Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Експертна думка: ПДВ з імпортованих товарів

Найбільша стаття витрат у імпортерів - це не мита і не збори на кордоні. Це - ПДВ на імпорт. І тому торги з приводу визначення митної вартості - сама конфліктна сторона відносин між бізнесом і митницею. Як заявив глава ГФС Роман Насиров, конфлікти гаситимуть шляхом автоматизації та однаковості в підходах. А от самі підходи ще можна і потрібно обговорювати.

Ціна питань

Олександр Крамаренко

Рубка навколо податку на додану вартість з імпортованих товарів по-справжньому вийшла на передній план приблизно тоді ж, коли Україна вступила СОТ. Зараз, коли йде підготовка до остаточного узгодження української системи імпортних мит з нормами ЄС (в рамках Угоди про асоціацію, яка набирає чинності з 1 січня 2016 року), ПДВ виявляється головним фіскальним інструментом по відношенню до імпорту. Така собі священна корова, яку різати ніяк не дозволять - з міркувань стабільності надходжень до держбюджету.

Тому-то все вище і вище загострення конфліктів і дискусій з приводу визначення митної вартості ввезених товарів. Не секрет, що саме навколо визначення (читай - призначення) митної вартості заварюють переважна більшість гучних корупційних скандалів, включаючи той, що закінчився найсвіжішим рішенням Кабміну про звільнення головного митника - з більш ніж невтішними формулюваннями з приводу мотивів звільнення.

Точно так само не секрет, що якщо у відношенні одних імпортерів позиція чиновників на тій чи іншій регіональній митниці може бути непохитна (ось вам ціна і спробуйте її оскаржити), то щодо інших імпортерів того ж товару - непристойно м'якою. І, природно, м'якість цілком може оплачуватися зустрічними цікавими пропозиціями - принаймні, про це свідчать численні скандали.

Нове керівництво ГФС всі ці історії, схоже, привели до єдиного правильного висновку: у всій системі підходи до всіх імпортерам повинні бути максимально одноманітно. Як в частині митних стандартів, так і в частині цін розмитнення.

Логіка проста: якщо скрізь все однаково, прозоро і зрозуміло, то ліквідується грунт для корупції при митному оформленні товарів.

Тому 7 вересня голова ГФС Роман Насиров заявив про те, що служба вживає ряд кроків, спрямованих на усунення корупційних складових при митному оформленні товарів та вдосконалення порядку визначення митної вартості товарів.

Конкретні заходи, очевидно, будуть оприлюднені в найближчий тиждень-два, але вже відомо, що ГФС буде посилювати контроль над об'єктивністю визначення митної вартості, в тому числі - шляхом більш детальної регламентації роботи службовців митниць при прийнятті ними рішень щодо коригування митної вартості.

Насиров також зажадав оновити критерії ризиків в системі автоматизованого контролю за правильністю визначення митної вартості - так як в більшості своїй ці критерії не переглядалися з 2014 року.

Загальний напрямок змін цілком очікувано - мінімізувати вплив людського фактора, щоб створити єдині рівні умови для всіх учасників ЗЕД.

Ну і пряник для великих і свідомо прозорих імпортерів: для них, як заявив Насиров, буде запроваджено спрощений порядок митного оформлення товарів - якщо ті ввозяться за прямими контрактами з виробниками.

І наступного дня після спільної прес-конференції міністра фінансів Наталією Яресько та Романа Насирова ДФС опублікувала повідомлення про те, що на виконання доручення прем'єр-міністра України щодо забезпечення єдиного підходу і стандартів у розмитненні товарів на всій території України, Госфіскслужба розробила проект нових «Методичних рекомендацій по роботі посадових осіб органів ДФС з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України ». І тут же обіцяно, що будуть розроблені і інші «методички» з приводу:

- Правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД;

- Правильності визначення країни походження товарів;

- Дотримання встановлених в задекларованих товарів заходів нетарифного регулювання, заборон та або обмежень щодо переміщення через митний кордон України;

- Дотримання законодавства з питань захисту прав інтелектуальної власності;

-Достовірності декларування.

Ось тут починається для бізнесу найцікавіше. Всі ці проекти ДО введення в дію будуть представлені на публічне обговорення. І у бізнесу є дуже серйозні шанси внести свої корективи - звичайно, заради зниження суб'єктивізму та корупції у відносинах з представниками митниці. Швидше за все, робити це все доведеться вкрай оперативно і професійно - щоб шанси на врахування інтересів бізнесу були максимальні. Всі ці документи публікуються у відповідному розділі сайту ГФС.

Джерело: http://blogs.eizvestia.com/full/772-c...

Комментарии к материалу

Лучшие материалы