Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Соціальне страхування членів фермерських господарств

Сергей Наумов

02.06.2015 104 0 0

Для кого ця консультація: для членів фермерських господарств (далі – ФГ).

У чому її актуальність: скориставшись цією консультацією, члени ФГ будуть правильно оформлювати свої стосунки з ФСС, сплачувати ЄСВ та отримають право на соціальні гарантії.

Право на соціальні гарантії

Соціальні гарантії – це система прав, обов’язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту. Зокрема, загальнообов’язкове державне соціальне страхування:

  • у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у разі втрати заробітної плати (доходу) унаслідок тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, смерті застрахованої особи або членів її сім’ї, а також надання соціальних послуг (Закон від 18.01.01 р. № 2240-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»);
  • на випадок безробіття передбачає матеріальне забезпечення громадян у разі безробіття з незалежних від них обставин та надання їм соціальних послуг (освоєння нової професії, підвищення кваліфікації тощо) (Закон від 02.03.2000 р. № 1533-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»);
  • пенсійне – забезпечує призначення, перерахунок і виплати пенсій.

Зазначені виплати здійснюються за рахунок сплати ЄСВ роботодавцями, громадянами, а також за рахунок інших джерел, і право на них мають лише застраховані особи.

Статус члена ФГ у системі страхування

Закон від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) для різних категорій осіб передбачає обов’язкове та добровільне страхування та сплату ЄСВ.

Члени ФГ, особистого селянського господарства мають право на добровільну сплату ЄСВ за видами страхування (ч. 1 ст. 10 Закону № 2464). Тобто вони не підлягають обов’язковому страхуванню, а можуть обрати для себе той вид страхування, за яким бажають отримувати матеріальне забезпечення в разі настання страхового випадку (на відміну від працівників, з якими укладено трудовий договір і які є застрахованими за всіма видами страхування).

Щоб застрахуватися добровільно, згідно з п. 5.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 455 (далі – Інструкція № 455) до податкового органу за місцем проживання необхідно подати:

  • заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування за формою, наведеною в додатку 2 до Інструкції № 455. У заяві зазначається, у якому виді загальнообов’язкового державного соціального страхування бажає взяти участь член ФГ (див. фрагмент у кінці консультації);
  • копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб (ідентифікаційний код) або копію сторінки паспорта з відміткою, що громадянин через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера та офіційно повідомив про це відповідні органи державної влади;
  • копію трудової книжки (за наявності);
  • копію паспорта (чи іншого документа, що посвідчує особу);
  • витяг зі статуту ФГ, у якому підтверджено членство у ФГ.

Податковий орган розглядає заяву і протягом 30 календарних днів із дня її отримання укладає із членом ФГ договір про добровільне страхування (п. 5.3 Інструкції № 455). Форму Типового договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – договір) наведено в додатку 3 до Інструкції № 455. Такий договір набуває чинності із дня його підписання й може бути укладений на строк не менше одного року.

Добровільна сплата ЄСВ здійснюється у відсотках до суми, що визначається платником самостійно. Але ця сума не може бути більшою за максимальну величину бази нарахування ЄСВ і меншою за мінімальну заробітну плату, установлену на місяць. У 2014 році мінімальна зарплата становить 1 218 грн., а максимальна величина, з якої сплачується ЄСВ – 20 706 грн. (ст. 8 Закону від 16.01.14 р. № 719-VII «Про Державний бюджет України на 2014 рік», п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464).

Відсотки, за якими з 01.05.14 р. ЄСВ сплачується членами ФГ у разі добровільного страхування, та розміри мінімальних та максимальних величин цього податку для зручності наведемо в таблиці (відповідно до Закону від 27.03.14 р. № 1166-VII).

(грн.)

Види загальнообов’язкового державного страхування

Ставка нарахування ЄСВ, %

Сума ЄСВ у 2014 році

Мінімальна

Максимальна

1

2

3

4

Пенсійне страхування

34,3

417,78

7 102,58

Соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням

1,7

20,71

352,00

Соціальне страхування на випадок безробіття

0,5

6,09

103,53

Соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності

1,61

19,61

333,37

Усього

38,11

464,19

7 891,48

Член ФГ може обрати для себе, наприклад, два види страхування – пенсійне та у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. У такому разі в договорі має бути визначена щомісячна сума ЄСВ у межах від 438,49 грн. до 7 454,58 грн. на розсуд члена ФГ. Така сума сплачується щомісяця до 20-го числа місяця, що настає за місяцем, за який сплачується ЄСВ (п. 5.7 Інструкції № 455).

ЄСВ за попередні періоди

Відповідно до п. 5.3 Інструкції № 455 член ФГ може укласти договір на сплату ЄСВ за попередні періоди, у яких він не підлягав загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у т. ч. за період з 01.01.04 р. до 31.12.10 р.). При цьому сума ЄСВ за такі періоди має бути визначена в межах мінімальної та максимальної величин ЄСВ, установлених на дату укладення договору. ЄСВ сплачується однією сумою протягом 10 днів з моменту підписання договору (п. 3.6 Інструкції № 455).

Зауважу, що за попередні періоди доцільно сплачувати страховий внесок лише на пенсійне страхування. Адже ці суми будуть ураховані при нарахуванні пенсії. Для отримання страхових виплат, наприклад, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, достатньо бути застрахованою особою. Тобто сплата внесків за попередні періоди з цього виду страхування не вплине на розмір матеріального забезпечення.

Звітність

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 454 (далі – Порядок № 454).

Для осіб, які уклали договір про добровільне страхування (у т. ч. членів ФГ), звітним періодом є тривалість дії договору. Звіт за формою згідно з додатком 6 до зазначеного Порядку подається протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії договору (п. 3.5 Порядку № 454).

Якщо договором передбачено одноразову сплату особою ЄСВ за попередні періоди, у яких вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, то звітним періодом є період, за який сплачено такий ЄСВ. При цьому звіт подається протягом 10 днів з моменту підписання зазначеного договору, але після одноразової сплати ЄСВ.

А якщо член ФГ добровільно не застрахований?

Правові, економічні та соціальні засади діяльності ФГ установлено Законом від 19.06.03 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973). Відповідно до ч. 1 ст. 34 цього Закону члени ФГ підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та пенсійному забезпеченню в порядку, установленому законом. А як зазначалося вище, згідно із ч. 1 ст. 10 Закону № 2464 члени ФГ мають право на добровільну сплату ЄСВ.

Крім того, члени ФГ не перебувають у трудових відносинах з таким ФГ. А тому їм не нараховується заробітна плата (вони отримують виплати у зв’язку з трудовою участю за порядком, передбаченим статутом ФГ).

Якщо член ФГ не уклав договору, то ФСС з ТВП уважає, що він не є застрахованою особою і тому не має права на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та в інших страхових випадках.

А ось на думку Пенсійного фонду, період роботи у ФГ до 01.01.04 р. зараховується до страхового стажу в разі наявності відповідних записів у трудовій книжці та підтвердження сплати внесків (ч. 3 ст. 34 Закону № 973), а період такої роботи після 01.01.04 р. – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. При цьому категорія виплати та спосіб сплати страхових внесків не має значення. Тобто за думкою фахівців ПФУ суми сплаченого ЄСВ мають бути ураховані при нарахуванні пенсій.

ВИСНОВОК. Щоб отримати соціальні гарантії, член ФГ має бути добровільно застрахованим. Тобто лише наявність договору та щомісячна сплата ЄСВ за обраними видами страхування згідно з цим договором забезпечить члену ФГ матеріальне забезпечення в разі настання страхових випадків. Звертаю увагу, що ФГ (як і будь-яка інша юридична особа) є страхувальником для осіб, які працюють у ньому на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

1 из 1

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы