Допомога фізособам: нюанси оподаткування

Юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які мають можливість і бажання, можуть надавати допомогу будь-яким фізособам. Види такої допомоги різноманітні, і кожна виплата має свої особливості оподаткування. Який порядок надання допомоги, коли та за яких умов вона є об'єктом оподаткування, як відобразити конкретну виплату в податковому розрахунку за формою № 1ДФ, – про все це ми розповімо в консультації.

Допомога на лікування

Будь-який роботодавець, як юридична, так і самозайнята особа, незалежно від того, на якій системі оподаткування він перебуває (загальній чи спрощеній), може за рахунок власних коштів надати своїм працівникам допомогу на лікування або оплатити їх медичне обслуговування. Іншим фізособам – непрацівникам підприємства, яким потрібне лікування, надається цільова благодійна допомога.

Розглянемо варіанти надання такої допомоги.

Варіант 1. Компенсація працівнику витрат на лікування при наявності підтвердних документів.

У цьому випадку працівник самостійно оплачує своє лікування і просить роботодавця компенсувати понесені витрати. Для одержання компенсації працівник подає заяву із проханням відшкодувати вартість лікування, а також документи, які підтверджують (Лист № 20869; ЗІР, категорія 103.15):

  • необхідність проведення відповідного лікування (зокрема, наявність і характеристика хвороби);
  • факт отримання лікування (медичний висновок, договір на лікування, який ідентифікує постачальника послуг і платника податків – одержувача послуг, обсяг і вартість послуг, рахунок на оплату лікування, чеки, квитанція до прибуткового касового ордера і т. п.).

ПДФО. Сума допомоги на лікування і вартість медобслуговування (при наявності підтвердних документів) не включаються в місячний оподатковуваний дохід працівника, а значить, не підлягають обкладенню ПДФО (пп. 165.1.19 ПК). Обмеження розміру зазначених виплат ПК не передбачені.

Військовий збір. Об'єкт обкладення військовим збором такий самий, як і для ПДФО (пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК). Значить, якщо допомога не обкладається ПДФО, то і військовий збір утримуватися не буде.

У формі № 1ДФ сума допомоги, надана працівникам роботодавцем, відображається з кодом ознаки доходу «143».

ЄСВ. Згідно з Переліком № 1170 (п. 14 розд. I) матеріальна допомога разового характеру, яка надається окремим працівникам на оплату лікування, не є базою для нарахування ЄСВ.

Варіант 2. Компенсація працівнику витрат на лікування без подання ним підтвердних документів.

Якщо працівник не подасть документи (див. варіант 1), що підтверджують оплату лікування, а роботодавець усе одно відшкодує йому вартість лікування на підставі заяви, то порядок оподаткування допомоги буде таким.

ПДФО. У працівника виникає дохід у вигляді додаткового блага, з якого слід утримати ПДФО на загальних підставах – за ставкою 18 % (п. 167.1 ПК).

Військовий збір. Якщо сума допомоги обкладається ПДФО, то і військовий збір треба утримати (ставка – 1,5 %) (пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК).

У формі № 1ДФ такий дохід відображається з кодом «126».

ЄСВ. Згідно з Переліком № 1170 (п. 14 розд. I) матеріальна допомога разового характеру, яка надається окремим працівникам на оплату лікування, не є базою для нарахування ЄСВ.

Варіант 3. Оплата лікування працівника або непрацівника прямо медустанові.

Такий вид допомоги надається на підставі:

  • заяви працівника або непрацівника підприємства (це можуть бути пенсіонери, студенти) на ім'я роботодавця (благодійника) із проханням укласти договір із закладом охорони здоров'я та оплатити за договором вартість лікування;
  • наказу керівника про надання допомоги.

Прийнявши відповідне рішення, роботодавець (благодійник) укладає договір із зазначеною в заяві медустановою і перераховує гроші на її поточний рахунок згідно з договором і виставленим йому рахунками (Лист № 20869; ЗІР, категорія 103.15).

ПДФО. ПК передбачене звільнення від обкладення ПДФО цільової благодійної допомоги на лікування фізособи при виконанні таких умов (пп. «а» пп. 170.7.4):

1. Благодійник, що виплачує допомогу, повинен бути резидентом України. При цьому даний вид допомоги може надаватися як роботодавцем, так і будь-якою іншою особою (як юридичною, так і фізичною) і в будь-якій сумі.

2. Допомога може бути надана:

  • платнику податків або члену його родини першого ступеня споріднення;
  • інвалідам;
  • дитині-інваліду або дитині, у якої хоча б один із батьків є інвалідом;
  • дитині-сироті, напівсироті;
  • дитині з багатодітної або малозабезпеченої родини;
  • дитині, батьки якої позбавлені батьківських прав.

3. Допомога повинна надійти безпосередньо закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності (приватна, державна, комунальна).

4. Допомога повинна бути надана:

  • для оплати послуг із лікування зазначених вище фізосіб;
  • придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального використання інвалідами.

5. Допомога не повинна спрямовуватися:

  • на компенсацію медичних послуг, включених до переліку непільговуваних (наприклад, косметичну хірургію, лікування та протезування зубів із використанням дорогоцінних металів). Перелік пільговуваних медпослуг наведено
  • в пп. 170.7.4 ПК;
  • придбання ліків, медзасобів, пристосувань, які не включені до переліку життєво необхідних, затвердженого Постановою № 333.

6. У наявності повинні бути документи, що підтверджують необхідність лікування та витрати на його проведення (медвисновок, рахунок на оплату лікування, договір на лікування, чеки, касові ордери і т. п.).

Якщо не виконано хоча б одну з перелічених вище умов, то допомога підлягає обкладанню ПДФО на загальних підставах, тобто за ставкою 18 %.

Військовий збір. Якщо немає об'єкта обкладення ПДФО, військовий збір із суми допомоги не утримується. При недотриманні умов надання допомоги, тобто виникненні об'єкта обкладання ПДФО, із суми допомоги утримується збір за ставкою 1,5 %.

У формі № 1ДФ благодійна допомога на лікування, що не обкладається податком, відображається з кодом «169», а та, що підлягає оподаткуванню, – із кодом «126».

ЄСВ. Згідно з Переліком № 1170 (п. 13 розд. II) витрати на оплату послуг із лікування працівників, які були надані закладами охорони здоров'я, не є базою для нарахування ЄСВ, як і благодійна допомога, надана фізособі, тому що ця виплата не входить до фонду оплати праці.

Нецільова благодійна допомога

Будь-яка юридична або фізична особа може надати будь-якому громадянину нецільову благодійну допомогу, у тому числі матеріальну. При цьому не має значення, у яких відносинах благодійник перебуває з отримувачем такої допомоги.

Підставою для надання даного виду допомоги є:

  • заява одержувача (без зазначення мети витрачання допомоги, наприклад, у зв'язку із сімейними обставинами та ін.);
  • наказ керівника підприємства. Благодійник-фізособа може надати допомогу як згідно із заявою, так і на усне прохання одержувача.

ПДФО. Для цілей оподаткування нецільовою благодійною допомогою вважається допомога, надавана без будь-яких умов і без зазначення спрямування її витрачання (абзац третій пп. 170.7.1 ПК). Щоб допомога підпадала під визначення ПК, рекомендуємо сформулювати заяву так: «Прошу надати допомогу у зв'язку з особистими (або сімейними) обставинами».

Для звільнення нецільової благодійної допомоги від обкладання ПДФО слід виконати ряд умов, а саме (пп. 170.7.3 ПК; ЗІР, категорія 103.15):

1. Благодійник, що виплачує допомогу, є резидентом України.

2. Допомога носить нецільовий разовий характер (наприклад, для вирішення соціально-побутових потреб).

3. Надання такого виду допомоги не передбачене ні в колективному договорі підприємства, ні в трудовому договорі із працівником.

4. Розмір допомоги протягом звітного року сукупно не перевищує величину, що дорівнює прожитковому мінімуму для працездатних осіб, установленому на 1 січня звітного року, помноженому на 1,4 та округленому до найближчих 10 грн. (у 2016 році – 1 930 грн.).

Якщо не виконується хоча б одна з перших трьох умов, то вся сума допомоги підлягає обкладенню ПДФО на загальних підставах як додаткове благо. Якщо допомога перевищує встановлену межу, то сума перевищення також обкладається ПДФО на загальних підставах як додаткове благо.

Військовий збір. Збір утримується з тієї суми допомоги, з якої утримується ПДФО.

У формі № 1ДФ нецільова благодійна допомога, що не обкладається ПДФО, відображається з кодом «169», а та, що підлягає оподаткуванню, – із кодом «127» як інші доходи (ОЗІ, категорія 103.15).

ЄСВ. Матеріальна допомога разового характеру, яка надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, включена до Переліку № 1170 (п. 14 розд. I), тому ЄСВ на її суму не нараховується. Нецільова благодійна допомога, надана фізособі, також не є базою для нарахування ЄСВ, оскільки така виплата не входить до фонду оплати праці.

Матеріальна допомога, що має систематичний характер

Матеріальна допомога, що носить систематичний характер (наприклад, один раз на рік, але щорічно), на практиці виплачується всім або більшості працівників (наприклад, на оздоровлення). Як правило, умову про такі виплати зафіксовано в колективному договорі, положенні про оплату праці або іншому локальному документі. Виплачується дана допомога на підставі наказу керівника, причому без заяви працівників.

ПДФО. Оскільки матеріальна допомога відноситься до заохочувальних і компенсаційних виплат, що надаються працівникам у зв'язку із трудовими відносинами, з метою оподаткування вона розглядається як заробітна плата (пп. 14.1.48 ПК). Це значить, що вона підлягає обкладенню ПДФО на загальних підставах – за ставкою 18 %. При цьому допомога бере участь у розрахунку суми доходу, що дає право на застосування ПСП (пп. 164.2.1 ПК). Тобто якщо зарплата разом із матеріальною допомогою в місяці нарахування не перевищує 1 930 грн., то працівник має право на ПСП.

Військовий збір. Даний вид матеріальної допомоги в сукупності із заробітною платою є об'єктом для утримання військового збору.

У формі № 1ДФ така допомога відображається разом із зарплатою з кодом «101».

ЄСВ. Сума цієї допомоги в сукупності із зарплатою є базою для нарахування ЄСВ за ставкою 22 % (пп. 1 п. 1 ст. 7 Закону № 2464).

Допомога на поховання

Порядок оподаткування допомоги на поховання померлих громадян залежить від того, з яких джерел вона виплачується.

Допомога за рахунок коштів роботодавця

Така допомога може надаватися роботодавцем померлого платника податків як у грошовій формі, так і у вигляді оплати послуг сторонніх організацій (наприклад, ритуальних) або послуг, наданих силами самого роботодавця (наприклад, надання автотранспорту).

ПДФО. Розглянемо два варіанти одержання допомоги та порядок її оподаткування в кожному випадку.

Варіант 1. Допомога на поховання видається родичу померлого працівника. Підставою для її одержання служить заява одержувача, копія свідоцтва про смерть і наказ роботодавця. ПК установлено, що коли допомога (пп. «б» пп. 165.1.22):

  • виплачується за останнім місцем роботи померлого (у т. ч. перед виходом на пенсію) і не перевищує подвійного розміру суми, визначеної в пп. 169.4.1 ПК, тобто 3 860 грн. (1 930 грн. х 2), то вона не обкладається ПДФО. У формі № 1ДФ ця допомога відображається з кодом «146»;
  • перевищує граничний розмір, що не обкладається податком, то сума перевищення прирівнюється до додаткового блага і підлягає обкладенню ПДФО на загальних підставах. У формі № 1ДФ така допомога наводиться
  • з кодом «126».

Зазначимо, що і в першому, і в другому випадку вказується ідентифікаційний номер одержувача.

Варіант 2. Допомога надається працівнику на поховання померлого родича або родичі звернулися за допомогою до колишнього роботодавця померлого (але не за останнім місцем його роботи). Сума такої допомоги обкладається ПДФО на загальних підставах і відображається у формі № 1ДФ із кодом «126». Щоб уникнути оподаткування, рекомендуємо оформити її як нецільову благодійну допомогу (докладніше див. вище).

