Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Плата за землю та податок на нерухомість не сплачуються тільки за березень

Карантин

08.04.2020 1265 0 0

У «Як подати уточнюючі декларації на зменшення податків за березень і квітень» ми писали, що Законом від 17.03.20 р. № 533-IX (далі - Закон № 533) платників було звільнено від нарахування та сплати плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухомість за об’єкти нежитлової нерухомості за період із 1 березня по 30 квітня (п. 524 та 525 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Утім, після підписання номера до друку Верховна Рада прийняла Закон від 30.03.20 р. № 540-IX (далі - Закон № 540), згідно з яким не сплачувати плату за землю та податок на нерухомість можна тільки за березень, за квітень доведеться платити в загальному порядку. Зокрема, викладено в новій редакції п. 524 та 525 підрозд. 10 розд. XX ПК, а саме:

  • не нараховується та не сплачується за період із 1 по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб та використовуються ними в господарській діяльності;
  • не є об’єктом обкладення податком на нерухомість у період із 1 по 31 березня 2020 року об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Зверніть увагу: Законом № 540 строк сплати плати за землю за квітень відстрочено на місяць – до 30 червня (за загальними правилами її слід було сплатити не пізніше 30 травня).

Щоправда, тут законодавці дещо намудрували. Адже якщо плата за землю сплачується щомісячно, то податок на нерухомість – щокварталу. Тож, оскільки квітень відноситься до ІІ кварталу, який закінчується 30 червня, податок слід сплатити не пізніше 29 липня (пп. «б» пп. 266.10.1 ПК). Тому гадаємо, що незабаром законодавці помітять свою помилку та виправлять її шляхом унесення чергових змін до ПК.

Такі скороспішні зміни в законодавстві викликали чимало запитань у наших читачів. Розглянемо деякі з них.

Як бути платникам, які ще не встигли подати уточнюючі декларації (далі – УД) для зменшення нарахувань із плати за землю та податку на нерухомість?

Тут усе просто й очевидно. Такі платники мають право подати УД і зменшити нарахування:

  • за березень (для плати за землю). Слід подати до 30 квітня (строк сплати за березень);
  • за І квартал у частині зменшення суми нарахування за березень (для податку на нерухомість). Слід подати до 29 квітня (строк сплати за І квартал).

Як подати і заповнити УД із плати за землю та податку на нерухомість див. у «Як подати уточнюючі декларації на зменшення податків за березень і квітень». Але акцентуємо увагу ще раз: у згаданій статті надано приклади заповнення УД на зменшення податків як за березень, так і за квітень. Користуючись запропонованим нами механізмом, ви зменшуєте нарахування податків тільки за березень.

Як бути платникам, які вже подали УД і зменшили собі нарахування за березень та квітень?

Таким платникам, на жаль, доведеться подати УД ще раз і відновити нарахування податків за квітень (для плати за землю) та за ІІ квартал у частині відновлення суми податку за квітень (для податку на нерухомість).

Про це йдеться і в новій редакції п. 524 і 525 підрозд. 10 розд. XX ПК. А саме: якщо платник уже подав УД і зменшив собі нарахування податків як за березень, так і за квітень, то він зобов’язаний подати УД ще раз з урахуванням змін, унесених Законом № 540.

У який строк слід подати УД таким платникам для відновлення нарахування податків за квітень?

Відповідь на це запитання також знаходимо в новій редакції п. 524 і 525 підрозд. 10 розд. XX ПК: не пізніше 30 квітня поточного року.

Чи будуть застосовуватися штрафні санкції за подання УД із відновленням податкового зобов’язання за квітень?

Ні, не будуть, якщо платник подасть УД у строки, установлені Законом № 533 (тобто до 30 квітня).

Зокрема, у п. 524 і 525 підрозд. 10 розд. XX ПК сказано, що в разі подання УД у такий строк до платників не застосовуються санкції, визначені ст. 50 та п. 120.2 ПК, за внесення змін до податкової звітності в частині збільшення податкових зобов’язань із плати за землю/податок на нерухомість за податковий період квітень/ІІ квартал 2020 року.

Маються на увазі штрафи за самостійне виправлення помилок згідно зі ст. 50 ПК (3 % або 5 % суми недоплати), а також за невиконання умов щодо самостійного внесення змін у податкову звітність згідно з п. 120.2 ПК (5 % суми недоплати).

Як заповнити УД на відновлення податкового зобов’язання за квітень?

Принцип заповнення УД такий самий, як і для зменшення податків. Тільки тепер зобов’язання за квітень потрібно, навпаки, збільшити.

Наведемо приклад заповнення УД для відновлення нарахування за квітень для орендної плати за землі державної та комунальної власності. УД із земельного податку та податку на нерухомість заповнюється аналогічно.

Приклад

За договором оренди із сільрадою ТОВ «Гермес» має в користуванні земельну ділянку державної власності площею 5 га. Нормативна грошова оцінка (далі – НГО) 1 га землі – 30 000 грн, розмір орендної плати – 12 % НГО. Орендна плата за ділянку на 2020 рік, визначена в декларації, що подана до 20 лютого, становить 18 000 грн. Місячна сума орендної плати – 1 500 грн (18 000 грн : 12 міс.). 27 березня підприємство подало УД і зменшило нарахування за березень та квітень на 3 000 грн (по 1 500 грн за кожен місяць). Приклад заповнення такої декларації наведено в «Як подати уточнюючі декларації на зменшення податків за березень і квітень».

Після внесення змін Законом № 540 (у частині сплати платежу за квітень) підприємство має знову подати УД і відновити нарахування за квітень. Тобто річна сума орендної плати в такій декларації має дорівнювати 16 500 грн (18 000 грн – 1 500 грн за березень).

Причому УД слід заповнювати з урахуванням попереднього уточнення. Тобто в графі 3 рядка 4 розд. III «Розрахунок податкового зобов’язання» треба наводити дані попередньої УД, а не звітної декларації, поданої до 20 лютого. Заповнимо УД на підставі цих даних (див. фрагмент).

Зверніть увагу: у заголовній частині УД у полі «з урахуванням уточнень з» слід указати «01.04», оскільки ми уточнюємо період із 1 квітня.

1 из 2

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали