Як сумісництво переоформити на основну роботу?


З основного місця роботи сумісник звільнився. Як правильно переоформити трудові відносини з таким працівником, щоб місце роботи за сумісництвом стало для нього основним місцем роботи? Чи можна це оформити переведенням?


Досить часто на практиці виникає запитання: чи можна сумісника перевести на основне місце роботи?

Ми не рекомендуємо так чинити. Пояснимо чому.

У ст. 32 КЗпП сказано, що переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, нехай навіть разом із підприємством, установою, організацією, допускається тільки з відома працівника.

Але в нашому випадку немає переведення на іншу роботу. Робота залишається колишньою, міняється тільки статус працівника: із сумісника він перетворюється на основного співробітника.

Отже, і процедура переведення нам не підходить: КЗпП не передбачено переводити співробітника-сумісника на основне місце роботи.

Крім того, не зрозуміло, який при такому переведенні можна було б внести запис до трудової книжки працівника. Про це нічого не сказано в Інструкції, затвердженій спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту населення від 29.07.93 р. № 58. А неправильне ведення трудових книжок може обернутися для роботодавця фінансовими й адміністративними санкціями.

Ми рекомендуємо переоформити сумісника через звільнення. Розглянемо цю процедуру покроково.

Крок 1. Сумісник подає заяву про звільнення. У заяві він повинен зазначити, що просить звільнити його за угодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП, і назвати бажану дату звільнення.

Перевірте свої знання! При звільненні за угодою сторін працівник не повинен заздалегідь попереджати роботодавця про звільнення, а значить, не повинен відпрацьовувати два тижні.

Крок 2. На підставі заяви працівника роботодавець готує наказ про звільнення. Зверніть увагу: у цьому випадку зазначається дата звільнення, узгоджена між працівником і роботодавцем. Працівника слід ознайомити з наказом під підпис.

У день звільнення роботодавець зобов'язаний виплатити всі суми, що належать працівникові: зарплату, компенсацію за невикористану відпустку (ст. 116 КЗпП).

Крок 3. Звільнений сумісник подає заяву про прийняття на роботу за основним місцем.

Крок 4. Роботодавець видає наказ про прийняття на роботу за основним місцем і повідомляє орган ДФС про прийнятого співробітника.