Беззаставні кредити: де і як швидко позичити гроші
22.01.2016 2527 0 0
Банки
У першу чергу варто звертатися в банки, де ще можна знайти не найдорожчі позики. Тим більше, що кількість установ початок підростати ще в передноворічний період - безсумнівно позитивна тенденція після затяжного застою в кредитуванні. "В цілому зараз роздрібних клієнтів кредитує близько 15-20 вітчизняних банків", - уточнив UBR.ua заступник голови правління Банку Кредит Дніпро Андрій Мойсеєнко. У їх числі Приватбанк, ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль, Фідобанк, банк "Михайлівський" та ін.
Карткові кредити. Вигідніше позичити на карту - оформити картковий кредит. Найчастіше ціни на такі позики укладаються в рамках 3,5-4,9% на місяць - це 42-58,8% річних (річна процентна ставка нерідко встановлюється чисто номінальна - 0,00001%). Більшість банків зберегло розцінки: не змінювали їх ні восени, ні в новорічно-різдвяний період. "Незначні хвилювання на валютному ринку не вплинули на ціноутворення кредитів. Як наслідок, ставки по активних операціях в сегменті роздрібного бізнесу залишаються незміненими", - запевнила нас начальник відділу розвитку роздрібного бізнесу та кредитування ОТП Банку Валентина Розанова.
Головна перевага карткового кредиту, перед усіма іншими позиками - це наявність грейс-періоду або процентних пільг. Якщо повернути банку позику протягом 50-55 днів, він не буде нараховувати в цей час ставку.
За що заплатите точно - це за зняття готівки з кредитки в банкоматі. Зазвичай за це беруть від 3-5% суми до 7-8% (залежно від банку). Тому, позичаючи безнал і витрачати коштує теж безнал - здійснювати повсякденні покупки, для яких оформляли позику, в терміналах магазинів. До речі, банкіри це вже не приховують, і перераховують прям в процентну ставку: в договорах вказують, що на кошти, витрачені в POS-терміналі будуть нараховувати 46-48% річних, а на видані в банкоматі - 42-44%. Так стимулюють безготівкові розрахунки і економлять на інкасації банкоматів.
Ще одна стаття витрат - це страховка. Її вимагають не всі без винятку, але багато банків. Зазвичай страхувати доводиться своє життя і коштує це близько 0,4-0,5% суми позики.
Деякі банки також можуть зажадати окрему (разову) комісію за оформлення кредиту - до 5%. Але вона стає все менш поширеним явищем.
Кредити готівкою. Такі позики надаються без карток - готівкою на руки. Але зазвичай коштують дорожче карткових: в середньому від 3,5% до 5,5% (42-66%), максимум - до 80-90% річних.
Гроші видаються відразу в касі, так що платити банкомату за обготівковування не доведеться. Але застрахуватися, швидше за все, змусять. Це все ті ж 0,4-0,5% суми позики. І за оформлення кредиту ще можуть взяти разову комісію від 2-5% до 8-10% суми.
Чого тут немає, так це пільгового періоду. Скільки часу будете користуватися кредитом - стільки відсотків і нарахують. Повертати їх не будуть.
Скільки і наскільки дадуть. Позичати можна від 1-2 тис. Грн. до 100 тис. грн. (деякі банки пропонують і великі суми, але їх одиниці). "Як правило, більш високу суму одноразово можна отримати по кредиту готівкою. А кредитна карта передбачає користування позиковими коштами на більш тривалий період, так як кредитна лінія поновлюється після погашення заборгованості", - пояснив UBR.ua начальник управління кредитних продуктів ПУМБ Дмитро Дудник.
Максимальні суми зараз рідко беруть, хоча банкіри і повідомили про 10% -не зростання розмірі позики в грудні. "Середній чек позичальника в основному не змінився і становить близько 9-10 тис. Грн, хоча в грудні істотно збільшилася максимальна сума кредиту - близько 100 тис. Грн.", - Зазначив Андрій Мойсеєнко.
Для отримання карткового кредиту найчастіше потрібна довідка про зарплату за 6-12 місяців. Але вимоги до заробітків у фінансистів різні. Комусь достатньо офіційно підтвердженого доходу на рівні 800-1000 грн., А комусь потрібно до 2-3 тис. Грн. Від нього залежатиме сума кредиту.
Саме по собі отримання позики стало більш проблематичним, причому, ще наприкінці грудня. "Кількість відмов за картковими кредитами незначно збільшилася, але це пов'язано з передсвятковим збільшенням кількості заявок на кредит від клієнтів", - розповіла UBR.ua в директор департаменту роздрібного бізнесу Ощадбанку Валерія Малахова.
Фінансові компанії
Втім, банк не єдине місце, де можна швидко перехопити грошей до зарплати без надання будь-яких застав. Ще є фінансові компанії: якісь з них існують самостійно, а якісь пов'язані з банками (мають одних і тих же власників).
На поточний момент їх близько десятка, кредитують вони на самі різні суми і терміни. Від 300 грн. і 1 доби до 75 тис. грн і 4 років. Тільки от банківські ставки в рамках 45-65% вам там запропонують рідко. Багато хто з таких кредиторів фінансує коштами, отриманими від банків: або є їх дочірніми структурами, або просто оформили у них кредитні лінії і заробляють на посередництві. Так що їх кредитні відсотки тут апріорі помітно вище банківських.
Дрібне кредитування - норма для таких організацій. Наприклад, у компанії "Бистрозайм" вам можуть запропонувати 300 грн. на 30 днів і в підсумку доведеться виплатити 480 грн. (переплативши 180 грн. за місяць користування грошима). Трохи менше за ті ж три сотні переплатите в MoneyBOOM - 157,5 грн. Але там постараються переконати взяти кредит побільше, оскільки зараз активно просувають двохтисячному позики, за які за місяць доводиться переплачувати трохи більше третини 1050 грн. Якщо перерахуєте на річну ставку, то вийде понад 360%, і позичати зовсім перехочется. Можна знайти і пропозиції по дешевше: наприклад, за MoneyVeo за місяць при отриманні 2 тис. Грн. переплатите 504 грн.
Є кредитори і по крупніше, але терміни пропонують зовсім нетривалі. Наприклад, CashPoint профінансує на 7000 грн., Але тільки на до 15 днів. При цьому за цей час доведеться переплатити +3150 грн.
Найчастіше подібні фінансові компанії пропонують позики у двох формах: готівкою і на карту. Зазвичай гроші погоджуються перерахувати на платіжну картку будь-якого банку. Сервіс у більшості фінустанов схожий, і процеси автоматизовані за принципом банків. Саме їх нішу сподіваються зайняти нові фінансисти, активізувалися в минулому році.
"У 2015 році з'явилися небанківські кредитні установи, у яких з'явився шанс зайняти своє місце під сонцем, поки банки впали в вимушену сплячку через ліквідності", - підтвердив UBR.ua віце-президент Альфа-Банку Україна Олексій Пузняк.
Головні ризики
Але наскільки б не був зручний сервіс і зручно кредитування в банку або в небанківській фінустанові, позичальникам раніше дають класичний рада - вичитувати кредитний договір перед підписанням. "При укладенні кредитного договору потрібно звертати увагу на те, щоб умови надання і погашення кредиту були чітко прописані і при цьому зрозумілі, і прозорі. Так само уважно потрібно ознайомитися з правами та обов'язками сторін", - зазначила Валерія Малахова.
Всі опитані UBR.ua дали потенційним одержувачем позик ТРИ РЕКОМЕНДАЦІЇ:
1. Перевіряти наявність додаткових комісій. "Це може бути страховка, щомісячне розрахунково-касове обслуговування по карті, на яку видається кредит, або ж висока комісія за зняття коштів з рахунку. Особливо це стосується договорів небанківських кредитних організацій", - пояснив UBR.ua директор по активних операціях фізичних осіб Фідобанк Павло Федотов.
2. Упевниться, щоб не тільки в рекламі, але і в договорі був прописаний грейс-період: протягом якого не нараховуються відсотки по кредиту.
3. Військовим потрібно вивчати договори на предмет збереження своїх пільг, а всім іншим на наявність валютних або інфляційних застережень (щоб прив'язка до них не дозволяла фінансистам підвищувати ставки). "Ключовими нововведеннями кредитних договорів є пункти, що виключають АТО зі списку форс-мажорів. Банки активно приховують штрафні санкції для учасників АТО на час служби, а також максимально прив'язують оплату до інфляційних і валютних коливань", - підкреслив нам керуючий партнер ЮК KODEX Євген Ковтуненко
Джерело: http://ubr.ua/business-practice/perso...
Комментарии к материалу