Уряд має «зайві гроші» і пустить їх на підвищення зарплат і пенсій
02.09.2015 237 0 0
Залишок коштів на єдиному казначейському рахунку Держказначейство назвало найбільшим за два останні роки
Київ – Український уряд накопичив рекордну кількість коштів на рахунках, звітують у Державному казначействі. Прем’єр Яценюк вважає, що це є результатом економічної стабілізації та дає підстави збільшити зарплати і пенсії. Економісти, зі свого боку, вважають велику кількість коштів на державних рахунках ситуативною. На їхню думку, це свідчить не про відновлення економіки, а лише про відсутність помітного падіння.
Залишки коштів на єдиному казначейському рахунку становлять 45 мільярдів 853 мільйони гривень, що на 32 мільярди більше, ніж було 1 вересня рік тому. Про це повідомила прес-служба Державної казначейської служби України. За її даними, лише за серпень 2015 року обсяг коштів на єдиному казначейському рахунку зріс на 12,6 мільярда гривень, а за два попередні місяці – на 20 мільярдів.
Єдиний казначейський рахунок (ЄКР) є основним місцем накопичення та розподілу державних коштів, саме з нього уряд робить основні виплати для виконання бюджету.
Український уряд стабілізував економічну ситуацію та наповнення бюджету, і завдяки цьому накопичив додаткові кошти. Так пояснює нинішню ситуацію прем’єр Арсеній Яценюк.«Протягом дев’яти останніх місяців уряд робить все, щоб стабілізувати економічну ситуацію в Україні, в умовах, коли вона потерпає від російської агресії. Нам вдалося домогтися списання 20 відсотків державного боргу. Це дає змогу Україні далі формувати подушку економічної стійкості та залучати інвесторів», – наголошує прем’єр.
Саме ця «подушка безпеки», накопичена казначейством та Нацбанком України, а також краща податкова дисципліна в державі дають змогу підвищити зарплати й пенсії з першого вересня, переконує прем’єр.
Держава має кошти для того, щоб уперше за півтора роки підвищити соціальні стандарти, про це говорить не лише прем’єр Арсеній Яценюк, а й міністр соціальної політики Павло Розенко. Міністр анонсує швидкі зміни до закону про бюджет, які закріплять підвищення зарплат і пенсій з вересня, яке вже анонсувала влада.
Це не зростання економіки, це відсутність падіння – експерти
Великий залишок коштів на рахунку Держказначейства свідчить не так про відновлення економіки, як про відсутність катастрофічного падіння, зазначає економіст Олександр Жолудь в коментарі Радіо Свобода.
«Основна причина зростання залишків на ЄКР в тому, що в бюджет 2015 року закладалася менша інфляція, але вона зростає, тому зростають і бюджетні надходження від експорту в гривні й номінально (в гривні, а не у перерахунку на іноземну валюту) зростає залишок на рахунку. Вважати це ознакою зростання економіки некоректно – це лише свідчить про те, що ми не маємо її відчутного падіння. Адже залишок залежить як від стану економіки й бюджету зокрема, так і від рівня інфляції», – пояснює економіст.
Накопичення коштів на єдиному казначейському рахунку є наслідком швидшого наповнення бюджету, однак його нині викликало не економічне зростання, а інші чинники, пояснює Радіо Свобода інший економіст Дмитро Боярчук.
«Профіцит державного бюджету відбувається переважно за рахунок місцевих. Місцева влада побоюється витрачати ці кошти, тому вони накопичуються, – констатує Боярчук. – Але доходи бюджету нині почуваються непогано. Не скажу, що це є здоровим зростанням, бо бюджет наповнюється швидшими темпами, зокрема через надходження з НБУ і завдяки зміні ситуації зі збором та відшкодуванням ПДВ. Наступне півріччя може бути не таким позитивним: буде сплеск бюджетних відрахувань на субсидії».
З іншого боку, Боярчук не виключає, що Мінфін дійсно має підстави очікувати кращої економічної ситуації, і бачить додаткові ресурси, потрібні для індексації зарплат і пенсій. Адже 10 мільярдів додаткових коштів, про які говорить Яценюк, – не така вже велика сума, у порівнянні з загальним обсягом державного бюджету, визнає Боярчук.
Джерело: http://www.radiosvoboda.org/content/a...
Комментарии к материалу