Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оренда генератора: треба отримати дозвіл і сплачувати екоподаток

Юлія Гужел

22.08.2016 6984 3 4


Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • чи доведеться сплачувати екоподаток при використанні орендованого генератора;
  • чи потрібно оформляти дозвіл на здійснення викидів цим генератором (кому саме орендодавцеві чи орендареві);
  • чи передбачено відповідальність за відсутність дозволу на викиди.

Що можна зробити на практиці: отримавши генератор в оренду, відразу ж подайте відповідні документи до територіальних органів Мінприроди для отримання дозволу. І сплачуйте екоподаток, починаючи з кварталу, у якому почали використовувати цей генератор.


Використовуєте орендований генератор – платіть екоподаток!

Ми вже не раз писали про те, що при використанні дизельних (бензинових) генераторів необхідно сплачувати екоподаток за викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами забруднення (згідно з пп. 14.1.230, 240.1.1 Податкового кодексу, далі – ПК). А на тому, що при використанні в госпдіяльності орендованого генератора екоподаток повинен сплачувати орендар, наголошувала і ДФС – у листі від 13.01.15 р. № 311/6/99-99-15-04-02-15.

Таким чином, для багатьох наших передплатників, які орендують подібні об'єкти, вимога про сплату екоподатку за викиди не є несподіваною. Проте виникають запитання про порядок отримання дозволу на викиди. Наприклад, розглянемо питання, які з'явилися у сторін в нашій ситуації.

Отримайте дозвіл на використання генератора

Генератор підпадає під визначення стаціонарного джерела забруднення відповідно до термінології, наведеної в пп. 14.1.230 ПК. А згідно зі ст. 11 Закону від 16.10.92 р. № 2707-XII (далі – Закон № 2707) викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами дозволені тільки після отримання дозволу. До моменту отримання дозволу закон забороняє використовувати джерело, що забруднює атмосферу. Завважимо, що така думка була озвучена в листі Мінекології від 25.12.14 р. № 7/3692-14.

Хто отримує дозвіл – орендодавець чи орендар?

Дозвіл потрібно отримати орендареві генератора. На користь цієї думки можна навести два чинники:

  • по-перше, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу – це офіційний документ, що дає право суб'єктам господарювання експлуатувати об'єкти, у результаті роботи яких в атмосферу потрапляють забруднюючі речовини (п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.03.02 р. № 302, далі – Порядок № 302). У цьому випадку експлуатує генератор саме орендар. Отже, йому і треба отримувати дозвіл. Адже викиди відбуваються в результаті роботи генератора, а не в результаті його здачі в оренду;
  • по-друге, платником екоподатку є орендар. Тоді і дозвіл треба отримувати теж йому. Адже орендодавець не є платником екоподатку за генератором, зданим в оренду. І поки він не буде експлуатувати генератор, такий дозвіл йому не потрібний.

Що робити орендареві з отриманим дозволом після закінчення строку оренди генератора?

Нагадаємо, що дозвіл видається на безплатній основі на необмежений строк (так передбачено ст. 11 Закону № 2707). При розірванні договору оренди (або після закінчення його строку дії) орендар має право подати заяву про анулювання дозволу (п. 10 Порядку № 302).

Чим загрожує підприємству використання генератора без дозволу?

Ми говорили вище, що використовувати джерело забруднення без дозволу не можна. Але часто буває так, що отримання дозволу затягується на досить тривалий строк. Завважимо, що незалежно від наявності дозволу на викиди підприємство, яке здійснює їх, все одно зобов'язане сплачувати екоподаток. Зокрема, таке роз'яснення надане ДФС у ЗІР (категорія 120.03).

Особи, які здійснюють викиди забруднюючих речовин без дозволу, виданого уповноваженими органами влади, несуть відповідальність відповідно до закону (ст. 33 Закону № 2707). Згідно зі ст. 78 КУпАП здійснення викидів без дозволу тягне за собою накладення адмінштрафу на посадових осіб підприємства в розмірі від 5 до 8 НМДГ (від 85 до 136 грн.).

Крім того, варто звернути увагу на ст. 12 Закону № 2707, згідно з якою діяльність, пов'язана з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферу, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена.

Висновки

Підприємство – орендар дизельного (бензинового) генератора є платником екоподатку за викиди забруднюючих речовин в атмосферу. При цьому йому потрібно отримати дозвіл на викиди. Такий дозвіл видається безплатно з необмеженим строком дії. Якщо договір оренди розривається або строк його дії закінчується, орендар може подати до відповідних територіальних органів Мінприроди заяву про анулювання дозволу.

Відсутність дозволу на викиди може загрожувати підприємству: накладенням адмінштрафу в розмірі від 85 до 136 грн.; обмеженням, тимчасовим припиненням діяльності, пов'язаної з використанням генератора.

Екоподаток за експлуатацію генератора сплачувати потрібно незалежно від наявності дозволу.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 3

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали