Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нові правила оскарження ППР: Закон вже в дії

Редакція

18.12.2017 3021 0 1

15 грудня набрав чинності Закон від 03.10.17 року № 2147 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».

Документом внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, які вплинуть на спори щодо оскарження податкових повідомлень-рішень (далі - ППР):

Обмеження максимального розміру судового збору

Судовий збір за вимогу майнового характеру, заявлену до адміністративного суду, обмежуватиметься 350 розмірами прожиткового мінімуму для працездатних осіб (560 000 грн для 2017 року). Ставки за подання апеляційної та касаційної скарг зростуть до 150% і 200% від суми судового збору у першій інстанції відповідно.

Надсилання та отримання документів в електронній формі

Суд направлятиме судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на електронні адреси. При поданні документів до суду в електронній формі передбачене зниження ставки судового збору на 20%.

Збільшення строків судового розгляду справи

Строки розгляду справи збільшено до 90 днів (наразі 30 днів) у суді першої інстанції. Строки розгляду апеляційної та касаційної скарг на рішення та постанови суду не повинні перевищувати 60 днів, на ухвали суду – 30 днів з моменту відкриття провадження.

Введення поняття електронних доказів

Електронними вважаються докази, які можуть зберігатися на портативних пристроях, серверах, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Вони можуть бути подані сторонами в електронному вигляді, засвідчені електронним цифровим підписом, або на паперових носіях.

Відтепер сторони в процесі зможуть посилатися на веб-сайти, текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі.

Типові справи та зразкові рішення

Якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові справи, суд може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції та ухвалення зразкового рішення. Такі рішення повинні враховуватись судами нижчих інстанцій під час розгляду аналогічних справ.

Такі нововведення дадуть змогу уніфікувати підхід судів до вирішення окремих категорій спорів (наприклад, зупинення реєстрації ПН, застосування методів трансфертного ціноутворення, реальність операцій).

Відповідальність за зловживання процесуальними правами

Вводиться відповідальність за заявлення свідомо безпідставного відводу, подання свідомо безпідставного позову, штучне об'єднання позовних вимог, залучення співвідповідачів з метою зміни підсудності справи або вчинення інших аналогічних дій, які спрямовані на затягування справи.

Врегулювання спору за участю судді (медіація)

Врегулювання спору здійснюватиметься у формі спільних та/або закритих нарад за участю судді-медіатора. У разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи фактично позивачу буде повернуто 50% судового збору.

Залишається відкритим питання щодо готовності податкової до врегулювання спору шляхом медіації.

Читайте також:

Реформі процесуального законодавства дано «зелене світло»
Опублікований текст закону про судову реформу

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали