Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Ліцензії на пальне під час війни: видача, продовження строку дії, відповідальність

28.03.2022 4024 4 5

Суть питання. Посівна розпочалася! Аграрій та пальне під час посівної – поняття нероздільні. Для закупівлі пального, його зберігання, продажу, використання для власних потреб сільгоспвиробник зобов’язаний мати відповідну ліцензію (виробництво, оптова чи роздрібна торгівля, зберігання пального). Тож розглянемо, як під час війни ліцензується діяльність з обігу пального, продовжується строк дії чинних ліцензій, а також проводяться перевірки у сфері обігу пального.


Запитання – відповіді

Чи працюють відділи ліцензування обласних податкових?

Наразі багато податкових органів призупинили свою діяльність, але продовжують працювати онлайн. На місцях призначено відповідальних спеціалістів, які працюють віддалено та відповідають у телефонному/електронному форматі. Гарячі лінії для надання консультацій в областях розміщено у файлі.

Чому на сайті ДПС не видно, як раніше, реєстр ліцензіатів пального?

Реєстр ліцензій на пальне відключено від загального доступу, як і багато інших реєстрів, щоб унеможливити його кібератаку, видалення. Тож фактично інформація про ліцензіатів є у податківців, вона нікуди не зникла.

Як у період війни отримати будь-яку ліцензію на пальне?

Наразі видачу ліцензій призупинено через форс-мажорні обставини – війну. Торгово-промислова палата України (далі – ТПП) засвідчила факт настання обставин непереборної сили починаючи з 24.02.2022 через військову агресію Російської Федерації проти України.

Згідно з пп. 112.8.9 Податкового кодексу (далі – ПК) протягом дії форс-мажорних обставин суб’єкту господарювання не загрожують штрафні санкції за зберігання, оптову та роздрібну торгівлю, виготовлення пального без ліцензії.

Найбільш лояльно ставляться зараз саме до агровиробників. Але, як зазначила ДПС у повідомленні від 01.03.2022, після закінчення війни потрібно якомога швидше отримати відповідну ліцензію на пальне.

Тож наша порада – подати документи на отримання ліцензії в електронному вигляді через особистий кабінет або надіслати на електронну пошту обласної податкової (є у довіднику телефонів за посиланням вище), сплатити адмінзбір за ліцензію (за можливості).

Нагадаємо, відповідно до ст. 15 Закону від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» вартість ліцензії на рік становить:

  • за зберігання пального – 780 грн;
  • на оптову торгівлю – 5 000 грн за кожне місце, а за відсутності таких місць – 10 000 грн;
  • роздрібну торгівлю – 2 000 грн за кожне місце.

Детально про перелік документів та порядок отримання ліцензії ми писали в «Ліцензування пального: пам’ятка суб’єкту господарювання».

Тож варто повідомити податкову, що ви збираєтеся провадити діяльність із зберігання, торгівлі пальним. Як мінімум – зателефонуйте до спеціаліста вашої обласної податкової. Звісно, ліцензію ви не отримаєте, але, як тільки буде відновлено звичний режим роботи системи, її видадуть за поданими онлайн документами.

У будь-якому разі після закінчення війни одразу подбайте про отримання ліцензії. Усе після перемоги!

Чи треба замовляти окремо в ТПП висновок про засвідчення форс-мажорних обставин для кожного зобов’язання?

Ні, не треба. ТПП розмістила на своему вебсайті інформацію про спрощену процедуру засвідчення форс-мажору (новина від 17.03.2022). Достатньо роздрукувати загальний офіційний лист ТПП від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 щодо засвідчення настання форс-мажорних обставин починаючи з 05.30 24.02.2022 строком на 30 діб.

Чи буде призупинено дію ліцензії, за яку не внесено черговий платіж?

Ні, ліцензію не буде ні призупинено, ні анульовано. Строк її дії буде продовжено у зв’язку з настанням форс-мажору. Тож, якщо ви не внесли черговий платіж за ліцензію або строк її дії сплив, не переймайтеся, займайтеся польовими роботами. Ліцензія вважається чинною.

Суб’єкт господарювання матиме 30 днів після припинення чи скасування воєнного стану для здійснення чергового платежу та повідомлення про це податкової. Відповідні роз’яснення в ЗІР (без номера) розміщено на сайті ДПС.

Чи проводяться у період війни перевірки обігу пального?

Ні. Тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України не проводяться податкові перевірки, а розпочаті раніше – зупиняються (п. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Тобто до закінчення війни в Україні податкова не перевіряє сільгоспвиробників із питань обігу пального.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 4

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали