Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

За якими критеріями визначають ризикові операції

27.02.2023 1133 0 2

Якщо податкова накладна чи розрахунок коригування (далі – ПН, РК) відповідають хоча б одному з критеріїв ризиковості здійснення операцій (далі – критерії), то їх реєстрація в ЄРПН зупиняється. Критерії наведено в додатку 3 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (далі – Порядок № 1165). Останні зміни до цього додатку було внесено постановою КМУ від 23.12.2022 № 1428 (далі – Постанова № 1428), яка набула чинності з 11 січня цього року. Проаналізуємо критерії у цій статті.


Що може врятувати ПН/РК від блокування у разі відповідності операції одному з критеріїв

Показники позитивної податкової історії

Відповідно до п. 7 Порядку № 1165 якщо за результатами автоматизованого моніторингу ПН/РК установлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному з критеріїв, то реєстрація таких ПН/РК зупиняється. Виняток становлять випадки, коли платник відповідає хоча б одному з показників, за якими визначається позитивна податкова історія (далі – ППІ) платника ПДВ.

Перелік показників ППІ наведено в додатку 2 до Порядку № 1165. Відповідність цим показникам визначає для платників орган ДПС. Кожен платник ПДВ може побачити, чи відповідає він одному або декільком показникам ППІ у приватній частині електронного кабінету в меню «СЕА ПДВ»/ППІ.

Тож, якщо платник відповідає хоча б одному з показників ППІ, за наявності в нього ризикових операцій блокувати ПН/РК не повинні. Проте, як показує практика, не завжди наявність показника/показників ППІ рятує від блокування ПН/РК.

Таблиця даних платника ПДВ

Урахована органом ДПС Таблиця даних платника ПДВ (далі – Таблиця), наведена в додатку 5 до Порядку № 1165, також рятує від блокування. Тобто якщо коди УКТЗЕД/ДКПП товарів/послуг зазначено в урахованій Таблиці, то ПН/РК із такими кодами реєструються безумовно (це четверта ознака безумовної реєстрації ПН/РК, наведена в пп. 4 п. 3 Порядку № 1165).

Зверніть увагу! Урахована ДПС Таблиця не є захистом від блокування РК, складеного:

  • на платника ПДВ, в якому передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг, що виплачується їх постачальнику;
  • неплатника ПДВ.

Щоправда, це не стосується РК, загальна сума абсолютних значень коригування суми компенсації (–/+) за яким не перевищує 5 000 грн з урахуванням інших обставин. Такі РК підлягають безумовній реєстрації за шостою ознакою безумовної реєстрації ПН/РК, наведеною в пп. 6 п. 3 Порядку № 1165 (докладніше див. матеріал «Коли можна уникнути блокування ПН/РК: ознаки безумовної реєстрації»).

Критерій 1. Значна розбіжність між обсягами придбання та постачання

За цим критерієм ПН блокують найчастіше.

Критерій 1 спрацьовує, якщо обсяг постачання товару/послуги, відображений у ПН або додатному РК, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України (далі – МТУ) такого товару/послуги та/або ввезення на МТУ такого товару, вказаного з 01.01.2017 в отриманих і зареєстрованих в ЄРПН ПН/РК і митних деклараціях, збільшеним у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН із 01.01.2017.

До відома: не включаються до такого обсягу товари/послуги за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають обкладенню ПДВ за ставкою 0 %.

Неперевищення (у 1,5 раза) обсягу постачання з ПН/РК над величиною залишку віртуального складу (обсягу придбання) перевіряється окремо за кожним товаром/послугою в розрізі кодів УКТЗЕД/ДКПП.

Зверніть увагу! До 14.10.2022 для спрацювання критерію 1 в залишку мали переважати (тобто становити більше ніж 50 %) групи товарів (продукції), включені ДПС до спеціального переліку (так званий перелік ризикових товарів), затвердженого відповідним наказом та оприлюдненого на офіційному вебсайті ДПС. Але згідно зі змінами, унесеними до Порядку № 1165 постановою КМУ від 12.10.2022 № 1154 (набули чинності з 14.10.2022), цю умову вилучено. Також утратив чинність і згаданий перелік.

Коли операція може відповідати критерію 1?

Це можливо, наприклад, якщо:

  • на вході та виході товари з різними кодами УКТЗЕД. Це особливо актуально для виробників, адже вони купують сировину (з одними кодами УКТЗЕД), а постачають готову продукцію (з іншими кодами УКТЗЕД);
  • постачаються послуги. Причина така сама – невідповідність вхідних і вихідних кодів;
  • націнка у платника становить понад 50 %. Через таку націнку не збігаються обсяги придбань і постачань на віртуальному складі ДПС;
  • багато товарів/послуг купується у неплатників ПДВ. Тоді немає зареєстрованих ПН на придбання товарів, отже, ДПС не бачить вхідних обсягів придбань. Тобто виходить, що платник продає товар, якого немає на віртуальному складі ДПС;
  • платник отримує передоплату за ще не придбані товари.

Наголошуємо! Захистом від спрацювання цього критерію є Таблиця, подана платником і врахована органом ДПС.

Критерій 2. Відсутність ліцензії на алкоголь і тютюн

Цей критерій спрацьовує, якщо у платника ПДВ відсутня (анульована, зупинена) ліцензія, видана органом ліцензування, яка засвідчує його право на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними пп. 215.3.1 і 215.3.2 ПК, стосовно товарів, зазначених платником у ПН/РК, поданих для реєстрації в ЄРПН на дату їх складання.

Тут маються на увазі ліцензії на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю такими товарами, як:

  • спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої та пиво;
  • тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну.

Отже, операція вважається ризиковою в разі постачання алкогольних напоїв і тютюнових виробів без наявності ліцензії. Причому це стосується і випадків, коли постачальник вчасно не переоформив ліцензію або вона була анульована.

Критерій 3. Реалізація пального без реєстрації платником акцизного податку

Цей критерій може спрацювати тільки щодо ПН/РК, якщо в номенклатурі зазначено коди пального згідно з УКТЗЕД (такі товари наведено в пп. 215.3.4 ПК).

Так, якщо на дату складання ПН/РК у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового відсутні відомості (актуальний запис) щодо такого платника, спрацьовує критерій 3 і реєстрація ПН/РК зупиняється.

Майте на увазі! Під ризик блокування підпадає і постачання пального в споживчій тарі ємністю до 5 л (включно). Адже такі операції взагалі не вважаються реалізацією пального для цілей реєстрації платником акцизного податку. Але СМКОР не вміє розпізнавати такі нюанси. Тому захистом від блокування є Таблиця з відповідними кодами УКТЗЕД, врахована органом ДПС.

Критерій 4. Зміна номенклатури в РК

Під цей критерій потраплять РК, складені на платника ПДВ, в яких змінюється номенклатура (код УКТЗЕД) хоча б однієї позиції:

  • для товарів – на рівні перших чотирьох цифр коду УКТЗЕД;
  • для послуг – на рівні перших двох цифр коду ДКПП.

Причому для відповідності цьому критерію неважливо, про який РК ідеться – на «плюс» чи на «мінус», або взагалі нульовий.

Наприклад, отримали передоплату за зерно пшениці, але згодом вирішили в рахунок цієї передоплати реалізувати зерно жита. У такому разі в РК змінюється номенклатура товару на рівні 4 знаків коду УКТЗЕД. Таким чином, незважаючи на те що сам РК нульовий, спрацьовує критерій 4, і РК може бути заблокований.

Від блокування за цим критерієм може врятувати врахована органом ДПС Таблиця, яка містить відповідні коди товарів згідно з УКТЗЕД або коди послуг згідно з ДКПП.

Зверніть увагу! РК, складені на неплатників ПДВ, під цей критерій не підпадають, проте можуть потрапити під критерій 6 (див. далі).

Критерій 5. Від’ємні РК

Цей критерій подібний критерію 1, тільки стосується РК.

Критерій 5 спрацьовує, якщо на реєстрацію в ЄРПН відправлено від’ємний РК, який оформлений на платника ПДВ і в якому сума компенсації вартості товару/послуги перевищує різницю між обсягом придбання і обсягом постачання в 1,5 раза.

Тобто, якщо сума зменшення податкових зобов’язань за таким РК виявиться більше різниці між обсягом придбання отримувачем товару/послуги в цього постачальника та обсягом постачання отримувачем цього товару/послуги, зменшеним в 1,5 раза, цей РК заблокують. Така різниця розраховується за ПН/РК, зареєстрованими з 01.01.2017.

Як уже було зазначено, з 11.01.2023 запрацювали позитивні зміни, унесені Постановою № 1428 до цього критерію. Нагадаємо, раніше йшлося про перевищення різниці між придбаннями і продажами (не враховувався збільшувальний коефіцієнт 1,5). Тобто критерій 5 не враховував торговельні націнки отримувача в разі перепродажу своїм покупцям товару з кодом, зазначеним у РК.

Критерій 6. Від’ємний РК на неплатника ПДВ

Цей критерій стосується тільки РК, виписаних на неплатника ПДВ.

Критерій 6 спрацьовує, якщо на реєстрацію в ЄРПН відправлено РК на «мінус» і з дати складання ПН, яка зареєстрована в ЄРПН без порушення граничного строку її реєстрації, минуло більше ніж 30 календарних днів. До речі, до 14.10.2022 цей критерій спрацьовував, якщо зменшувальний РК, оформлений на неплатника ПДВ, реєструвався після закінчення 14 днів із моменту складання ПН.

Зверніть увагу! Цей критерій не стосується РК до ПН, у якій відображено постачання електричної енергії (товарна підпозиція 2716 згідно з УКТЗЕД), постачання природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТЗЕД), постачання теплової енергії (умовний код товару 00401). Тобто РК із такими кодами не можуть блокуватися за критерієм 6.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали