Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Мін'юст про виділення земельних часток (паїв) з числа невитребуваних ділянок у період дії військового стану

06.10.2023 154 0 0

Мінюст у листі надав роз’яснення щодо надання дозволу на розроблення технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для товарного сільгоспвиробництва на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) з числа невитребуваних ділянок реформованих колективних сільгосппідприємств в період дії воєнного стану.

Міністерство юстиції України

Лист

від 22.08.2022 р. № 71050/Ж-18649/8.4.4

Міністерство юстиції України розглянуло Ваше звернення від 27 липня 2022 року стосовно можливості надання органом місцевого самоврядування дозволу на розроблення, затвердження технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі сертифіката на право на земельну часту (пай) з числа невитребуваних земельних ділянок реформованих колективних сільськогосподарських підприємств в період дії воєнного стану та в межах компетенції повідомляє таке.

Законом України від 24.03.2022 року № 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2145) визначено особливості регулювання земельних відносин під час дії воєнного стану. Зокрема Законом № 2145 доповнено Перехідні положення Земельного кодексу України пунктами 27 та 28.

Так, підпунктом 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, передбачено, що під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Звертаємо увагу, що заборони, передбачені підпунктом 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України стосуються процедури безоплатної передачі земельних ділянок відповідно до Земельного кодексу України.

В той же час у зверненні йдеться про процедуру виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості).

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), визначені Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі – Закон).

Наразі Закон не містить будь-яких заборон чи особливостей виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) в період дії воєнного стану.

Відповідно до статті 3 Закону підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища).

Відтак, в описаному в зверненні випадку для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державному реєстратору необхідно подати рішення відповідної сільської, селищної, міської ради про виділення земельної ділянки у натурі (на місцевості).

Важливі юридичні застереження!

1. Листи Міністерства юстиції України не є нормативно-правовими актами, не встановлюють правових норм та мають лише інформаційний характер. Їх реальне значення не перевищує авторитету аргументів та суджень, покладених в основу відповідної правової позиції.

2. Роз’яснення законодавства, яке міститься у цьому листі, не є юридичною консультацією щодо конкретної ситуації та не враховує особливостей відповідних фактичних обставин.

https://minjust.gov.ua/
 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали