Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Оподаткування «перехідних» дивідендів

Відповідно до пп. 164.2.8 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді дивідендів (крім дивідендів, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою – резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 ПКУ).

Доходи у вигляді дивідендів оподатковуються відповідно до норм п. 170.5 ПКУ.

Так, згідно з пп. 170.5.1 ПКУ податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування.

Станом на 30.12.2014 р. дивіденди, нараховані платнику податку емітентом корпоративних прав – резидентом, що є юридичною особою, оподатковуються за ставкою, визначеною у п. 167.2 ПКУ (5 відсотків), крім дивідендів на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, які згідно з пп. 153.3.7 ПКУ прирівнюються з метою оподаткування до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням (пп. 170.5.3 ПКУ).

Доходи у вигляді дивідендів остаточно оподатковуються під час їх нарахування (пп. 170.5.4 ПКУ).

Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначено ст. 168 ПКУ.

Відповідно до норм пп. 168.1.5 ПКУ якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду, тобто протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, за який нараховано, але не виплачено такий дохід.

Отже, зважаючи на вищенаведені норми ПКУ, термін сплати ПДФО за нараховані 30.12.2014 р. дивіденди – до 30.01.2015 р.

Але ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків у встановлені строки, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті ж дії, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену Кодексом, у тому числі на податкового агента (п. 127.1 ПКУ).

Слід зауважити, що з 01.01.2015 р. змінено ставки оподаткування дивідендів, нарахованих у 2015 році, але згаданих у запиті дивідендів, нарахованих у 2014 році, ці зміни не стосуються.

Згідно з пп. 1.1 п. 16 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 цього Кодексу (платники податку на доходи фізичних осіб).

Підпунктом 1.2 п. 16 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачено, що об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, а саме:

• для резидентів:

1) загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
2) доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
3) іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України;

• для нерезидентів:

1) загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;

2) доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Отже, військовий збір утримується з усіх видів виплат за аналогією з податком на доходи фізичних осіб. Тому, як з дивідендів на користь фізичних осіб – резидентів за простими акціями, так і з орендної плати на користь фізичної особи з 01.01.2015 р. військовий збір утримується.

Сектор комунікацій

ГУ ДФС у Житомирській області

Джерело: http://zt.sfs.gov.ua/media-ark/news-a...

Комментарии к материалу

Лучшие материалы