Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Борги під час війни. Як бізнесу відновити платоспроможність

06.10.2022 51 0 0

Повномасштабна війна спровокувала величезні виклики для українського бізнесу, які спричинюють не лише тимчасову втрату платоспроможності, а й повне банкрутство підприємства. В даних випадках, рішення про заборону ініціювання процедур банкрутства чи стягнення здається логічним, але насправді містить ряд непередбачуваних та негативних наслідків для економіки України.

Як процедура банкрутства може бути дієвим механізмом для оздоровлення фінансово-господарської діяльності та відновлення платоспроможності, розповіла заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць в матеріалі для видання "Forbes".

На сьогодні при виникненні заборгованості контрагента, «кредитор» має такі варіанти повернення боргу – це звернутися до суду з позовом до боржника, або ж ініціювання перед судом питання про відкриття справи про банкрутство боржника.

«У рамках першого варіанта суд має вирішити, чи дійсно існує спір, чи не було підставою невиконання такого зобов’язання наявність «форс-мажорних» обставин (існування котрих знімає відповідальність за неможливість виконання зобов’язання, але не знімає обов’язку його виконати). У результаті судового розгляду позивач може отримати рішення суду, за яким існуючий борг можна буде стягнути у примусовому порядку. Тут варто зауважити, що повномасштабна війна не є «форс-мажором» автоматично. Він беззастережно не поширюється на усю територію держави, починаючи з 24.02.2022 року, а діє лише на тих територіях та щодо тих осіб, які дійсно не могли виконати того чи іншого зобов’язання через активні бойові дії», - зазначила Валерія Коломієць.

Звернення до суду з ініціативою банкрутства чи відновлення платоспроможності надає різноманітні варіанти як боржнику, так і позивачу.

«Незважаючи на таку «страшну» назву, процедури банкрутства є не лише інструментом для ліквідації і виходу бізнесу з ринку, але й дієвим механізмом для оздоровлення фінансово-господарської діяльності та відновлення платоспроможності. Так, на сьогодні Кодексом України з процедур банкрутства передбачено такі механізми як розпорядження майном боржника, санація боржника, ліквідація банкрута, реструктуризація боргів боржника та погашення боргів боржника», - зауважила заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць.

Зокрема, у процесі санації боржника існує значний перелік заходів, які можуть бути спрямовані на покращення та відновлення діяльності підприємства, а також для виходу з боргової ями. Мова йде про відстрочення, розстрочення або прощення боргу, реструктуризація підприємства, перепрофілювання виробництва та/або зміни виробничої структури боржника тощо. Саме для того, аби забезпечити можливість використання зазначених заходів та поновити роботу бізнесу, для деяких підприємств відкриття справи про банкрутство має відбуватися якомога раніше, після виявлення ознак неплатоспроможності чи її настання.

Так, для того, щоб процедура відновлення платоспроможності та банкрутства відповідала вимогам воєнного часу і полегшувала доступ учасників до відповідних процедур, у Парламенті очікують прийняття проекту Закону про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства щодо застосування процедур банкрутства у період дії воєнного стану (№7442).

Серед головних нововведень є те, що боржник може ініціювати справу про власну неплатоспроможність за наявності укладеної угоди з арбітражним керуючим про виконання останнім повноважень у справі про банкрутство, в якій сторони визначають розмір та порядок оплати таких послуг відповідно до ринкових умов, спроможностей боржника та внутрішніх мотивів і домовленостей. А також вводиться існування такого інституту як «запит арбітражного керуючого», що фактично є аналогом адвокатського запиту.

«Однією з найбільших проблем процедур банкрутства є їхня тривалість, що в багатьох випадках призводить до фактичної неефективності. Тому спрощення процедури отримання необхідної для роботи інформації керуючим процесами банкрутства та відновлення платоспроможності – явно може ефективно вплинути як на тривалість самого провадження, так і на задоволення вимог кредиторів, і на захист та відновлення інтересів боржника», -зазначає заступник Міністра.

Щоб ефективно продовжувати працювати в надскладних умовах війни, підприємці мають бути обізнаними в наявному правовому інструментарію для вирішення кризових ситуацій – і процедури відновлення платоспроможності та банкрутства є саме одними з таких інструментів.

https://www.kmu.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали