Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як діяти в разі пропажі коштів з банківської карти

Редакція

23.02.2018 2478 1 1

Українці стали частіше судитися з банками через вкрадені зловмисниками гроші. Фінустанови відмовлялися компенсувати людям втрати після зломів їх рахунків хакерами, тому потерпілим доводиться подавати позови. І найголовніше - клієнти стали частіше вигравати суди, повертаючи свої втрати і навіть отримуючи неустойку.

Це підтверджується самими юристами і свіжими рішеннями Верховного Суду. Останній висновок ВСУ (у справі №202/10128/14-ц) було опубліковано днями, він стосувався спору клієнта з Приватбанком.

З минулого року Верховний Суд став дотримуватися логічного і справедливого принципу: якщо банк не зміг у суді довести, що крадіжка грошей з рахунку сталася з вини клієнта, то значить, вона автоматично сталася з вини банку. Тому саме він повинен відшкодовувати збитки. Тобто більше не проповідується старий принцип, що клієнт повинен довести свою невинність у зникненні коштів, а навпаки - банк зобов'язаний довести вину людини. Скажімо, що він передав картку третій особі або що розголошував код CVV з обороту карти. Якщо банк не може все це документально підтвердити, збиток від дій шахраїв повинен відшкодовувати він - цей висновок ВСУ, якого дотримуються суди нижчих інстанцій.

Його колеги також відзначають судову активність людей. Кажуть, що тим досить виконати лише стандартну умову щодо інформування.

Випадки судів клієнтів з банками через пропаж коштів з рахунків дійсно почастішали. І вже не раз були предметом розгляду Верховним Судом, який ставав на бік клієнтів банку. Тих, що своєчасно повідомляли банк, про те, що операції по рахунку проводяться несанкціоновано, а також не сприяли своїми діями або бездіяльністю розкрадання (не втрачали карту, не передавали інформацію про PIN-код до карти третім особам і т.д.).

Плюс неустойка

Найчастіше ВСУ посилався в своїх висновках на постанову Нацбанку №223 восьмирічної давності, яким на банк покладено більше відповідальності за збереження коштів, ніж на людей. Саме це збереження Верховний суд і вимагає від фінустанов.

На банки покладено обов'язок повернути вкрадені гроші, навіть при тому, що даних про винність банку в ситуації, що склалася немає.

Найчастіше судові позови подаються після крадіжок коштів з поточних або карткових рахунків. І якщо раніше подібні позови ініціювали лише фізособи, то з недавніх пір сперечатися з банками почали і підприємства. Після злому їх систем Клієнт-банк і пропажі грошей.

При цьому банківські клієнти наполягають не тільки на поверненні вкрадених коштів, але ще і на виплаті неустойки. Набігають великі суми: мова йде про 3% на добу за кожен день відсутності коштів на рахунку.

Як діяти

Щоб відстояти свою позицію в залі суду, юристи радять людям ніколи не викидати банківські виписки і платіжки (формувати архіви навіть по платежах в інтернеті), і оперативно звертатися не тільки до судів, але ще і в правоохоронні органи.

 Слід належним чином оформлювати пригоду: заяву в поліцію, в банк, виписки по рахунку, зберігати всі оригінали документів і, в разі відсутності таких, копії. Тобто по максимуму збирати доказову базу. Це допоможе як виграти в суперечці з банком, так і, можливо, прискорить розгляд справи правоохоронними органами.

Юристи навіть сформулювали для людей пам'ятку, яка описує алгоритм дій. Вона пояснює, що робити, якщо у вас пропали гроші з картки:

Телефонуйте в call-центр банку, повідомляйте про розкрадання, блокуйте карту.

Пишіть до банку заяву про те, що трапилося несанкціоноване списання (спроба списання) грошей з рахунку. Залишайте собі копію цього звернення з відміткою про прийняття.

Фіксуйте наявність у себе платіжної картки в момент скоєння несанкціонованих операцій - фото, свідки і т.д.

Подаєте заяву в поліцію про зникнення коштів.

У разі відмови банку повернути викрадене, звертайтеся до суду.

Юристи запевняють, що при дотриманні перерахованих правил і виконанні правил користування карткової (описаної в угоді з банком), суд напевно винесе рішення на користь людини.

Джерело: https://sud.ua/ru/news/ukraine/115320...

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали