Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи є підстави для зменшення орендної плати за землі приватної власності через карантин

Карантин

15.04.2020 918 0 1

Практична ситуація

Сільгосппідприємство орендує земельні ділянки сільгосппризначення у фізосіб. Чи є підстави клопотати перед орендодавцем-фізособою стосовно зменшення орендної плати за земельну ділянку через запровадження карантину?

Уважаємо, що ні. Пояснимо нашу відповідь.

Постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 по всій території України з 12.03.20 р. по 24.04.20 р. запроваджено карантинні заходи. Вони стосуються багатьох сфер діяльності, проте не всіх.

Зокрема, не обмежується провадження сільськогосподарської діяльності. Це й логічно, адже аграрна сфера здебільшого забезпечує наш ринок продукцією. Тому діяльність сільгосппідприємств має тривати з єдиною важливою умовою – необхідно забезпечити працівників засобами індивідуального захисту та дотримуватися відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

Отже, використання орендованої земельної ділянки на період карантину не припиняється. Вона так само перебуває у користуванні орендаря, обробляється та здійснюються інші виробничі процеси. Тобто обґрунтованої перешкоди в користуванні землею немає.

Нагадаємо, що користування чужою земельною ділянкою є платним. Воно засноване на договорі між власником землі та особою, яка виявила бажання тимчасово нею користуватися. При цьому в договорі може передбачатися періодичність та підстави для перегляду розміру орендної плати, наприклад, зміна цін і тарифів державою, умов господарювання. Утім, наявність певної обставини не обов’язково тягне за собою перегляд орендної плати у бік її зменшення. Заінтересована сторона має право ініціювати розгляд такого питання. Але остаточне рішення приймається за взаємною згодою сторін шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.

Також завертаємо увагу, що Верховна Рада прийняла Закон № 540, яким у тому числі внесено зміни до Цивільного кодексу (далі – ЦК), зокрема до п. 14 Прикінцевих та перехідних положень. Змінами передбачено, що на період карантину наймач/орендар може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦК. Зверніть увагу, що це правило діє в разі неможливості використання майна/землі через обставини, за які орендар не відповідає. Такими якраз є запроваджений у країні карантин. Тож якщо карантинні обмеження не торкнулися вашої діяльності, то скористатися звільненням не вдасться.

Таким чином, запровадження карантину не перешкоджає аграріям і надалі користуватися орендованими земельними ділянками приватної власності. А за користування доведеться заплатити землевласнику. Тому вважаємо, що карантин сам по собі не є підставою для зменшення орендної плати за договорами оренди приватних земельних ділянок. До того ж менша плата буде несправедливою по відношенню до громадян-орендодавців, фінансовий стан яких теж погіршився.

Якщо ж карантин все-таки вплинув на певні процеси вашої діяльності, що передбачено умовами договору як підстава для перегляду розміру орендної плати, то можна ініціювати перемовини з орендодавцем щодо певних змін (канікули, часткова знижка на оренду тощо). У такому разі слід укласти додаткову угоду до договору або, у разі недосягнення згоди, звернутися до суду.


Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали