Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Яким чином буде вирішено питання обігу сільськогосподарських угідь

Редакція

23.02.2017 171 0 0

Зважаючи на підвищення значення аграрного сектору в нашій державі, можливість відкриття земельного ринку набуває дедалі більшої ваги. Природно, що народні депутати висувають свої ініціативи стосовно цього питання. Варто розібратись, які саме пропозиції заслуговують на підтримку, а від яких слід відмовитись.

Купувати і продавати

Комітет з аграрного права та нерухомості і будівництва 23 лютого проведе круглий стіл, під час якого будуть обговорені ініціативи щодо обігу землі. Серед них — проект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» (№5535).

Зокрема, передбачається, що набувачами ділянок такого призначення можуть бути фізичні особи, юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, територіальні громади (органи місцевого самоврядування) та держава (органи виконавчої влади). Також установлюється, що продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власності здійснюється шляхом проведення електронних торгів. Водночас продаж ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, має здійснюватися без проведення електронних торгів.

Відчуження ж банками та іншими фінансовими установами ділянок сільськогосподарського призначення, право власності на які перейшло до них у рахунок погашення заборгованості за договірними зобов’язаннями, проводитиметься протягом одного року з дня набуття ділянок такими суб’єктами на конкурентних засадах і теж шляхом проведення електронних торгів. Також у проекті зазначається, що у випадку невідчуження протягом року з моменту набуття права власності відповідної ділянки Держгеокадастр може відчужити її на конкурентних засадах шляхом проведення електронних торгів.

Варто звернути увагу на те, що відповідно до ініціативи зміна цільового призначення землі може бути здійснена не раніше ніж через 3 роки з моменту набуття права власності на неї.

Окремо встановлюється, що землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у заставу з метою забезпечення зобов’язань перед кредиторами, які не можуть виступати набувачами таких земель. Особи ж, які набули у власність такі ділянки, але не мають на це права, зобов’язані відчужити їх протягом одного року з дати набуття права власності.

Якщо ж сільськогосподарська земля з будь-яких причин не буде продана на електронних торгах протягом одного року з моменту її реєстрації як лота або якщо вона не використовуватиметься за цільовим призначенням власником або користувачем на встановлених законом підставах, Держгеокадастр отримає право від імені власника, без оформлення будь-яких уповноважуючих документів, укласти договір оренди або будь-який інший цивільного-правовий договір, що передбачає передання ділянки в користування за цільовим призначенням третій особі на строк до одного року. При цьому Держгеокадастр за укладення відповідного договору може отримати плату в розмірі 10% від суми орендної плати за договором.

Територіальні обмеження

Водночас є намір установити обмеження щодо розміру ділянок, які можуть перебувати у власності. Так, фізичній особі у приватній власності буде дозволено мати сільськогосподарські земелі загальною площею до 500 га, крім набуття таких ділянок у спадщину. У разі успадкування (крім успадкування за законом) та перевищення внаслідок цього загальної площі ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у власності однієї особи, остання зобов’язана протягом одного року з дня набуття права власності на такі угіддя привести обсяг загальної площі належних їй ділянок до 500 га шляхом відчуження «надлишку».

Також установлюється, що при набутті фізичною особою у власність земельних ділянок, загальна площа яких перевищує 200 га, за договорами купівлі-продажу така людина зобов’язана подати електронну декларацію та документи, які підтверджують законність доходів.

Ще одне обмеження полягає в тому, що загальна площа ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності юрособи (незалежно від форми власності), з урахуванням площі ділянок осіб, пов’язаних з нею відносинами контролю, не може перевищувати 33% площі сільськогосподарських угідь об’єднаної територіальної громади або району.

Відповідно до законопроекту відчуження земель приватної власності дозволяється з 1 липня 2018 р. Юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, зможуть набувати ділянки сільськогосподарського призначення у власність із 1 січня 2020 р., іноземці та особи без громадянства — з початку 2030-го.

Містить ініціатива й обмеження щодо ціни на землю. Так, до 2020 р. при відчуженні ділянки сільськогосподарського призначення її вартість не може бути нижчою за 20 річних орендних плат, виходячи із середньої орендної плати у відповідному районі.

Передбачається також, що до початку 2020-го сільськогосподарські землі не зможуть передаватися до статутного (складеного) капіталу юрособи.

Докладніше дивись за посиланням: http://zib.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали