Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи сплачувати орендну плату за земельні ділянки відповідно до нової НГО, якщо до договору оренди зміни не внесено

19.02.2024 58 0 0

Чи повинен орендар сплачувати орендну плату за земельні ділянки відповідно до прийнятого органом місцевого самоврядування рішення про нову нормативну грошову оцінку (далі – НГО) землі, якщо зміни не внесено до договору оренди землі? 

Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що відповідно до пп. 14.1.136 Податкового кодексу (далі – ПК) орендна плата для цілей розд. XII ПК – це обов’язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди. 

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (абзац перший п. 288.1 ПК). 

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується НГО земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (абзац перший п. 289.1 ПК). 

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом від 11.12.2003 № 1378-IV «Про оцінку земель» далі – Закон № 1378). 

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч. 3 ст. 23 Закону № 1378). 

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів і НГО земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону № 1378). 

Періодичність проведення НГО земель (не рідше одного разу на 5–7 років) визначено ч. 2 ст. 18 Закону № 1378. 

Частиною 2 ст. 18 Закону № 1378 встановлено, що НГО земельних ділянок проводиться: 

  • розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення – не рідше ніж один раз на 5–7 років; 
  • розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 5–7 років, а несільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 7–10 років. 

Пунктом 5 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 № 220 (далі – Типовий договір), передбачено відображення НГО земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору. 

Розмір орендної плати переглядається, зокрема у разі зміни НГО земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності (п. 13 Типового договору). 

Рішення органів місцевого самоврядування відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов’язковими для виконання, зокрема, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. 

Ураховуючи викладене, якщо орган місцевого самоврядування прийняв рішення про нову НГО землі з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, орендар сплачує орендну плату, обчислену із застосовуванням такої нормативної грошової оцінки (в т. ч. у разі невнесення відповідних змін до договору оренди землі). 

ГУ ДПС в Одеській області 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали