п/п

Вид допомоги

Порядок оподаткування

1

2

3

1

Допомога на лікування*:

1.1. Кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медобслуговування платника податків або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у т. ч. у частині витрат роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівника і на його вакцинацію, спрямовану на профілактику захворювань у період загрози епідемій (пп. 165.1.19 ПК)

Отримувачі/розмір допомоги. Така допомога надається за рахунок коштів роботодавця* (тобто тільки працівникам підприємства та членам їх сімей) у будь-якій сумі.

ПДФО. Допомога не обкладається ПДФО на підставі документів, що підтверджують необхідність лікування працівника (члена його сім’ї) і факт отримання ним такого лікування.

Документальне оформлення. Можливі два варіанти:

– працівник самостійно оплачує своє лікування, а роботодавець компенсує його витрати на підставі підтвердних документів (медичний висновок, рахунок на оплату лікування, договір на лікування, чеки, квитанція до прибуткового касового ордера тощо) і заяви працівника з проханням відшкодувати йому вартість лікування;

– роботодавець укладає договір безпосередньо з лікувальним закладом і перераховує на рахунок цього закладу гроші згідно з угодою і виставленими рахунками. Підставою є заява працівника на ім’я роботодавця з проханням укласти договір з медичним закладом та оплачувати вартість лікування за ним.

Звітність. Сума допомоги на лікування і медичне обслуговування, що не обкладаться ПДФО, відображається роботодавцем у додатку 4ДФ Податкового розрахунку з ознакою доходу «143»

* Витрати на оплату послуг з лікування працівників не обкладаються ЄСВ, якщо кошти були перераховані установам охорони здоров’я (п. 13 розд. II Переліку, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170, далі – Перелік 1170).
Якщо допомога на лікування була видана безпосередньо працівникові, то для необкладення цієї суми ЄСВ її можна оформити як матеріальну допомогу разового характеру за сімейними обставинами, на оплату лікування (п. 14 розд. I Переліку № 1170).
Витрати на оплату лікування не працівників підприємства ЄСВ не обкладаються.
 

1.2. Цільова благодійна допомога, надана установам охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг на лікування, у т. ч. для придбання ліків платникові податків або члену його сім’ї першого ступеня споріднення (пп. «а» пп. 170.7.4 ПК)

Отримувачі/розмір допомоги. Така допомога надається благодійниками в будь-якій сумі в разі потреби лікування фізособи (зокрема, може бути надана підприємством як працівникам, так і не працівникам цього підприємства).

ПДФО. Допомога не обкладається ПДФО, якщо надана резидентом – юридичною або фізичною особою.

Документальне оформлення. Допомога надається на підставі заяви фізособи.

Гроші повинні надійти закладу охорони здоров’я безпосередньо від благодійника шляхом безготівкового переказу з його поточного рахунка. При цьому форма власності лікувальної установи (приватна, державна, комунальна) не має значення.

Звітність. Неоподатковувана цільова благодійна допомога на лікування відображається в 4ДФ з ознакою доходу «169»

2

Нецільова благодійна допомога

Отримувачі/вид допомоги. Така допомога може бути видана як працівникам, так і не працівникам підприємства грошима або в натуральній формі (наприклад, продуктами або іншими необхідними товарами).

Документальне оформлення. Для надання такої допомоги необхідна заява фізособи на отримання нецільової благодійної допомоги.

ПДФО. Допомога не обкладається ПДФО, якщо (пп. 170.7.3 ПК):

– надана резидентом – юридичною або фізичною особою;

– її розмір сукупно за рік не перевищує граничну величину, визначену згідно з пп. 169.4.1 ПК, станом на 1 січня такого року. У 2022 році така гранична величина становить 3 470 грн*

3

Кошти або вартість майна (послуг), які надаються як допомога на поховання (пп. «б» пп. 165.1.22 ПК)

Надається роботодавцем померлого працівника за його останнім місцем роботи (у т. ч. перед виходом на пенсію). Допомога може бути надана як у грошовій формі, так й у вигляді оплати послуг (наприклад, ритуальних послуг, у вигляді надання автотранспорту).

ПДФО. Розмір допомоги, що не обкладається ПДФО, не повинен перевищувати подвійного розміру суми, визначеної згідно з пп. 169.4.1 ПК (це граничний розмір доходу, що дає право на ПСП). У 2022 році ця сума дорівнює 6 940 грн (3 470 грн х 2).

Документальне оформлення. Для отримання такої допомоги родич померлого працівника повинен подати заяву про надання допомоги і надати копію свідоцтва про смерть. На підставі цієї заяви роботодавець видає наказ про надання допомоги.

Звітність. У додатку 4ДФ допомогу на поховання від роботодавця відображають з ознакою доходу «146».

ЄСВ на таку допомогу не нараховується

* Якщо розмір допомоги більше від зазначеної граничної величини, тоді:
– сума перевищення обкладається ПДФО за ставкою 18 %, а в разі надання допомоги в негрошовій формі – із застосуванням натурального коефіцієнта 1,2195;
– отримувач-фізособа зобов’язаний подати до органів ДПС за своїм місцезнаходженням річну податкову декларацію із зазначенням суми отриманої допомоги (пп. 170.7.3 ПК) у строк до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 ПК).
ВЗ. Із суми матдопомоги, що не обкладається ПДФО, ВЗ не утримується. А із суми перевищення над вищезгаданою граничною величиною – утримується за ставкою 1,5 %. При цьому натуральний коефіцієнт для бази обкладення ВЗ
не застосовується.
Звітність. Загальна сума нецільової благодійної допомоги, у т. ч. і частина, що перевищує встановлену граничну величину, відображається в додатку 4ДФ Податкового розрахунку з ознакою доходу «169» (ЗІР, підкатегорія 103.25).
ЄСВ. Якщо нецільова благодійна допомога виплачується:
– не працівникам підприємства – її сума не обкладається ЄСВ, оскільки такі фізособи для підприємства не є застрахованими особами в розумінні Закону від 08.07.2010 № 2464-VI;
– працівникам підприємства – тоді її сума не обкладається ЄСВ як матеріальна допомога разового характеру згідно з п. 14 розд. II Переліку № 1170. А якщо допомога виплачується в натуральній формі, її вартість обкладається ЄСВ.
Тому на вартість виданих працівникам продуктів або інших товарів нараховують ЄСВ за ставкою 22 %.