Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відновлення кредитування є ключовим завданням банків на 2017 рік

Редакція

09.02.2017 132 0 0

Минулий рік став поворотним для банківського сектору –  поступово добігає кінця очищення банків, у грудні 2016 року до капіталу ПАТ КБ «Приватбанк» увійшла держава. Практично усі банки повною мірою виконали плани капіталізації, розроблені за результатами діагностичного обстеження, більшість виконали трирічний план достроково. Очікуване зниження відсоткових ставок за депозитами державних банків здешевить банківське фондування, відрахування до резервів також суттєво знизяться – відтак сектор може стати прибутковим (без урахування фактору Приватбанку). Про це йдеться у другому регулярному звіті "Огляд банківського сектору", публікацію якого Національний банк України розпочав у жовтні минулого року.

Другий звіт охоплює період з 01 січня по 31 грудня 2016 року. Надалі він базуватиметься на квартальних даних, зокрема наступну публікацію буде підготовлено за результатами першого кварталу 2017 року.

За 2016 рік вклади клієнтів платоспроможних на кінець року банків виросли на 117.6 млрд. грн. в еквіваленті переважно за рахунок припливу коштів суб’єктів господарювання. У структурі зобов’язань банків домінують внутрішні ресурси, частка коштів населення та бізнесу у пасивах банків протягом року зросла із 64.0% до 73.4%.

Покращення ліквідності внаслідок повернення до банків коштів клієнтів, а також поступове зменшення Національним банком ключової ставки з 22% до 14% протягом року створили передумови для зниження ставок за депозитами. Відсоток за 12-місячними депозитами фізичних  осіб за рік знизився на 3.8 в.п. до 17.5% річних у гривні та на 2.2 в.п. до 5.7% річних у доларах США. Вартість депозитів у доларах та євро досягла історичних мінімумів, оскільки попит банків на валютне фондування залишається низьким. Зниження вартості фондування створило для банків можливість у другому півріччі знизити відсоткові ставки за кредитами для бізнесу вищим темпом, ніж дешевшали депозити населення.

Після переходу Приватбанку у державну власність частка державних банків у чистих активах збільшилася до 51.3% (з 28.1% на початку 2016 року), за депозитами населення – майже утричі, до 59.5%.

У 2016 році зафіксовано історично високий збиток банківського сектору – 159 млрд. грн., що зумовлено резервуванням кредитного портфеля Приватбанку наприкінці року. Для решти банків відрахування в резерви значно знизилися, а сукупні збитки зменшилися до 23 млрд. грн. порівняно з 66 млрд. грн. у 2015 році. Закладено передумови для виходу сектору на прибуткову діяльність у 2017 році (без урахування фактору Приватбанку).

Протягом 2017 року триватиме «перезавантаження» банківського сектору. НБУ очікує на прискорення темпів приросту вкладів у порівнянні з 2016 роком.

Ключовим завданням банків у поточному році стане відновлення кредитування реального сектору та домогосподарств. Банки налаштовані оптимістично: за даними опитування НБУ, понад 70% фінустанов очікують на зростання кредитного портфеля підприємств протягом наступних 12 місяців.

Вирішення проблеми платоспроможності Приватбанку, який пропонував вкрай високі проценти за вкладами населення, закладає передумови для суттєвого зниження депозитних ставок та здешевлення кредитів протягом 2017 року.

Детальніше ознайомитися з "Оглядом банківського сектору" можна у розділі "Публікації" на сторінці офіційного інтернет-представництва Національного банку.

* Дані депозитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних з підрозділу "Грошово-кредитна статистика", оскільки:

- охоплюють дані банків з урахуванням їх філій за межами України;

- містять основну суму без нарахованих відсотків, якщо не вказано інше;

- не містять іменних ощадних(депозитних) сертифікатів, якщо не вказано інше;

- містять інформацію про клієнтів-нерезидентів, тоді як дані монетарної статистики - лише про клієнтів-резидентів.

Дані кредитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних з підрозділу "Грошово-кредитна статистика", оскільки:

- охоплюють дані банків з урахуванням їх філій за межами України;

- містять основну суму без нарахованих відсотків, якщо не вказано інше;

- містять кошти, розміщені в інших банках-резидентах та нерезидентах;

- містять інформацію про клієнтів-нерезидентів, тоді як дані монетарної статистики - лише про клієнтів-резидентів.

Источник: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали