• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як відобразити в обліку ремонт невиробничих основних засобів?

Любов Щербата

25.03.2015 316 0 0

Підприємство ремонтує об'єкт основних засобів (далі – ОЗ), який не використовується в госпдіяльності. Як правильно відобразити витрати на ремонт такого об'єкта в бухгалтерському і податковому обліку?

Якщо об'єкт ОЗ не використовується в господарській діяльності, його слід віднести до складу невиробничих об'єктів (пп. 138.3.2 Податкового кодексу, далі – ПК).

Яка діяльність уважається господарською? Діяльність, пов'язана з виробництвом, реалізацією товарів, виконанням послуг, що спрямована на отримання доходу. Тому можна сказати, що невиробничі ОЗ – це ті об'єкти, від використання яких підприємство не очікує отримати дохід за визначенням.

У бухгалтерському обліку орієнтуємося на правила П(С)БО 7 «Основні засоби». Згідно з визначенням із цього стандарту до основних засобів належать, у тому числі, й матеріальні активи, утримувані для адміністративних і соціально-культурних функцій, строк корисного використання яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) (п. 4 П(С)БО 7). Як бачимо, так звані невиробничі ОЗ у бухобліку відображаються на загальних підставах.

Облік витрат на ремонт залежить від мети ремонту, а саме:

· якщо підприємство вирішило провести ремонт, щоб поліпшити характеристики об'єкта (це може бути модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція) – то первісну (переоцінену) вартість об'єкта слід збільшити на суму такого поліпшення (п. 14 П(С)БО 7);

· якщо ж ремонт необхідний для підтримання об'єкта в робочому стані – тоді витрати на ремонт треба включити до складу інших витрат того періоду, у якому вони були здійснені
(п. 15 П(С)БО 7).

Приклад

У лютому на підприємстві було проведено ремонти невиробничих ОЗ:

· реконструкція будівлі будинку культури: частково сторонньою організацією – на суму 120 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 20 000 грн.), частково – власними силами на суму 50 000 грн. (у т. ч. зарплата робітників – 20 000 грн., вартість матеріалів, використаних під час реконструкції, – 30 000 грн.);

· поточний ремонт сценічного обладнання сторонньою організацією – на суму 6 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 1 000 грн.).

(грн.)


з/п

Зміст операції

Первинні
документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Відображено вартість робіт із реконструкції будівлі, виконаних підрядником

Акт виконаних
робіт

152

631

120 0001

2

Оплачено вартість підрядних робіт

Виписка банку

631

311

120 000

3

Списано матеріали, використані для реконструкції будівлі власними силами

Накладна (типова форма № М-11)2

152

205

30 000

4

Нараховано податкові зобов'язання з ПДВ під час передачі матеріалів для невиробничого використання (30 000 х 20 %)3

Податкова
накладна

152

641

6 000

5

Нараховано зарплату робітникам

Розрахунково-платіжна відомість (типова форма
№ П-6)4

152

66, 65

20 000

6

Збільшено первісну вартість будівлі на суму проведених поліпшень

(120 000 + 30 000 + 20 000)

Акт приймання-передачі (типова
форма № ОЗ-2)5

1036

152

170 000

7

Відображено вартість виконаних робіт із поточного ремонту сценічного обладнання

Акт виконаних
робіт

949

631

6 0007

8

Оплачено вартість виконаних робіт

Виписка банку

631

311

6 000

1 Сума ПДВ, сплачена постачальникові за виконану реконструкцію будівлі, збільшує первісну вартість будівлі, така сума податку підприємству не відшкодовується (п. 8 П(С)БО 7).

2 Затверджено наказом Мінстату від 21.06.96 р. № 193.

3 Згідно з пп. «в» п. 198.5 ПК – якщо при придбанні таких об'єктів суми ПДВ було включено платником податків до складу податкового кредиту. База оподаткування під час передачі матеріалів визначається виходячи із ціни їх придбання. Платник податків повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ, скласти (не пізніше останнього дня звітного періоду) і зареєструвати в ЄРПН податкові накладні за такими об'єктами. Згідно з п. 1.3 Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141, суми ПДВ, нараховані під час невиробничого використання матеріалів, уключаються до витрат.

4 Затверджено наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489.

5 Затверджено наказом Мінстату від 29.12.95 р. № 352.

6 Рекомендуємо в обліку невиробничі ОЗ виділити на окремий субрахунок. Наприклад, невиробничі будівлі – субрахунок 103/Н або 1032.

7 Витрати, здійснені на ремонт і поліпшення невиробничих ОЗ, не підлягають амортизації в податковому обліку, а фінансуються за рахунок відповідних джерел (пп. 138.3.2 ПК).

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як відобразити в обліку ремонт невиробничих основних засобів?