8 типових помилок у підборі бухгалтера


Кожне підприємство періодично стикається з необхідністю пошуку кандидата на ту чи іншу вакансію. Якщо компанії потрібна прибиральниця або гардеробник, процес пошуку навряд чи стане довгим і трудомістким. А ось гідного бухгалтера знайти не так уже й легко. Від нього часто залежить настільки багато, що керівництво і НR-служба просто не мають права помилитися під час підбору працівника на цю посаду. Розглянемо помилки, які найчастіше мають місце у підборі бухгалтерів.


Ірина Красовська,
заступник головного редактора журналу «Заробітна плата»

Підбір кадрів полягає насамперед в аналізі психологічних і професійних якостей людей з метою визначення їх відповідності конкретній роботі. Крім того, повинні враховуватися морально-етичні, статевовікові та психологічні особливості людини (темперамент, характер, здібності, спрямованість особистості).

Ну і, звісно, важливе значення має бажання кандидата здійснювати певну діяльність. Адже більшість компетенцій виявляється повною мірою і дає потрібні результати лише в тому разі, якщо людина і може (вміє, здатна), і хоче (їй це подобається, відповідає її системі цінностей) робити певну роботу.

Підбір бухгалтера — нелегке завдання для менеджера з персоналу. Розглянемо помилки, яких найчастіше при цьому припускаються.


Гарний бухгалтер коштує дорого, поганий — ще дорожче


Помилка № 1. Неправильно складено оголошення про вакансію бухгалтера

Ця помилка не дарма стоїть під номером один. Адже саме правильно складене і розміщене в потрібному місці оголошення про вакансію бухгалтера дозволяє менеджеру з персоналу заощадити час на всіх інших етапах підбору такого фахівця.

Що слід розуміти під правильним складанням оголошення про вакансію бухгалтера?

По-перше, в ньому потрібно чітко прописати не лише загальні, а й специфічні, точніше, кваліфікаційні вимоги до претендента. Тобто не можна обмежуватися 1–2 найпоширенішими вимогами. Наприклад, «досвід роботи у розрахунках з покупцями і постачальниками — від двох років і знання програми 1С:Бухгалтерія». Успіх компанії багато в чому залежить від кваліфікації бухгалтера. Причому чим вищою є категорія (бухгалтер, бухгалтер ІІІ–І категорії, головний бухгалтер), тим більше до бухгалтера ставиться вимог.

У будь-якому разі в оголошенні потрібно зазначати вимоги про обов'язкове знання:

  • основ ведення бухгалтерського та податкового обліку;
  • системи оподаткування, на якій знаходиться компанія;
  • принципів роботи контролюючих органів.

По-друге, якщо на підприємстві нікому чи ніколи вводити нового співробітника у тонкощі його майбутньої роботи, в оголошенні потрібно наголосити, що досвід роботи на тій чи іншій ділянці бухгалтерської роботи обов'язковий. Якщо йдеться про посаду головного бухгалтера, то досвід роботи повинен бути на всіх ділянках бухгалтерської роботи.

По-третє, у вимогах до кандидата небажано зазначати загальну назву бухгалтерської програми, яку він повинен знати (наприклад 1С:Бухгалтерія). Потрібно звернути увагу на номер її версії. Адже останні версії доволі сильно відрізняються від більш ранніх, запроваджених декілька років тому.

Найкращий варіант — зазначити в оголошенні докладний перелік функцій і робіт, які доведеться виконувати бухгалтеру на конкретній ділянці бухгалтерського обліку. Це дозволить уникнути суперечок і непорозумінь з боку кандидата, який може потім заявити, мовляв, це не було зазначено в оголошенні. Бухгалтер повинен чітко виконувати всі свої функціональні обов'язки, а за допомогою яких інструментів — це вже інше питання.

Розміщуючи оголошення про вакансію бухгалтера, дуже важливо пам'ятати про цільову аудиторію, на яку воно розраховане. Найбільш підходящі місця для такого оголошення — це спеціальні сайти (відповідні рубрики) про гарячі вакансії, електронні та друковані видання бухгалтерського напрямку. Також за допомогою у підборі бухгалтера можна звернутися в агентство (безумовно, звертаючи увагу на його рівень).

Помилка № 2. Співбесіда проводиться з усіма, хто надіслав резюме

Досить часто, боячись втратити гідного кандидата на посаду бухгалтера, менеджер з персоналу запрошує на співбесіду всіх, хто надіслав резюме. Це неправильно! Спочатку потрібно уважно ознайомитися з усіма резюме. Інформація, яка в них міститься, може багато розповісти про кандидатів і навіть допоможе скласти попереднє враження про них.

У резюме важливо не лише те, що написано, а й те, як це зроблено. Адже вміння рахувати, яке передусім пред'являється до бухгалтера, не відміняє необхідність бути грамотним і чітко формулювати свої думки. Якість писемного мовлення в резюме свідчить про розумовий потенціал людини. Грамотна і правильна мова говорить про те, що людина отримала якісну освіту та є інтелектуально розвиненою, що важливо для посади бухгалтера.

Ознайомившись із резюме, варто поставити кандидатам уточнюючі питання по телефону чи електронній пошті. Зрозуміло, що під час телефонного спілкування неможливо повністю оцінити кандидата, проте отримати певне враження про людину все-таки можна. Крім того, навіть з телефонної розмови можна зробити висновок про те, наскільки людина зацікавлена в роботі, чи готова вона виконувати функціональні обов'язки, передбачені для цієї посади.

Таким чином, не зробивши всього цього, менеджер з персоналу упускає можливість дізнатися якомога більше деталей про кандидатів і відсіяти тих, хто не підходить однозначно. Попереднє заочне знайомство значно заощадить час і сили під час підбору кандидатів.

Помилка № 3. Підбір виключно на підставі резюме

З резюме можна почерпнути дуже багато чого. Але брати людину на роботу виключно на підставі інформації, викладеної в резюме, — помилка. Під час складання резюме кандидати переслідують одну мету — створити про себе позитивне враження. Тому нерідко вони навмисне упускають інформацію, яка може зашкодити їхньому іміджу.

Найчастіше, складаючи резюме, кандидати зазначають лише ті етапи свого трудового шляху, які відповідають опису вакансії в оголошенні. Наприклад, претендент на вакансію бухгалтера вкаже лише ті місця роботи, де він працював саме як бухгалтер, опустивши при цьому посади, які до бухгалтерії не мають жодного відношення. Хоча це теж може бути важливо.

Прагнучи продемонструвати свій значний бухгалтерський досвід, кандидат може приписати собі зайве, а відсутність запису в трудовій книжці пояснити роботою без оформлення. Але якщо замислитися, навряд чи хтось із директорів погодиться, щоб співробітник, у руках якого знаходяться фінанси підприємства, працював нелегально. А отже, записи про роботу бухгалтером повинні бути відображені в трудовій книжці.

Іноді кандидат, навпаки, зазначає невеликий стаж роботи бухгалтером, але водночас каже, що володіє безліччю навичок, розбирається абсолютно в усіх питаннях бухгалтерського і податкового обліку. Загалом, не можна на 100 % довіряти інформації, зазначеній в резюме, оскільки вона може виявитися не зовсім правдивою.

Помилка № 4. Вимагати рекомендації від попередніх роботодавців

Деякі компанії під час підбору бухгалтера вимагають надати рекомендації від попередніх роботодавців або колег. Швидше за все, таким чином вони хочуть отримати не лише додаткову інформацію про претендента, а й відомості про те, в чому кандидат сильний або які з ним можуть виникати проблеми.

Скажуть же таке

— У Вас є рекомендації з попереднього місця роботи?

— Так, мені там порекомендували пошукати іншу роботу...


Проте колишній керівник або колеги можуть бути необ'єктивними в його оцінці, особливо, якщо не зійшлися з ним у поглядах. Враховуючи специфіку роботи бухгалтера, у нього цілком можуть виникати розбіжності з керівництвом, наприклад з приводу сплати податків. Адже багато директорів, не маючи елементарного уявлення про систему оподаткування в Україні, вважають, що кожен бухгалтер просто мріє заплатити якомога більше податків державі. У результаті підписання кожного платіжного доручення викликає у них обурення («Ну скільки можна платити?!»), невдоволення і сумніви щодо компетентності бухгалтера. І яку рекомендацію може дати такий директор?

Тому, оцінюючи кандидата на посаду бухгалтера, не можна приймати остаточне рішення на основі минулого досвіду та рекомендацій.

Помилка № 5. Підбір виключно за освітою

Безумовно, бухгалтер повинен бути освіченою людиною. Але рівень і характер освіти повинні враховуватися поряд з іншими вимогами, що пред'являються до кандидата на цю посаду.

По-перше, не варто забувати, що рівень освіти не завжди передбачає високу кваліфікацію. Адже навчання навіть у найпрестижнішому виші ніколи не дасть тих практичних навичок, з якими доводиться стикатися бухгалтеру під час роботи. До того ж, диплом можна купити.

По-друге, освіта претендента може не відповідати вакансії бухгалтера. Ну і що з того, що він закінчив геологічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка чи має диплом європейського вишу за фахом, не пов'язаним з бухгалтерським обліком? Бухгалтер — посада відповідальна, і кандидат повинен мати спеціальну освіту! Але це не повинно бути найголовнішим критерієм під час підбору такого фахівця.

Помилка 6. Підбір за віковим критерієм

Найчастіше в оголошенні про вакансію бухгалтера зазначається граничний вік для кандидата. Якщо для секретарки чи адміністратора на ресепшен, можливо, і важливо юне симпатичне личко, але для безлічі інших професій, у тому числі для професії бухгалтера, це взагалі не має значення. До того ж старим можна бути і в 25 років, а молодим — у 50.

Хіба може 25-річний кандидат на посаду бухгалтера мати більший практичний досвід, аніж 45-річний? Зрозуміло, що ні. Так, у більш молодих кандидатів може бути диплом магістра, оскільки люди більш зрілого віку закінчували ще радянські виші, в яких отримана вища освіта не ділилася на рівні. Але, як ми вже згадували вище, диплом магістра ще нічого не означає.

Тому нерозумно виключати з пошуку досвідчених бухгалтерів після 40–50 років. Адже для цієї професії віковий критерій нічим не виправданий. До того ж на сьогоднішній день обмеження прав людини за віком, статтю, віросповіданням або расою вважається дискримінацією і переслідується за законом. Роботодавцю заборонено вказувати ці критерії в описі вакансії. Набагато важливішим є не вік, не стать, не раса і не віра, а інтелект та здібності, якими володіє людина.

Помилка № 7. Не береться до уваги занадто часта зміна роботи

Зовсім не брати до уваги факт занадто частої зміни кандидатом робочого місця неправильно. Важливо і скільки було місць колишньої роботи, і в якому статусі людина працювала.

Наприклад, якщо за кілька років претендент встиг попрацювати в десяти місцях, то резонно замислитися, чому він так часто міняв роботу. Швидше за все, у нього виникали проблеми в колективі або у взаєминах з начальством. А можливо, керівництво не влаштовувала його кваліфікація, і підприємству доводилося постійно платити штрафні санкції. Відповідь невідома, але занадто часта зміна роботи — небажаний показник.

Під час підбору головного (старшого) бухгалтера має насторожити, якщо він багато років працював на одному місці на одній посаді. Наприклад, якщо кандидат упродовж десяти років вів лише складський облік, це може говорити або про недостатність знань для зростання, або про байдужість до своєї професії.

Летун навряд чи затримається і у вашому колективі, а «той, що засидівся» — навряд чи принесе користь вашій фірмі. Тому враховуйте, що, за статистикою, для бухгалтера вважається нормою зміна роботи приблизно раз на 3–5 років.

Помилка № 8. Неправильна стратегія підбору персоналу на підприємстві

Під час підбору бухгалтера можуть мати місце помилки, продиктовані неправильною стратегією підбору персоналу.

Приклади помилкової стратегії:

  • стихійний підбір — під час пошуку співробітників застосовується помилкова логіка, що «хороші» приживуться, а «погані» підуть самі;
  • підбір «під керівника» — у цьому випадку ігнорується склад колективу, його особливості. В ідеалі новий співробітник повинен відповідати професійним вимогам, які до нього пред'являє керівник, і органічно вписуватися в колектив, знаходити спільну мову з колегами;
  • підбір «під колектив» — навпаки, вибирається кандидатура, з якою цікаво спілкуватися персоналу, але не враховуються особливості та вимоги керівника;
  • неадекватна оцінка якостей кандидата — можуть бути різні варіанти, зокрема, від готовності прийняти на роботу будь-кого, хто має бажання, до необґрунтовано завищених вимог. Ще варіант — пріоритет віддається другорядним вимогам (наприклад, зовнішній вигляд оцінюється вище, ніж професійні якості).

Замість післямови

Ми розглянули типові помилки, які трапляються під час підбору кандидата на посаду бухгалтера. Проаналізуйте, якими принципами ви керуєтеся під час підбору бухгалтера, чи не припускаєтеся ви подібних помилок. Можливо, вам варто врахувати якісь важливі моменти і внести у стратегію підбору персоналу певні корективи.

Як відомо, не помиляється лише той, хто нічого не робить. Але помилки бухгалтера можуть дуже дорого коштувати підприємству... Тому під час підбору бухгалтера помилки менеджера з підбору персоналу бажано звести до мінімуму.


Дата підготовки
08.04.2014