• Быстрый поиск надежных решений
    и практической информации
Получите доступ к более 2 миллионов готовых решений, публикаций и обзоров
Оформить
подписку

Харчування дітей у навчальних закладах

Які особливості харчування дітей у навчальних закладах у 2016 році?

 Верховною Радою України було внесено зміни до низки законів України, які набули чинності з 01.01.2016 р. Зокрема, зміни внесено до переліку пільгових категорій учнів загальноосвітніх (ЗНЗ), професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ) та дітей у дошкільних навчальних закладах (ДНЗ), що забезпечуються безплатним харчуванням. Розповімо про них детальніше.

 Законом № 9111 внесено зміни, зокре­ма, до:

 - Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402-III;

 - Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 р. № 651-XIV;

 - Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 р. № 2628-III (далі — Закон № 2628).

Оскільки окремі положення Порядку № 1162 не відповідали згаданим вище законодавчим актам, а також ст. 22 Закону про проф­техосвіту3, Кабміном прийнято постанову № 164, якою внесено зміни до Порядку № 116 з метою приведення у відповідність до цих законів.

 ЗНЗ Зміни, зокрема, внесено до п. 5 Порядку № 116, в якому перелічуються категорії учнів, що харчуються за бюджетні кошти. Відтепер безплатним харчуванням забезпечуються учні:

- 1 – 4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону №17685;

- з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних й інклюзивних класах.

 Харчування цих категорій учнів здійснюється за кошти освітньої субвенції за нормами, визначеними додатком 7 до постанови КМУ від 24.11.2004 р. № 1591.

 За бюджетні кошти, як і раніше, харчуються: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, учні спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів), а також загальноосвітніх шкіл-інтернатів, у яких батьки частково компенсують утримання вихованців, вносячи щомісяця плату в розмірі 20 % середньомісячного сукупного доходу на 1 члена сім’ї відповідно до постанови КМУ «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 р. № 1243 (далі — постанова № 1243) та прийнятому на її виконання Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667, та деякі інші категорії, визначені у Порядку № 116 (інфіковані мікробактеріями туберкульозу, постраждалі від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС тощо).

 Харчування цих категорій учнів здійснюється за кошти освітньої субвенції.

 Крім того, п. 5 Порядку доповнено абз. 6, де сказано, що органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати харчуванням учнів інших категорій та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів. Тобто, наприклад, учні 5 – 11(12) класів із сімей, які отримують допомогу як малозабезпечені, можуть забезпечуватися таким харчуванням за кошти місцевих бюджетів за нормами, визначеними додатком 7 до постанови КМУ від 24.11.2004 р. № 1591.

ДНЗ Постановою КМУ від 18.01.2016 р. № 17 положення постанови № 1243 також приведено у відповідність до оновлених норм законодавства.

Постановою № 1243 визначено, що розмір плати для батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей у державних і комунальних ДНЗ установлюється засновником (власником, уповноваженим органом) закладу відповідно до ст. 35 Закону № 2628. До 01.01.2016 р. батьки вносили плату в розмірі, що не перевищував 60 % у міській місцевості та 40 % у сільській місцевості від вартості харчування на день.

Статтею 35 Закону № 2628 (у редакції Закону № 911) визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному ДНЗ в розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

 Крім того, відтепер розширено коло тих, хто звільняється від плати за харчування дітей у державних і комунальних ДНЗ.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! З 01.01.2016 р. від плати звільняються також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону № 1768. Підставою для звільнення є довідка про призначення такої допомоги, видана органами праці та соціального захисту. Це визначено абз. 4 п. 1 постанови № 1243.

 Також відтепер плата не справляється з батьків дітей з інвалідністю, незалежно від типу закладу, в якому перебувають такі діти. Раніше плата не справлялася, якщо діти перебували в спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) або в санаторних закладах (групах) для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу.

 ПТНЗ В питанні харчування учнів ПТНЗ новацій немає. Фактично абз. 7 п. 6 Порядку № 116 приведено у відповідність до ст. 22 Закону про профтехосвіту.

 Так, безкоштовним триразовим харчуванням у ПТНЗ забезпечуються учні з числа:

- дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;

- осіб з їх числа, дітей-інвалідів/інвалідів I – III груп;

- дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону № 1768.

Щодо харчування учнів окремих категорій загальноосвітніх навчальних закладів

Міністерство розглянуло <…> звернення щодо харчування у 2016 році учнів окремих категорій загальноосвітніх навчальних закладів, і повідомляє.

 Верховною Радою України 24 грудня 2015 року було прийнято Закон України № 911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесено, зокрема, зміни до Закону України «Про охорону дитинства» та «Про загальну середню освіту».

 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 18.01.2016 р. № 16 «Про внесення змін до Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» (затвердженого постановою КМУ від 11.02.2011 р. № 116), якою внесено зміни до Порядку з метою приведення у відповідність до згаданих Законів.

 Зміни, зокрема, внесено до пункту 5 Порядку, в якому перелічуються категорії учнів, що харчуються за бюджетні кошти.

 З 01.01.2016 р. безплатним харчуванням забезпечуються учні 1 – 4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Порядок доповнено категорією учнів з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних і інклюзивних класах.

 За бюджетні кошти, як і раніше харчуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, учні спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів), а також загальноосвітніх шкіл-інтернатів, у яких батьки частково компенсують утримання вихованців, вносячи щомісяця плату в розмірі 20 відсотків середньомісячного сукупного доходу на 1 члена сім’ї відповідно до постанови КМУ від 26.08.2002 р. № 1243 та прийнятому на її виконання Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, який затверджено наказом Міністерства освіти і науки від 21.11.2002 р. № 667, та деякі інші категорії, відповідно до Порядку, затвердженого згаданою постановою № 116 (інфіковані мікобактеріями туберкульозу, постраждалі від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС тощо).

 Харчування цих категорій учнів здійснюється за кошти освітньої субвенції.

 Крім того, згідно зі статтею 19 Закону України «Про охорону дитинства» Порядок доповнено абзацом шостим: «Органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати харчуванням учнів інших категорій та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів». Тобто, наприклад, учні 5 — 11(12) класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» можуть забезпечуватися таким харчуванням за кошти місцевих бюджетів за нормами, визначеними додатком 7 до згаданої постанови № 1591.

Джерело: http://buhbudget.com.ua/ua/journal/bu...

Комментарии к материалу