Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Енергетична ефективність будівель

Продовжуємо започатковану традицію публікації (не)доступних і (не)офіційних держстандартів. 

Сьогодні пропонуємо Вашій увазі ДСТУ Б А.2.2-12:2015 Енергетична ефективність будівель. Метод розрахунку енергоспоживання при опаленні, охолодженні, вентиляції, освітленні та гарячому водопостачанні, затверджений наказом Мінрегіону від 27.07.2015 №178) - для вільного скачування http://zhytlo.in.ua/…/dstu_b_a.2.2-12-2015_energetichna_efe…

Документ прийнятий на вимогу адаптації законодавства України до Європейських норм. Глобальна його мета – надати європейським інвесторам адаптовану і зрозумілу інформацію для прорахунку інвестиційної привабливості проектів з термомодернізації будівель.

Спробуємо розглянути, які новації встановлює цей Держстандарт.

ДСТУ детально враховує кліматичні умови, характерні для конкретної будівлі, а саме:

  1. Зовнішню температуру та вологість, що розраховується для будівлі погодинно. Це дуже зручно, якщо є можливість регулювати споживання тепла.
  2. Враховуються такі умовно нестабільні величини, як сонячна енергія, що має погодинно змінний кут. Тут існують постійні затінення (будівлі, дерева тощо) та хмарнісь, що змінюється безперервно. Також сонячне тепло найбільше нагріває сторону з прямим попаданням світла та в десятки разів більше при прямому попаданні через скляні елементи (вікна, прозорі двері, тощо).
  3. Вітер, що має похвилинно змінну швидкість (пориви) та напрямок, і, залежно від напрямку, має різні перешкоди, так зване вітрове затінення в різних частинах будівлі. Вплив вітру також змінюється з підвищенням поверху.

Слід зазначити, що врахувати усі вищезазначені умови можна виключно методом усереднення. Також у п.5.2.2. зазначається, що найкращий результат можна отримати саме при прорахунку за рік. Помісячні розрахунки дають суттєве відхилення.

Варто зазначити, що методика розрахунку планового енергоспоживання будівлі (за середніми кліматичними показниками), яка використовувалася раніше, також давала доволі точний результат при річному розрахунку.

ДСТУ має на меті врахування теплопередачі всередині будинку, а саме між різними зонами. Зони відрізняються за тепловим режимом, режимом циркуляції повітря, освітленням, вологістю тощо.

Як наслідок, щоб описати одне приміщення (кімнату) в будівлі, необхідно для неї «ексклюзивно» врахувати зовнішню температуру (погодинно), вологість (погодинно), проникнення сонячної енергії через стіни та вікна (погодинно, у\враховуючи захмарення та стаціонарне затінення, напрямок відносно півночі), вітер (силу, напрямок, затінення, поверх), розміщення у будівлі.

Оскільки документ містить велику кількість деталей щодо методики розрахунку енергобалансу, то ці розрахунки досить важко зробити вручну. Процес розрахунку значно спрощує спеціалізоване програмне забезпечення.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы