Як фізособі-єдиннику змінити групу


Акценти статті:

  • причини «ходіння» єдинників по групах;
  • які дії та в які строки потрібно зробити єдиннику, щоб змінити групу.

Перехід платника єдиного податку (далі – ЄП) з однієї групи до іншої може бути як добровільним, так і вимушеним. Розглянемо докладніше обидва випадки.

Добровільний перехід

Про добровільний перехід до іншої групи можна говорити, коли єдинник дотримується всіх вимог, установлених для групи, з якою він збирається розстатися, але через якісь причини бажає змінити групу (пп. 298.1.5 Податкового кодексу, далі – ПК). Тобто добровільний перехід не пов'язаний з тим, що єдинник «виріс» зі своєї групи або перестав їй відповідати за якимись критеріями.

Перейти до нової групи можна тільки з початку наступного кварталу. Наприклад, якщо рішення про перехід прийнято в листопаді, то сам перехід може відбутися тільки з 1 січня.

Перехід із нижчої групи до вищої

Припустимо, єдинник чекає, що вже в наступному кварталі звітного року він за якимись параметрами не впишеться в рамки (умови) перебування у своїй групі, установлені п. 291.4 ПК. Тоді у нього є право перейти до вищої групи. А інакше йому доведеться взагалі покинути спрощену систему.

Так, єдиннику першої групи потрібно перейти до другої групи, якщо передбачається, що:

  • обсяг його річного доходу перевищить 300 000 грн., але не перевищуватиме 1 500 000 грн.;
  • будуть потрібні наймані працівники в кількості не більше 10 чоловік;
  • надаватимуться послуги населенню та іншим єдинникам (юрособам і фізособам);
  • товари продаватимуться всім суб'єктам господарювання;
  • розширюватиметься сфера діяльності (можливо, виробництво, діяльність у сфері ресторанного господарства). Але зверніть увагу: єдинники другої групи не можуть надавати посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінки нерухомого майна, а також провадити діяльність із виробництва, постачання, продажу ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння (п. 291.4 ПК).

Єдиннику першої/другої групи потрібно перейти до третьої групи, якщо передбачається, що:

  • обсяг річного доходу перевищить 300 000 грн./1 500 000 грн., але залишиться в межах 5 000 000 грн.;
  • будуть потрібні наймані працівники в кількості більше 10 чоловік;
  • надаватимуться послуги і продаватимуться товари всім суб'єктам господарювання;
  • почнуть провадитися види діяльності, заборонені для першої – другої груп (пп. 1, 2 п. 291.4 ПК). Але при цьому дотримуватимуться загальні обмеження за видами діяльності, передбачені п. 291.5 ПК для єдинників першої – третьої груп.

Перехід із вищої групи до нижчої

Як правило, причиною переходу в нижчу групу є бажання фізособи заощадити на податках. Таке добровільне рішення єдинник може реалізувати, якщо:

  • він показав себе як добросовісний платник «вищої» групи (працював, не порушуючи умови перебування у своїй групі) (пп. 298.1.5 ПК);
  • дохід за попередній календарний рік не перевищив обсяг, установлений п. 291.4 ПК для вибраної нижчої групи (п. 292.16 ПК);
  • види діяльності єдинника дозволяють йому працювати в нижчій групі, не порушуючи критерії, передбачені ПК для такої групи (див. вище).

Що потрібно зробити єдиннику, щоб добровільно змінити групу

Для того щоб змінити групу, єдинник повинен:

  • не пізніше ніж за 15 календарних днів (далі – к. д.) до початку наступного кварталу подати до контролюючого органу заяву за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.12.11 р. № 1675 (далі – заява) (пп. 298.1.5 ПК). У рядку 5.2 заяви робиться позначка про те, з якої групи до якої хоче перейти єдинник. Завважимо, що за загальним правилом (пп. 298.1.1 ПК) заява до контролюючого органу може бути подана одним з таких способів:
    – особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
    – поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
    – засобами електронного зв'язку в електронній формі в порядку, визначеному законодавством (але на практиці для фізосіб ця можливість поки що не реалізована) (ЗІР, категорія 107.12);
  • сплатити щомісячний авансовий внесок за новою ставкою не пізніше 20-го числа першого місяця роботи в новій групі – у випадку, якщо єдинник перейшов із першої до другої групи або навпаки;
  • подати податкову декларацію за період перебування у звітному році в старій групі – у строки, установлені для квартального звітного періоду. Це стосується і єдинників, які переходять з другої до першої групи або навпаки (незважаючи на те, що єдинники обох цих груп звітують за підсумками року). При цьому подання квартальної декларації звільняє таких єдинників від подання декларації у строк, установлений для річного звітного періоду (пп. 296.5.1 ПК). Зверніть увагу: оскільки декларація за звітний період року складається наростаючим підсумком, то в декларації за наступний звітний період у відповідних розділах окремо наводяться показники госпдіяльності єдинника у старій і новій групі, а також суми авансових внесків, нараховані під час перебування в першій/другій групі.

Крім цього потрібно вирішити ПДВ-питання. Так, якщо єдинник:

  • першої/другої групи планує перейти до третьої групи зі сплатою ЄП за ставкою 3 % – він повинен зареєструватися як платник ПДВ;
  • третьої групи був платником ПДВ – тоді при переході до другої або першої групи його реєстрація анулюється.

Про особливості ПДВ-реєстрації та ПДВ-анулювання див. нижче.

Вимушений перехід

Вимушений перехід може бути тільки «з підвищенням»: з нижчої до вищої групи.

Так, єдинник першої/другої групи повинен перейти до наступної (другої/третьої) групи платників ЄП (або взагалі піти зі спрощеної системи) у випадку, якщо перевищить дозволений для своєї групи обсяг доходу:

  • єдинник першої групи – у календарному кварталі звітного року (пп. 1 п. 293.8 ПК);
  • єдинник другої групи – протягом звітного періоду року (пп. 2 п. 293.8 ПК). При цьому, як буде видно далі, під таким звітним періодом розуміється квартал.

Таким чином, вимушений перехід до вищої групи відбувається з кварталу, що настає за кварталом, у якому сума доходу перевищила допустимий максимум.

Що потрібно зробити єдиннику при вимушеному переході до іншої групи

Для зміни групи єдинник повинен (п. 293.8 ПК):

  • не пізніше 20-го числа місяця, що настає за календарним кварталом, у якому його дохід перевищив допустимий максимум, подати до контролюючого органу заяву про перехід до другої/третьої групи платників ЄП;
  • застосувати до суми перевищення дозволеного обсягу доходу ставку ЄП у розмірі 15 %;
  • сплатити щомісячний авансовий внесок за новою ставкою не пізніше 20-го числа першого місяця роботи в другій групі – якщо єдинник перейшов з першої до другої групи;
  • подати податкову декларацію платника ЄП у строки, установлені для квартального звітного періоду. У такій декларації потрібно окремо відобразити обсяг доходу, що оподатковується за ставками ЄП для першої/другої групи, і окремо – за ставкою 15 %. Декларація складається за тими самими правилами, що й у разі добровільного переходу до іншої групи (див. вище).

Крім того, якщо єдинник планує перейти до третьої групи зі сплатою ЄП за ставкою 3 %, то він повинен зареєструватися як платник ПДВ (див. далі).

Особливості ПДВ-реєстрації та її анулювання при зміні групи

Реєстрація єдинника як платника ПДВ і включення його до Реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр) при переході з групу до групи відбувається згідно зі ст. 183 ПК і за загальними правилами, установленими Положенням, затвердженим наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130 (далі – Положення № 1130).

Завважимо, що платниками ПДВ можуть бути тільки єдинники третьої групи, що сплачують ЄП за ставкою 3 %. Це випливає з пп. 5 п. 3.6 Положення № 1130.

Для реєстрації платником ПДВ єдиннику потрібно подати заяву за формою № 1-ПДВ (див. консультацію «Правила переходу із загальної системи оподаткування на спрощену»). Така заява подається:

  • не пізніше ніж за 15 к. д. до початку календарного кварталу, з якого єдинник бажає перейти на сплату ЄП за ставкою 3 % – у разі добровільного переходу до третьої групи ЄП (пп. 5 п. 3.6 Положення № 1130);
  • не пізніше 20-го числа місяця, що настає за календарним кварталом, у якому був перевищений допустимий обсяг доходу, одночасно з поданням заяви про перехід на ставку ЄП 3 % – у разі вимушеного переходу до третьої групи ЄП (пп. 4 п. 3.6 Положення № 1130).

Якщо буде відмовлено в реєстрації платником ПДВ, тоді такі єдинники застосовують ставку ЄП, яка не передбачає сплату ПДВ (5 %), або взагалі відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування (пп. 4 п. 3.6 Положення № 1130).

Анулювання реєстрації платника ПДВ здійснюється шляхом виключення його з Реєстру. Підставою для анулювання реєстрації є перехід до групи єдинників, умови якої або не передбачають сплату ПДВ, або за умовами цієї групи сума податку включається до ставки (пп. «в» п. 184.1 ПК, п. «в» п. 5.1 та п. 5.4 Положення № 1130). Це перша/друга групи, а також третя група зі сплати ЄП за ставкою 5 %. Детально про анулювання ПДВ-реєстрації див. у консультації «Правила переходу із загальної системи оподаткування на спрощену».

Нагадаємо, що єдинник, який анулюється як платник ПДВ, в останньому звітному періоді повинен нарахувати зобов'язання з ПДВ згідно з п. 184.7 ПК.

Висновки

Фізособи-єдинники мають можливість переходити:

  • з нижчої групи платників ЄП до вищої – добровільно або вимушено (у разі перевищення граничного обсягу доходу для відповідної групи);
  • з вищої групи до нижчої – добровільно (за дотримання умов перебування в такій групі).

Перехід у будь-якому випадку здійснюється на підставі заяви, поданої податковому органу в установлені строки. При переході до нової групи може бути потрібно:

  • реєстрацію єдинника як платника ПДВ – якщо нова ставка ЄП становитиме 3 % з окремою сплатою ПДВ;
  • анулювання ПДВ-реєстрації – якщо стара ставка ЄП становила 3 %.