Розкорчували сад – отримали деревину: як її оприбуткувати та документально оформити?
Сільгосппідприємство в результаті розкорчування саду отримало 15 м3 деревини. За якою вартістю її оприбуткувати і якими документами оформити цю операцію?
Запаси визнаються активом, якщо існує вірогідність того, що підприємство в майбутньому отримає економічні вигоди від їх використання, і якщо їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 9 «Запаси»). Отже, якщо ТМЦ (у нашому випадку – деревина), отримані у процесі розкорчування саду, планується реалізувати або використати на підприємстві, тобто отримати економічну вигоду, то їх можна визнати активом (запасом).
За загальним правилом (п. 8–14 П(С)БО 9) оцінка ТМЦ проводиться при їх зарахуванні на баланс. Відповідно до п. 8 П(С)БО 9 придбані (отримані) або виготовлені запаси зараховують на баланс підприємства за первісною вартістю, яка визначається згідно з п. 9–13 цього стандарту і залежить від способу їх отримання: придбання за плату; виготовлення власними силами підприємства; передача як унесок до статутного капіталу; безплатне отримання; придбання в результаті обміну на подібні (неподібні) активи.
Як бачимо, отримання запасів у результаті розкорчування саду не підпадає під зазначені норми. Тому в цьому випадку необхідно керуватися п. 2.12 Методичних рекомендацій з бухгалтерському обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.07 р. № 2. Згідно із цим пунктом запаси, отримані у процесі розкорчування саду, слід прибуткувати на баланс підприємства:
- або за чистою вартістю реалізації, під якою розуміється очікувана ціна реалізації в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на реалізацію. Тобто ТМЦ (деревину) прибуткують за ціною можливого продажу. Цей метод доцільно застосовувати, якщо надалі деревина буде реалізована на сторону,
- або в оцінці їх можливого використання, яка визначається виходячи з вартості подібних запасів за їх наявності на балансі підприємства, але з огляду на ступінь придатності до експлуатації. Тобто, якщо в обліку відображаються подібні ТМЦ (деревина), підприємство може оприбуткувати отриману після розкорчування саду деревину за аналогічною вартістю. Якщо ж подібних ТМЦ на балансі немає, вони прибуткуються за чистою вартістю реалізації.
Чисту вартість визначає комісія, яка приймає рішення про розкорчування саду. Наприклад, деревина може бути оприбуткована за очікуваною ціною реалізації, визначеною виходячи з прейскурантних цін спеціалізованих підприємств з її переробки, за вирахуванням витрат на її доведення до стану, придатного для продажу (наприклад, витрат на різання), і витрат на продаж.
У бухгалтерському обліку отриману деревину прибуткують за дебетом відповідного субрахунка рахунка 20 «Виробничі запаси» (наприклад, Дт 209 «Інші матеріали») і кредитом субрахунка 746 «Інші доходи».
Витрати, здійснені при розкорчуванні саду, а також відомості про матеріальні цінності (найменування, кількість і вартість), отримані в результаті розкорчування, відображаються в Акті на списання багаторічних насаджень (сільгоспоблік, форма № ДБАСГ-3, затверджена наказом Мінагрополітики від 21.02.08 р. № 73) у розділі «Результати розкорчування багаторічних насаджень». Для оприбуткування деревини на склад складається звичайна накладна, наприклад за формою № ВЗСГ-8, затвердженою наказом Мінагрополітики від 21.12.07 р. № 929.
Комментарии к материалу