Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Порядок повернення надмірно і помилково сплаченого ПДВ з бюджету

У Листі від 09.03.16 р. № 8056/7/99-99-20-03-04-17  фахівці ДФС повідомили, у якому порядку можна повернути переплату ПДВ з бюджету. Причому механізм повернення залежить від суті таких переплат. Пояснимо докладніше.

1. Надмірно сплачені податкові зобов'язання

Як правило, така переплата з ПДВ виникає в результаті подання уточнюючого розрахунку, на підставі якого зменшується сума податку до сплати. 

Надмірно сплачений ПДВ повертають на електронний рахунок платника в системі електронного адміністрування (далі – СЕА). Підставою для повернення є заява, яка складається платником у довільній формі (п. 43.4 Податкового кодексу, далі – ПК). Зверніть увагу: при поверненні надлишку на рахунок у СЕА ліміт реєстрації не збільшується! Адже згідно з п. 2001.3 НК показник ΣПопРах, за допомогою якого при розрахунку ліміту реєстрації враховується рух грошових коштів на електронному рахунку в СЕА, збільшується тільки на суму поповнення електронного рахунку, здійснену з поточного рахунку платника.

Також слід пам’ятати, що повернути на електронний рахунок у СЕА можна тільки суму надмірно сплаченого ПДВ. А переплати за іншими податками підлягають поверненню на поточний рахунок платника.

2. Помилково сплачені податкові зобов'язання

Такі переплати можуть виникнути, наприклад, у разі, коли платник податків перерахував кошти на бюджетний рахунок, призначений для сплати ПДВ, помилково (пп. 14.1.182 ПК).

Помилково сплачені суми ПДВ можуть бути (п. 43.4 ПК):

  • повернені назад на поточний рахунок платника податків або виплачені готівкою за чеком, якщо у платника податків відсутній поточний рахунок;
  • зараховані в рахунок погашення грошових зобов’язань (податкового боргу) за іншими податками.

ДЛЯ ДОВІДКИ

ЛИСТ Державної фіскальної служби України
від 09.03.16 р. № 8056/7/99-99-20-03-04-17

Порядок повернення переплат до бюджету

Державна фіскальна служба України з метою належного виконання вимог статті 43 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє таке.

1. Щодо повернення з бюджету надміру сплачених грошових зобов’язань на рахунки у системі електронного адміністрування податку на додану вартість

Пунктом 2001.4 статті 2001 Кодексу визначено:

«На рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:

а) з власного поточного рахунка платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу;

б) з власного поточного рахунка платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу».

Відповідно до речення другого пункту 43.4 статті 43 Кодексу у разі повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – рахунок у СЕА ПДВ).

Отже, поверненню з бюджету на рахунок у СЕА ПДВ підлягають виключно надміру сплачені грошові зобов’язання з податку на додану вартість.

Водночас чинними нормативно-правовими актами не передбачається повернення з бюджету на рахунок у СЕА ПДВ помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з інших (крім ПДВ) податків, зборів, платежів (наприклад, з податку на прибуток, акцизного податку тощо).

2. Щодо повернення помилково сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість

Згідно з підпунктом 14.1.182 пункту 14.1 статті 14 Кодексу помилково сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов’язань.

Враховуючи викладені вище положення абзацу п’ятого пункту 2001.4 статті 2001, речення другого пункту 43.4 статті 43 Кодексу, кошти, які надійшли на рахунки, відкриті для обліку надходжень з податку на додану вартість та підпадають під визначене Кодексом поняття «помилково сплачені грошові зобов’язання», підлягають поверненню за напрямами, що передбачені реченням першим пункту 43.4 статті 43 Кодексу, зокрема: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Зобов’язуємо забезпечити доведення цього листа до підпорядкованих територіальних органів ДФС та встановити контроль за його виконанням.

Голова
P. НАСІРОВ

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали