Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Не зареєстровано права на Землю: чи включати до розрахунку єдиного податку четвертої групи?

Сільгосппідприємство має орендовані земельні ділянки, права оренди частини з яких ще не зареєстровані. Чи можна включати площу таких ділянок до розрахунку суми єдиного податку четвертої групи на 2015 рік?

Протягом тривалого часу в сільгоспвиробників – платників фіксованого сільськогосподарського податку (далі – ФСП) та контролюючих органів при визначенні об’єкта обкладення ФСП та при розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва виникало запитання щодо незареєстрованих прав оренди земель (до 01.01.13 р. – договорів оренди земель). Це питання й надалі залишається неврегульованим, адже незважаючи на низку законодавчих змін, не зовсім зрозуміло, як ураховувати земельні ділянки, щодо яких є укладені договори, земля обробляється, врожай збирається, але права не зареєстровані.

Як відомо, однією із суттєвих змін, унесених у 2015 році до Податкового кодексу (далі – ПК), є заміна ФСП єдиним податком четвертої групи. При цьому не просто перенесено норми, що стосувалися ФСП, до іншого розділу, а внесено суттєві зміни, зокрема до порядку визначення об’єкта оподаткування (докладно про це див. на с. 16 цього номера).

Так, з 01.01.15 р. згідно зі ст. 292-1 ПК об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності або користуванні, за умови що такі права власності/користування оформлено та зареєстровано відповідно до законодавства.

Також зазначеною нормою встановлено, що підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані Державного земельного кадастру та/або дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Держземагентство та Державна реєстраційна служба щомісяця, але не пізніше 10-го числа наступного місяця подають інформацію, необхідну для обчислення та справляння податку, у порядку, установленому Кабміном. Також така інформація може надаватися за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки.

Отже, із наведеного випливає, що:

  • при розрахунку розміру єдиного податку четвертої групи на 2015 рік сільгосппідприємству необхідно враховувати лише земельні ділянки, права щодо яких зареєстровано відповідно до закону;
  • після затвердження Кабміном відповідного порядку фіскальна служба матиме змогу отримати від Держземагентства та Держреєстраційної служби інформацію щодо зареєстрованих прав на земельні ділянки по кожному сільгосппідприємству. Тобто податківці зможуть перепровірити подану відповідним підприємством інформацію.

Проте незрозуміло, яким чином фіскальна служба перевірятиме договори щодо оренди земельних часток (паїв). Адже їх реєстрація не відображається ні в Держземагентстві, ні в Держреєстраційній службі.

Що стосується частки сільськогосподарського товаровиробництва, то визначення цього поняття не змінилося. Згідно з пп. 14.1.262 ПК такою часткою є питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку.

У свою чергу, дохід сільгосптоваровиробника, отриманий від реалізації сільгосппродукції власного виробництва, як і раніше, включає, зокрема, доходи, отримані від реалізації продукції, вироб- леної (вирощеної) на угіддях, які належать йому на праві власності або надані йому в користування (пп. 298.8.3 ПК).

Визначення понять «сільськогосподарська продукція» (пп. 14.1.234 ПК) та «орендні операції» (пп. 14.1.97 ПК) також не змінилося.

Отже, вимоги щодо врахування при розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва лише тієї продукції, яку вирощено на землях, права користування (оренди) якими зареєстровані, ПК не містить. Тому вважаємо, що при розрахунку такої частки у 2015 році сільгосппідприємство може враховувати всю сільгосппродукцію, вирощену ним у 2014 році, у тому числі на земельних ділянках, права користування якими не були зареєстровані належним чином (за їх наявності). Адже частка розраховується за даними попереднього року, а в 2014 році до розрахунку ФСП включалися всі земельні ділянки, що знаходились у користуванні сільгосппідприємства, у тому числі й ті, право оренди яких не було зареєстроване.

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы