Нацбанк згадав про функцію нагляду
18.11.2015 180 0 0
Нацбанк України обіцяє більш ретельно відслідковувати ризикові та шахрайські операції банків. Порушникам погрожують жорсткими санкціями. Якщо регулятор втілить задумане, банки стануть більш надійними.
Нагляд за діяльністю фінансових установ задля гарантування стабільності банківської системи - ключове завдання, закріплене законом за Національним банком України. Однак багато років регулятор не виконував належним чином ці функції, критикують учасники ринку. Банки могли порушувати законодавство і інтереси вкладників, а за це не було майже жодних санкцій. "Були часті випадки, коли банки подавали Нацбанку недостовірну звітність. А регулятор не міг нічого з цим зробити", - визнає перший заступник голови НБУ Олександр Писарук. Але за останні півтора року, відколи в Нацбанку команда топ-менеджерів регулятора повністю змінилася, з ринку були виведені вже більше 60 банків, що порушували законодавство, займалися шахрайством та відмиванням грошей.
Передбачені жорсткі штрафи
Зараз НБУ висуває ще більш жорсткі умови до банків. Діяльність банку буде вважатися ризиковою, якщо він проводитиме операції, що не мають очевидної економічної доцільності. Або ж якщо йдеться про угоди з фіктивними цінними паперами або інструментами, що приводять до штучного поліпшення фінансового результату чи спотворення звітності. Також регулятор має намір більш детально відстежувати роботу банків із пов'язаними особами - до ризиків буде віднесено їх опосередковане кредитування і дострокове повернення вкладів. Крім цього, банки мають відмовляти клієнтам в обслуговуванні, якщо операція має ознаки відмивання грошей або проводиться за недійсними документами. Також НБУ буде більш ретельно контролювати операції, що можуть бути направлені на виведення банком капіталу або ухилення від оподаткування.
За всі ці порушення передбачені досить жорсткі санкції. Якщо Нацбанк визнає діяльність банку ризиковою, то йому доведеться заплатити штраф у розмірі до одного відсотка від капіталу. А якщо банк систематично порушує законодавство у сфері відмивання доходів та веде ризикову діяльність, то після двох санкцій протягом двох років регулятор може відкликати у нього ліцензію. В результаті кількість банків, що займається схемними операціями і шахрайством має зменшитися. "Банки зараз проходять другий стрес-тест. І очищення системи ще продовжується",- говорить голова НБУ Валерія Гонтарева.
и вистачить сил?
Відкритим залишається питання, чи вистачить у Нацбанку можливостей для такого реформування ринку. "Не факт, що НБУ знайде усі проблеми банків. Але якщо знайде, то покарає. Так працює більшість регуляторів на Заході",- констатує член виконавчого комітету Українського товариства фінансових аналітиків Виталий Шапран. Регулятор вже почав робити заходи для того, щоб не допускати спотворення інформації, яку він отримує про діяльність банків. Наразі в НБУ проводиться дев’ять службових розслідувань відносно інспекторів, які раніше не виявили вчасно проблем в банках.
Банкіри вважають, що провести таку реформу буде складно, але можливо. Про це свідчать ті результати, яких Нацбанк вже досягнув. "Оголошення регулятором неплатоспроможними банків, що допускали систематичні порушення в цій сфері, є потужним сигналом про його рішучість у боротьбі з банками-конвертаційними центрами",- говорить директор департаменту контроля и фінансового моніторингу Кредобанку Максим Ващук.
Необхідні заходи
Учасники ринку згодні з тим, що зараз чимало банків ведуть ризикову діяльність. Це дуже небезпечно, адже загрожує інтересам вкладників, за рахунок яких і проводяться такі операції, попереджають експерти. "Політика багатьох банків полягала в ризикованому кредитуванні пов'язаних осіб або просто ненадійних позичальників. Ці банки переступили межу, що відокремлює стійку фінансову установу від фінансової піраміди. Для залучення дедалі більшого числа вкладників з метою видачі ризикових кредитів вони використовують високі ставки по депозитах",- говорить старший радник президента Альфа-банку Роман Шпек.
Банкіри вважають, що особливу увагу регулятору варто звернути саме на нелегальні операції з відмивання грошей. Це має сенс, тому що за останні півтора роки через такі порушення було визнано неплатоспроможними, щонайменше, 7 банків. "У Нацбанка мають бути різноманітні методи боротьби з конвертаційними центрами. Це може бути як закриття фінансових установ, що припустили грубих та неодноразових порушень в сфері запобігання та протидії відмиванню коштів, так і істотні фінансові санкції за такі порушення", - констатує Максим Ващук.
Інформація про ризикові операції не розголошується банками і Нацбанком. Тому поки що українцям доведеться вкладати гроші в банки на свій власний ризик. Але в майбутньому ненадійні банки мають бути закриті і система стане більш надійною, обіцяє Нацбанк. "Тільки починається робота з приведення до нормативів кредитування пов'язаних осіб, інсайдерів. Для деяких банків це буде непростий, а іноді і болісний процес. Але треба і через це пройти - тільки після цього ми побачимо стійке зміцнення банківської системи", - констатує Роман Шпек.
Джерело:http://www.dw.com/uk
Комментарии к материалу