Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

НБУ оприлюднив проект нової системи валютного регулювання

10.12.2018 182 0 0



Національний банк України (НБУ) оприлюднивдля громадського обговорення ще три проекти постанов у рамках нової системи валютного регулювання.

Проекти постанов №4 Положення про порядок введення заходів захисту в сфері валютних операцій, №6 Положення про окремі інструментах стабілізації грошово-кредитного ринку та №7 Інструкція про порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Проекти постанов №6 і №7 визначатимуть валютне регулювання тимчасово - з 7 лютого 2019 і до повного переходу до вільного проведення валютних операцій. Тимчасовий акт №7 буде введено для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ, тимчасовий акт №6 спрямований на запобігання кризових ситуацій на грошово-кредитному ринку.

Після відновлення макрофінансової стабільності положення тимчасових актів припинять дію, а валютне регулювання здійснюватиметься відповідно до постійних актів  (№1,2,3), які визначають норми валютного регулювання після повного переходу України до вільного проведення валютних операцій відповідно до закону Про валюту і валютні операції.

Зокрема, інструкція про порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів буде містити ряд новацій, які повинні сприяти зменшенню часових і фінансових витрат бізнесу на звітність перед державними органами та проходження процедур нагляду за такими операціями.

Відзначається, що положення документа спрямовані на: скасування контролю за строками розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами на суми операцій до 150 тис. грн; скасування контролю за термінами розрахунків для експорту всіх видів послуг і робіт; скасування дублюючих звітів банків про порушення термінів розрахунків за зовнішньоекономічними операціями в ДФС, які сьогодні подаються у паперовій формі. На заміну діючим порядкам банки надаватимуть звіти в електронному вигляді Нацбанку, який буде централізовано передавати цю інформацію в податкові органи.

Положення про окремі інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку встановлює: порядок резервування коштів банками, які залучають іноземну валюту (банківські метали) за короткостроковими депозитами і кредитами від нерезидентів, і за операціями з валютними деривативами; порядок надання банками інформації про кредитні договори між резидентами-позичальниками і нерезидентами-кредиторами.

Така система збору інформації, яка носить повідомний характер, замінить поточну дозвільну процедуру реєстрації таких договорів. Чинне сьогодні обмеження за максимальною процентною ставкою за такими кредитами в подальшому не буде застосовуватися. Висока процентна ставка по кредитах від нерезидентів, яка не відповідає ринковим умовам, буде розглядатися як один з індикаторів ризикованості валютних операцій і враховуватиметься при здійсненні валютного нагляду.

Положення про порядок введення заходів захисту в сфері валютних операцій деталізує регуляторний інструментарій НБУ в разі виникнення обставин, що загрожують стабільності фінансової системи. Зокрема, регулятор матиме право: встановлювати обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті та граничні терміни розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів; вводити ліміти на здійснення окремих валютних операцій; встановлювати особливості здійснення операцій, пов'язаних з рухом капіталу та ін.

Такі заходи будуть застосовуватися в разі значного зниження курсу гривні, міжнародних резервів або обсягу вкладів у банківській системі, ескалації суспільно-політичної ситуації або виникнення інших істотних ризиків для макроекономічної і фінансової стабільності.

При відсутності кризових явищ Нацбанк продовжить лібералізацію валютного ринку, розпочату ще в вересні 2015 року.

Найближчим часом опублікує для публічного обговорення останній проект нормативно-правового акта (№5), який стане частиною нової системи валютного регулювання.

https://bank.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали