Чи може підприємство існувати без директора?

Підприємство створено зовсім нещодавно, діяльність поки що не ведеться, тому прийняти на роботу найманого директора немає можливості – немає грошей на зарплату. Чи можна покласти певні функції на одного із засновників підприємства, але без оформлення трудового договору, щоб не виникало обов'язку з виплати заробітної плати?

Так, це можливо.

Із подібною проблемою нерідко стикаються новостворені підприємства. Адже у зареєстрованого підприємства відразу ж з'являються обов'язки, зокрема необхідно складати і подавати звітність до держорганів. Але діяльність ще не ведеться, тому грошей поки що немає. Що «краще»: найняти працівника, але не платити йому зарплату чи не подавати звітність? Неподання звітності спричиняє відповідальність у вигляді штрафу, але ненарахування (невиплата) заробітної плати директорові також є штрафонебезпечним рішенням (див. відповідь на попереднє запитання). Тому такі підприємства знаходяться між двох вогнів і шукають вихід із ситуації, що склалася. І вихід є.

Існування підприємства без найманих працівників і виконання деяких організаційних функцій засновником цілком можливе. Цього висновку ми доходимо, проаналізувавши нижченаведені норми законодавства:

  • ч. 2 ст. 65 Господарського кодексу (далі – ГК): власник підприємства може здійснювати свої права щодо управління підприємства безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту та інших установчих документів;
  • ч. 4 ст. 128 ГК: громадянин здійснює управління створеним ним приватним підприємством безпосередньо або через керівника, який най­мається за контрактом;
  • ч. 3 ст. 8 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV: відповідальність за організацію бухгалтерського обліку на підприємстві та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах несе власник підприємства або уповноважений ним орган (посадова особа), що здійснює керівництво підприємством;
  • пп. 48.5.1 Податкового кодексу: податкова декларація повинна бути підписана керівником підприємства або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухобліку і подання податкової декларації до податкових органів. Як роз'яснює Міндоходів у Базі знань (підкатегорія 135.02), у разі відсутності керівника і головного бухгалтера, податкова декларація може бути підписана іншими особами, уповноваженими виконувати обов'язки керівників, за умови, що повноваження підтверджено відповідними документами.

Як бачите, власник має право самостійно управляти своїм підприємством, не укладаючи при цьому трудовий договір із підприємством.

Як документально оформити покладання організаційних обов'язків на власника без укладення з ним трудових відносин?

Процедура в цьому випадку нескладна, але потрібно дотриматися всіх формальностей.

Крок 1. Вищий орган підприємства повинен прийняти відповідне рішення й оформити його відповідним чином.

Наприклад, у ТОВ вищим органом є збори учасників, а рішення оформляється протоколом загальних зборів згідно з вимогами Закону від 19.09.91 р. № 1576-XII. У приватних підприємствах порядок прийняття рішень власниками (власником) визначається статутом, якщо власник один – оформляється документ під назвою «Рішення власника».

У рішенні власника (протоколі загальних зборів) необхідно:

  • відобразити всі питання, які матиме право вирішувати засновник від імені та в інтересах підприємства, зокрема його право укладати правочини, підписувати звітність, оформляти розрахункові документи тощо;
  • зазначити, що обов'язки покладено на засновника без укладення з ним трудового договору (контракту).

Крок 2. Якщо в результаті такого рішення знадобиться внести зміни до реєстраційної картки підприємства та документів, які знаходяться в податковому органі та банку, це потрібно зробити таким чином:

  • подати держреєстратору реєстраційну картку про зміни (для внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців). Для цих цілей використовується картка за формаю № 4, затвердженою наказом Мін’юсту від 14.10.11 р. № 3178/5);
  • замінити довідку про взяття на облік як платника податків за формою № 4-ОПП у податковому органі, де підприємство перебуває на обліку (п. 9.4 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588);
  • замінити картку зі зразками підписів в установах банку (банків) відповідно до вимог Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492.

Таким чином, за відсутності у підприємства можливості укласти трудовий договір із директором обов'язок зі складання та подання обов'язкової звітності можна покласти на одного із власників підприємства без укладення з ним трудового договору. Для цього власники повинні прийняти відповідне рішення й оформити його належним чином. За необхідності про зміни, що відбулися, слід повідомити держреєстратора, податковий орган і замінити картку з підписами в установі банку.