Військовий збір. Якщо допомога видається в межах пільговуваної суми (варіант 1), то об'єкта для утримання військового збору немає. Якщо ж застосовується варіант 1 (у частині перевищення пільговуваної суми) або варіант 2, то військовий збір утримується з допомоги, що обкладається ПДФО.

ЄСВ. Оскільки матеріальна допомога на поховання, представлена в обох варіантах, включена до Переліку № 1170 (п. 14 розд. I), ЄСВ на неї не нараховується.

Допомога від профспілки

Допомогу на поховання можна також одержати, звернувшись до профспілкової організації. Це можуть бути як кошти, так і компенсація вартості ритуальних послуг із поховання або майно. Порядок надання такої допомоги та її розміри повинні бути передбачені статутом профспілкової організації та кошторисом.

ПДФО і військовий збір. Сума коштів або вартість майна (послуг), надаваних профспілкою на поховання в будь-якому розмірі, звільняється від обкладання ПДФО (пп. «а» пп. 165.1.22 ПК), а отже, і від утримання військового збору. При цьому не має значення, кому надається така допомога – члену профспілки на поховання родича чи родичу померлого члена профспілки.

У формі № 1ДФ даний вид допомоги відображається з кодом «146».

ЄСВ. На суму такої допомоги ЄСВ не нараховується (п. 14 розд. I Переліку № 1170).

Допомога за рахунок коштів ФСС і Пенсійного фонду

У разі смерті застрахованої особи або членів родини, які перебували на її утриманні, можна одержати допомогу на поховання від ФСС із ТВП (ст. 27 Закону № 1105). Розмір такої допомоги встановлюється правлінням Фонду, але не може бути меншим від прожиткового мінімуму, установленого на відповідний рік (у 2016 році ця величина становить: із 01.01.16 р. по 30.04.16 р. – 1 330 грн., із 01.05.16 р. по 30.11.16 р. – 1 399 грн., із 01.12.16 р. – 1 496 грн.).

Допомога у вигляді відшкодування вартості ритуальних послуг, пов'язаних із похованням особи, яка померла в результаті нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, можна одержати від ФСС від нещасних випадків на виробництві (п. 7 ст. 42 Закону № 1105). Крім того, у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві Фонд виплачує його родині разову допомогу в сумі 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на дату одержання права на страхову виплату (у 2016 році ця величина становить: із 01.01.16 р. по 30.04.16 р. – 137 800 грн., із 01.05.16 р. по 30.11.16 р. – 145 000 грн., із 01.12.16 р. – 155 000 грн.).

Законом № 1058 (ст. 9 і 53) установлено, що у разі смерті пенсіонера (як за віком, так і по інвалідності) особам, які здійснювали його поховання, виплачується допомога за рахунок коштів Пенсійного фонду, причому незалежно від того, перебував померлий у трудових відносинах на момент настання смерті чи ні. Розмір допомоги – двомісячна пенсія пенсіонера на момент смерті.

ПДФО, військовий збір, ЄСВ. Сума допомоги на поховання, надана за рахунок коштів соцстраху та Пенсійного фонду, не є:

  • об'єктом обкладення ПДФО (пп. «а» пп. 165.1.22 ПК), отже, і військового збору;
  • базою для нарахування ЄСВ (п. 3.2 Інструкції № 5).

Висновки:

Фізичним особам можуть надаватися різні види допомоги: на лікування, нецільова благодійна, на поховання та ін. Порядок оподаткування допомоги, наданої благодійником працівнику або іншій фізособі, залежить від її виду, документального оформлення та дотримання встановленого ПК розміру. Родичі померлих громадян та особи, які здійснюють поховання, можуть одержати допомогу від ФСС, Пенсійного фонду, а також від роботодавця за своїм місцем роботи або за місцем роботи померлого. У більшості випадків така допомога не вважається доходом і не обкладається ні ПДФО, ні військовим збором, ні ЄСВ.