Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оренда сільгосптехніки: договірні відносини, списання ПММ, облік витрат, розрахунки

06.10.2022 2665 0 5

Під час виробничої діяльності дуже часто аграріям доводиться залучати техніку. Разом із цим постає низка непростих питань. Треба не лише визначити, який вид договору (оренди чи підряду) укласти для залучення техніки інших суб’єктів господарювання, але й вирішити, як бути з пальним для заправлення техніки та чи не вважатиметься заправка реалізацією пального з погляду податкових норм.

Як уникнути негативних податкових наслідків і обрати найбільш підходящий варіант співпраці, дізнаєтеся з матеріалів цього спецвипуску. Ми розповімо, на що треба звернути увагу аграрію, який залучає чужу сільгосптехніку з екіпажем або без. А також відповімо на запитання:

  • як укласти договір, обліковувати витрати та проводити розрахунки;
  • які особливості контролю за використанням пального;
  • чи треба аграрію мати норми витрат пального на орендовану сільгосптехніку;
  • які підстави невизнання його платником паливного акцизу;
  • чи треба аграрію подавати податківцям заявки на переміщення пального;
  • які ліцензії він повинен мати тощо.

Як оформити оренду техніки

Щоб залучити техніку сторонніх суб’єктів господарювання, можна укласти:

1. Договір підряду. Але тоді потрібно пам’ятати, що заправлення пальним техніки підрядника може бути розцінене податківцями як операція з реалізації пального, яку можуть проводити лише платники акцизного податку. Однак за певних умов заправлення техніки підрядника не визнається реалізацією пального.

Збирання врожаю: як оформити залучення чужої техніки

Договір підряду на виконання робіт у сільському господарстві: вимоги до оформлення

2. Договір оренди сільгосптехніки (у т. ч. з екіпажем). У такому разі заправлення орендованої техніки не спричиняє зобов’язань з акцизного податку. Але орендар повністю відповідає за орендовану техніку й у разі її ушкодження або втрати повинен відшкодувати збитки орендодавцеві.

Як укласти договір оренди транспорту з екіпажем?

3. Договір позички. За цим договором одна сторона безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні річ для користування протягом установленого строку (ч. 1 ст. 827 ЦК). Таким чином, договір позички, на відміну від договору оренди, є безоплатним.

Як передати комбайн у безплатне користування

Заправка орендованої техніки: як уникнути податково-акцизних ризиків

У замовника, який заправляє сторонню техніку, задіяну на сільгоспроботах, існує ризик виникнення акцизного податку. Часто податківці вважають таке передання пального реалізацією. Щоб органи ДПС не визнали таку операцію реалізацією пального, сільгосппідприємство має дотримати ряд непростих умов. У консультаціях розповімо, що це за умови. А також які є альтернативні та безпечніші варіанти уникнення штрафних санкцій.

Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків

Заправлення підрядника власним пальним: як уникнути акцизу

Фактичні перевірки зберігачів пального: за які порушення найчастіше штрафують

Операції із пальним у воєнний час: 10 актуальних запитань

Доставка власної сільгосппродукції транспортом фізособи: як оформити, щоб уникнути податково-акцизних ризиків

Норми витрат пального

Норми витрат ПММ для роботи сільгосптехніки потрібні як для контролю за використанням пального та його збереження, так і для обґрунтування можливості уникнути зайвого оподаткування аграрія. Адже контролери вважають ПММ, витрачені понад установлені норми, використаними в негосподарській діяльності. Тому вони вимагають нараховувати на наднормативні витрати пального компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПК.

Орендарю сільгосптехніки (незалежно від того, який договір оренди він уклав – з екіпажем чи без) потрібно мати норми витрат ПММ та враховувати їх під час здійснення операцій з пальним.

Інша річ – отримання послуг, наприклад, зі збору врожаю. Адже тоді заправка сільгосптехніки пальним і облік їх витрат – це вже клопіт надавача таких послуг.

Пальне для орендованої сільгосптехніки: особливості обліку та контролю

Облік ПММ на сільгосппідприємстві

Норми витрат ПММ на сільгосптехніку

Витрачаєте ПММ на роботу сільгосптехніки? Рівняємося на норми

Утилізація відпрацьованих мастил

Програма «BAS АГРО. Бухгалтерія»: Документування та облік використання пального для роботи автотранспорту та сільгосптехніки

Заявки на переміщення пального

Незалежно від того, за яким договором оренди аграрій користується сільгосптехнікою, у разі перевезення митною територією України власного пального для потреб власного споживання таким аграрієм, який не є платником паливного акцизу та розпорядником акцизного складу, треба оформлювати Заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними. Це вимога пп. 230.1.5 ПК.

На час війни оформлення неплатниками паливного акцизу Заявки на переміщення пального не скасовували. Така Заявка подається перед переміщенням пального (для включення транспортного засобу до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне) і після закінчення операції (для виключення).

Переміщення пального транспортними засобами, не зазначеними в Заявках, заборонено: відповідні контролюючі органи тимчасово (до винесення рішення суду) вилучають таке пальне та транспортний засіб з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію) (п. 228.3 ПК).

Заявка на переміщення пального: як аграрію оформити та подати під час війни

Хто зобов’язаний подавати заявки на переміщення пального?

Заповнюємо заявку на переміщення пального для сільгоспвиробників

Ліцензії на право зберігання пального

Якщо аграрій зберігає пальне для власних потреб, то в нього має бути ліцензія на право зберігання пального (ст. 15 Закону від 19.12.1995 № 481/95-ВР, далі – Закон № 481). Така ліцензія діє 5 років, а коштує вона 780 грн на рік.

Увага! Перевіряльники жорстко карають суб’єктів господарювання за відсутність ліцензії на право зберігання пального. Згідно із ст. 17 зазначеного Закону можна «заробити» штраф у розмірі 500 000 грн.

Водночас ліцензії, за які до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України не сплачено черговий платіж та/або строк дії яких закінчився, вважаються чинними (ст. 18 Закону № 481). А тим, хто до війни ліцензію не отримав, слід придивитися до постанови КМУ від 18.03.2022 № 314. Вона дозволяє під час дії воєнного стану набувати право на провадження господарської діяльності за видами діяльності, які потребують ліцензій та дозволів, на підставі поданої до Мінекономіки декларації. Вважаємо, що такий дозвіл поширюється й на діяльність із зберігання пального (і не лише для власних потреб). Тому, якщо сільгосппідприємство подасть до Мінекономіки згадану декларацію й Міністерство її прийме, можна розпочинати відповідну діяльність без отримання/наявності відповідних ліцензій. Але не пізніше трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану треба буде отримати ліцензію в загальному порядку.

Ліцензії на пальне під час війни: видача, продовження строку дії, відповідальність

Ліцензування пального: пам’ятка суб’єкту господарювання

Що змінилося в ліцензуванні пального з 2022 року

Ліцензії на пальне під час війни: видача, продовження строку дії, відповідальність

Заправка сільгосптехніки за допомогою бензовоза: чи потрібна ліцензія?

Акт приймання-передання робіт (послуг): як і коли складати

Обов’язковою умовою договору підряду є передання замовнику результатів роботи. Отже, після виконання всіх робіт, передбачених договором, підрядник має скласти акт приймання-передання виконаних робіт (у довільній формі).

За орендою (суборендою) зазвичай також складають акт здавання-приймання наданих послуг, хоча з позиції ЦК оренда й не є послугою (регулюється гл. 58 ЦК). Але з позиції ПК оренда – це послуга (пп. 14.1.185), і на догоду цьому платники привчені складати такий первинний документ, як акт здавання-приймання наданих послуг (хоча логічніше було б говорити про акт нарахування орендного платежу). Такий акт оформляють найчастіше за період, визначений договором (місяць, квартал, рік). Відповідно до цього дата акта також буде збігатися з останнім днем місяця (кварталу, року).

Надаємо та отримуємо послуги: облікові аспекти

Акт виконаних робіт і наданих послуг: на яку дату складати

Підрядник виконав роботи, а замовник відмовляється прийняти їх: що робити підряднику

Бухгалтерський облік витрат у сторін договору

Порядок оподаткування та відображення в бухобліку такої операції залежить від того, на підставі якого договору (підряду чи оренди техніки) залучено цю техніку. Про зазначені нюанси та облік таких операцій у власника техніки та замовника (орендаря) ми розповімо в консультаціях.

Оренда

Залучення сторонньої техніки для збирання врожаю: облік та оподаткування

Орендований комбайн не працював: чи буде ПК з ПДВ

Оренда сільгосптехніки з екіпажем: який код послуги зазначати в податковій накладній?

Ремонт орендованих основних засобів: обкладення ПДВ

Підряд

Вирощування сільгосппродукції за договором підряду: оподаткування та облік у замовника та виконавця

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали