Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Подарунки і квитки на святкові заходи: порядок обкладення ПДВ

Акценти цієї статті:

  • у яких випадках при постачанні новорічних подарунків і квитків на розважальні заходи застосовується пільга з ПДВ;
  • як обкладаються ПДВ операції з придбання і безплатної передачі подарунків працівникам підприємства та/або їх дітям.

Коли застосовується пільга з ПДВпостачальниками подарунків

Порядок звільнення від ПДВ операцій із реалізації дитячих новорічних подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи передбачений Законом від 30.11.2000 р. № 2117-III (далі – За-кон № 2117).

Період дії пільги – щорічно з 15 листопада поточного року по 15 січня наступного року. Від обкладення ПДВ звільняються операції з продажу виробничими і торговельними підприємствами дитячих святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи.

Для застосування пільги необхідно дотримати такі умови:

1. Подарунки і квитки повинні отримуватися за рахунок коштів ФСС з ТВП (фінансування придбання новорічних подарунків у 2015 році не передбачене, див. інформацію на сайті www.vd.fse.gov), профспілкових комітетів підприємств та організацій, інших неприбуткових організацій.

2. Дитячі святкові подарунки повинні складатися виключно з кондитерських виробів та іграшок українського виробництва і фруктів.

3. Загальна вартість одного подарунка не повинна перевищувати 8 % прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого на 1 січня звітного року. Тобто в 2015 році вартість подарунків не повинна перевищувати 97,44 грн. (1 218 грн. х 8 %).

Порядок обліку ПДВ виробничими і торговельними підприємствами

Суми вхідного ПДВ, які сплачуються виробничими підприємствами при купівлі сировини для виробництва новорічних подарунків або виробничими і торговельними підприємствами при купівлі готових подарунків і квитків на розважальні новорічні заходи для подальшого перепродажу, включаються до складу податкового кредиту звітного періоду.

У разі реалізації таких подарунків і квитків у пе-ріод з 15.11.15 р. по 15.01.16 р. із застосуванням пільги виробничим і торговельним підприємствам потрібно нівелювати податковий кредит шляхом нарахування податкових зобов'язань (п. 198.5 Податкового кодексу, далі – ПК). База для нарахування податкових зобов'язань визначається виходячи із собівартості придбання подарунків і квитків (п. 189.1 ПК). Не пізніше останнього дня звітного періоду, у якому здійснюється пільгове постачання подарунків і квитків, потрібно виписати податкову накладну (далі – ПН) і своєчасно зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Якщо ж сировина для виробництва подарунків або подарунки і квитки отримувалися виробничим і торговельним підприємством у неплатників ПДВ, тоді при пільгових постачаннях податкові зобов'язання нараховувати не потрібно (лист ДФС від 07.08.15 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17, далі – Лист № 29168).

Приклад 1

Торговельне підприємство 30.10.15 р. придбало у платника ПДВ новорічні подарунки, що складаються з кондитерських виробів українського виробництва, на загальну суму 12 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 2 000 грн.). Подарунки були продані: у період з 01.11.15 р. до 15.11.15 р. – на суму 2 400 грн. (у т. ч. ПДВ – 400 грн.); у період з 15.11.15 р. по 30.11.15 р. – на суму 3 000 грн. профспілковій організації.

За підсумками листопада підприємство повин­не нарахувати податкові зобов'язання відповідно до п. 198.5 ПК. Для цього не пізніше 30.11.15 р. потрібно виписати ПН, у якій зазначити (п. 9, 12 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957):

  • у лівому верхньому кутку – тип причини «09»;
  • рядку «Індивідуальний податковий номер» – умовний ІПН «400000000000»;
  • інших рядках, призначених для заповнення даних покупця, – власні дані платника.

Придбання подарунків для співробітників підприємства

Припустимо, керівництвом прийнято рішення придбати подарунки для працівників та/або їх дітей за рахунок коштів підприємства. Ми переконані, що такі подарунки роблять зазвичай з діловою ціллю (підвищення лояльності співробітників тощо). Тому така операція пов’язана з господарською діяльністю  платника. Тобто є право на податковий кредит, а податкові зобов’я­зан­ня нараховувати не потрібно. Але бухгалтерові потрібно пам'ятати, що придбання подарунків для працівників підприємства та/або їх дітей з подальшим роздаванням може розглядатися контролюючими органами як негоспо-дарська діяльність. Тому зазвичай роблять таким чином:

  • якщо подарунки отримуються в платника ПДВ – суми вхідного ПДВ включаються до складу податкового кредиту звітного періоду. Також слід нарахувати податкові зобов'язання виходячи з вартості придбання таких подарунків і виписати не пізніше останнього дня такого звітного періоду ПН із типом причини «13;
  • якщо подарунки отримуються в неплатника ПДВ – у підприємства немає податкового кредиту і, відповідно, немає підстав для нарахування податкових зобов'язань (Лист № 29168).

Зверніть увагу! В листі Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників від 11.11.15 р. № 25227/10/28-10-06-11 висловлена така думка: при безплатній передачі товарів, при придбанні яких було відображено податковий кредит, платнику податків слід відобразити податкові зобов’язання двічі, а саме «відсторнувати» податковий кредит (шляхом нарахування зобов’язань) і відобразити податкові зобов’язання з безплатної передачі. З чим ми категорично не згодні.

Для того щоб продаж новорічних подарунків і квитків на розважальні заходи звільнявся від ПДВ, постачальникам потрібно виконати ряд умов, установлених Зако-ном № 2117.

Якщо подарунки отримуються підприємством за рахунок власних коштів для роздавання працівникам підприємства та/або їх дітям, така операція може розглядатися як негосподарська діяльність.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали