Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Декларація єдинника за ставкою 2 %: уперше заповнюємо нову форму!

13.05.2022 1519 0 4

У статті ми розглянемо:

  • якими є особливості заповнення декларації та додатків до неї;
  • як не помилитися, визначаючи суму доходу, яка підлягає обкладенню єдиним податком (далі – ЄП) за ставкою 2 %.

Форма декларації та строки її подання

Форму Декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні (далі – декларація) затверджено наказом Мінфіну від 26.04.2022 № 124 (набув чинності з 06.05.2022).

Зверніть увагу! Форма декларації, так само як і сам ЄП за ставкою 2 %, уведена в дію тимчасово – на період воєнного, надзвичайного стану (власне, це зрозуміло з її назви). За цією єдиною формою звітувати будуть усі особливі єдинники – фізособи та юрособи. Тобто окремої форми декларації для юросіб – немає.

Відразу скажемо, що нова форма – нескладна у заповненні. Відповімо на деякі запитання, пов’язані з її заповненням і поданням.

Який звітний період установлено для єдинників за ставкою 2 %?

Як випливає з п. 9.7 підрозд. 8 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК), звітним періодом для платників ЄП (юросіб і фізосіб) за ставкою 2 % є календарний місяць.

За який місяць потрібно вперше подати декларацію?

Оскільки перехід на таку особливу систему оподаткування став можливим з 1 квітня 2022 року, вперше декларацію слід подати за квітень. Це потрібно зробити не пізніше 20 травня.

У який строк потрібно сплатити податок?

Сплатити задекларовані податкові зобов’язання потрібно протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем строку для подання декларації. Тобто не пізніше 30 травня, якщо декларація подається за квітень.

Чи потрібно заповнювати показники декларації наростаючим підсумком?

Ні, у декларації відображається дохід, отриманий за звітний період – місяць. І за цей звітний період сплачується ЄП, розрахований виходячи із суми доходу за місяць.

Якщо за звітний період не було отримано доходу, чи потрібно подавати декларацію?

У п. 49.2 ПК сказано, що платник податків повинен подати декларацію за звітний період у разі наявності в нього показників, що підлягають декларуванню. Тобто якщо таких показників немає, декларацію подавати не потрібно.

Хоча у цьому випадку ви можете подати порожню декларацію (з прочерками). Тоді потім вам не доведеться відповідати на запити податківців (наприклад, якщо вони подумають, що ви просто забули подати декларацію за звітний місяць).

Зміна системи оподаткування або ставки ЄП (групи)

Нагадаємо деякі моменти, пов’язані з поданням звітності після переходу на ЄП за ставкою 2 % або зміни ставки ЄП (групи платників).

Перехід на ЄП

Підприємство – платник податку на прибуток переходить на сплату ЄП за ставкою 2 %. У цьому випадку, згідно з п. 9.11 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, потрібно подати декларацію з податку на прибуток за ті періоди календарного року, коли підприємство було платником цього податку. Це стосується і тих платників, у яких звітним періодом є рік (тобто тих, чий дохід за попередній річний звітний період не перевищив 40 млн грн).

Зверніть увагу! Декларацію з податку на прибуток потрібно подати за періоди звітного року до переходу на ЄП. Про це говорить і податкова (відповідь на запитання № 66).

Зміна ставки ЄП (групи)

На сплату ЄП за ставкою 2 % переходить єдинник (першої, другої або третьої групи за ставками 3 % або 5 %). У цьому випадку звітним періодом є:

  • для єдинників першої та другої груп – календарний рік (п. 294.1, 296.2 ПК). Майте на увазі! У разі переходу на сплату ЄП за ставками, установленими для єдинників третьої групи, таким платникам потрібно відзвітувати за підсумками календарного кварталу (пп. 296.5.1 ПК);
  • для єдинників третьої групи зі сплатою ЄП за ставкою 3 % + ПДВ або за ставкою ЄП 5 % – календарний квартал (п. 294.1, 296.3 ПК).

Як подати звітність, якщо підприємство перейшло на сплату ЄП (або єдинник змінив ставку, групу) не з першого числа звітного місяця?

Інформацію про це ви знайдете в табл. 1.

Таблиця 1. Подання звітності після переходу на ЄП за ставкою 2 %

№ п/п

Система
оподаткування
до переходу

Період переходу

Строки подання звітності

1

2

3

4

1

Загальна

Із 1 квітня

Декларація з податку на прибуток за I квартал – не пізніше 10 травня (подають усі платники цього податку).

Декларація з ЄП за квітень – не пізніше 20 травня.

Декларація з ПДВ за березень – не пізніше 20 квітня

Після 1 квітня

(тобто в період з 2 по 30 квітня –
з наступного робочого дня
після подання заяви)
або з травня, червня тощо

Декларація з податку на прибуток:

за I квартал – не пізніше 10 травня (подають тільки платники, які звітують поквартально);

за півріччя – не пізніше 9 серпня (подають усі платники цього податку).

Декларація з ЄП – не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним*.

Декларація з ПДВ – не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним до переходу на ЄП

2

Спрощена

Із 1 квітня

Декларація платника ЄП** за I квартал (подають платники ЄП першої, другої та третьої груп) – не пізніше 10 травня.

Декларація з ЄП за ставкою 2 % за квітень – не пізніше 20 травня.

Декларація з ПДВ за березень (подають платники ЄП третьої групи за ставкою 3 %) – не пізніше 20 квітня

Після 1 квітня

(тобто в період з 2 по 30 квітня –
з наступного робочого дня
після подання заяви)
або з травня, червня тощо

Декларація платника ЄП**:

за I квартал (подають платники ЄП третьої групи за ставками 3 % та 5 %) – не пізніше 10 травня;

за півріччя (подають платники ЄП першої, другої та третьої груп) – не пізніше 9 серпня.

Декларація по ЄП за ставкою 2 % – не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним*.

Декларація з ПДВ (подають платники ЄП третьої групи за ставкою 3 %) – не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним до переходу на ЄП

* Згідно з п. 9.8 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, перейти на ЄП за ставкою 2 % можна з робочого дня, що настає за днем подання заяви за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308. Оскільки ст. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК не містить будь-яких особливостей у разі подання звітності при переході на ЄП за ставкою 2 % не з першого числа місяця, то у цьому випадку декларація також подається не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним.
** Форму затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578

Особливості заповнення декларації

Заголовна частина

Декларація може бути трьох типів:

  • «Звітна» – якщо декларація за звітний період подається вперше;
  • «Нова звітна» – якщо декларація за звітний період подається повторно до закінчення строку, передбаченого для подання декларації за цей звітний період (з метою виправити помилки в раніше поданій декларації за цей період);
  • «Уточнююча» – якщо декларація подається з метою виправити помилки в раніше поданій декларації, строк для подання якої вже минув.

Нагадуємо! У разі подання декларації з позначкою «Нова звітна» раніше подана декларація стає недійсною і набуває статусу «Історія подання» (п. 4 гл. 4 розд. IV Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 5). Тобто прийнятою й остаточною вважатиметься декларація, подана останньою. При цьому кількість декларацій з позначкою «Нова звітна» може бути будь-якою.

Також у заголовній частині декларації зазначається:

  • звітний період, за який подається декларація. А якщо подається декларація з позначкою «Уточнююча» – період, який уточнюється;
  • найменування контролюючого органу;
  • статус платника – фізособа чи юрособа;
  • найменування юрособи, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізособи;
  • код ЄДРПОУ або податковий номер фізособи (серія і номер паспорта, якщо у фізособи немає податкового номера з релігійних міркувань);
  • контактні дані платника податків (податкова адреса, телефон, електронна адреса).

Увага! Більше нічого в заголовній частині зазначати не треба (у т. ч. не ставте КВЕД, код організаційно-правової форми господарювання).

Розділ І. Розрахунок податкових зобов’язань з ЄП

Цей розділ є таблицею з двох рядків:

  • у рядку 01 відображаємо обсяг доходу, який підлягає обкладенню ЄП за ставкою 2 %;
  • рядку 02 – суму податкових зобов’язань за звітний місяць (ряд. 01 х 2 %).

Як бачите, усе доволі просто і помилитися під час заповнення декларації практично неможливо. Проте помилки можуть бути під час визначення суми доходу, яка підлягає обкладенню ЄП за ставкоюю 2 %.

Будьте уважні! Найголовніше, про що потрібно пам’ятати: дохід для цілей обкладення ЄП за ставкою 2 % визначається згідно зі ст. 292 ПК (п. 9.4 підрозд. 8 розд. ХХ ПК). Тобто дохід визначається за загальними правилами, передбаченими для всіх єдинників.

Так, у загальному випадку доходом єдинника є будь-який дохід, отриманий у готівковій або безготівковій формі. Тобто датою визнання такого доходу є дата отримання грошей (пп. 2 п. 292.1, п. 292.6 ПК).

Нагадаємо деякі нюанси, які допоможуть вам правильно визначити суму доходу.

Таблиця 2. Період визнання доходу для цілей обкладення ЄП

№ п/п

Вид доходу

Особливості визначення

Дата визнання

1

2

3

4

1

Дохід від продажу основних засобів
(далі – ОЗ)

(п. 292.2 ПК)

У єдинників-юросіб дохід від продажу ОЗ дорівнює сумі коштів, отриманій від покупця згідно з умовами договору.

У разі продажу ОЗ після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію дохід визначається як різниця між сумою, отриманою від продажу, і залишковою вартістю об’єкта, яка склалася на день продажу. Тобто величина доходу залежить від тривалості використання об’єкта ОЗ до моменту його продажу.

До доходу єдинника-фізособи не включаються кошти, отримані від продажу рухомого і нерухомого майна (пп. 1 п. 292.1 ПК). Цей дохід включається до його загального річного доходу як звичайної фізособи (не підприємця) для цілей обкладення ПДФО

Дата продажу об’єкта ОЗ

2

Безоплатно
отримані
товари (послуги)

(п. 292.3 ПК)

До доходу єдинника включається вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)* з огляду на звичайні ціни (ЗІР, категорія 108.01.02). При цьому звичайна ціна визначається згідно з пп. 14.1.71 ПК.

До доходу єдинника-фізособи не включається вартість товарів (робіт, послуг), безоплатно отриманих за усною домовленістю. Їхня вартість включається до його загального річного доходу як звичайної фізособи (не підприємця) і обкладається ПДФО (ЗІР, категорія 107.01.03)

Дата підписання акта приймання-передачі безплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПК)

3

Посередницький дохід

(п. 292.4 ПК)

Доходом єдинника у разі надання послуг (виконання робіт) у рамках договорів доручення, комісії, транспортного експедирування або агентського договору є сума винагороди

Дата отримання
винагороди

4

Дохід
в інвалюті

(п. 292.5 ПК)

Дохід, отриманий в інвалюті, перераховується в гривні за курсом НБУ на дату його отримання

Дата зарахування грошей на поточний рахунок в інвалюті

5

Поворотна
фіндопомога
(далі – ПФД)

(пп. 3 п. 292.11 ПК)

До доходу єдинника включається сума ПФД, яка не була повернена протягом 12 місяців з моменту її отримання.

Зверніть увагу! Якщо ПФД була отримана юрособою на загальній системі, а 12 місяців закінчилися після її переходу на ЄП, тоді сума такої допомоги не включається до доходу для цілей обкладення ЄП (ЗІР, категорія 108.01.02)

Дата, що настає за датою, на яку припадає строк закінчення 12 місяців з дня отримання ПФД

6

Дивіденди

(пп. 10 п. 292.11 ПК)

До доходу юрособи-єдинника включається сума дивідендів, отриманих від інших платників податків, якщо ця сума не оподатковувалася в порядку, визначеному ПК.

До доходу фізособи-єдинника не включаються пасивні доходи (у т. ч. дивіденди), оскільки вони включаються до його загального оподатковуваного доходу як фізособи – не підприємця і обкладаються ПДФО (пп. 1 п. 292.1 ПК)

Дата отримання дивідендів
(п. 292.6 ПК)

7

Дохід
від реалізації
товарів (послуг)

(п. 292.3 ПК)

До доходу юрособи-єдинника включається вартість реалізованих нею товарів (послуг), якщо передоплата за них була отримана на загальній системі оподаткування, тобто до переходу на ЄП

Дата відвантаження товарів (надання послуг) (п. 292.6 ПК)

* Увага! Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані єдиннику за письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, умовами яких не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) або їх повернення, а також товари, передані єдиннику на відповідальне зберігання і використані таким єдинником.

Розділ II. Мінімальне податкове зобов’язання

У разі подання додатка 1 до декларації розд. ІІ заповнюють платники ЄП за ставкою 2 %, які є власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. і на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, у яких виникає податкове зобов’язання подавати додаток 1 з розрахунком мінімального податкового зобов’язання у складі декларації за грудень поточного року (п. 2971.1 ПК).

У період з квітня по листопад додаток 1 до декларації не подається, відповідно і розд. ІІ декларації не заповнюється. Тому ми не будемо зараз детально розглядати їхнє заповнення.

Розділ ІІІ. Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок

Розділ ІІI заповнюється, якщо в деклараціях за попередні звітні періоди платник ЄП виявив помилки. Але зараз ідеться про першу декларацію, тому ніяких помилок ще не виникло.

У цілому заповнення цього розділу також не виглядає складним. Оскільки звітним періодом є місяць, помилку можна виправити в одній уточнюючій декларації за один місяць. Сам принцип заповнення таблиці розд. ІІI нагадує принцип заповнення уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ: що було, що має бути й отримана різниця.

Зверніть увагу! У таблиці розд. ІІІ немає рядків для відображення сум штрафів і пені. Це пов’язано з тим, що особлива група платників ЄП за ставкою 2 % явище тимчасове – на період дії воєнного, надзвичайного стану. А в цей період відсутнє покарання за невиконання податкових зобов’язань (пп. 129.9.7, п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Додатки до декларації

Декларація має два додатки :

  • додаток 1 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» заповнюється за рік і подається з декларацією за грудень. За наявності цього додатка заповнюється і розд. ІІ декларації (див. вище);
  • додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» заповнюється тільки підприємцями за рік і подається з декларацією за грудень. Тобто з деклараціями за квітень – листопад додаток 2 не подається.

Проте! Не завжди додаток 2 подається тільки з декларацією за грудень.

Наприклад, підприємцеві потрібно оформити протягом року пенсію або отримати інші страхові виплати (лікарняні, декретні тощо) або припинити підприємницьку діяльність. У таких випадках чекати грудня не потрібно, додаток 2 подається у складі декларації за відповідний місяць, номер якого зазначається в заголовній частині такого додатка.

Крім того, якщо ви подаєте додаток 2 у складі декларації:

  • для оформлення пенсії або страхової виплати – потрібно поставити позначку «Х» у відповідному «віконці» рядка 5 «Тип форми»;
  • у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності – тоді в рядку 6 потрібно зазначити дату державної реєстрації припинення.
Таблиця 1. Подання звітності після переходу на ЄП за ставкою 2 %.doc
Завантажити
Таблиця 2. Період визнання доходу для цілей обкладення ЄП.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали