Чи повинен підприємець вести Книгу до початку діяльністі?
17.05.2017 447 0 1
Підприємець 26 квітня 2017 року зареєструвався на загальній системі оподаткування, але ще не здійснює ніякої діяльності. Чи необхідно йому вести Книгу обліку доходів і витрат з дати державної реєстрації?
Підприємець зобов'язаний зареєструвати Книгу обліку доходів і витрат (далі – Книга) до початку своєї діяльності. А робити в ній записи він почне з того дня, коли в нього з'являться доходи і витрати.
Пояснимо докладніше. Обов'язок підприємця вести Книгу передбачено п. 177.10 Податкового кодексу (далі – ПК). Форма Книги і Порядок її ведення затверджені наказом Міндоходів від 16.09.13 р. № 481 (далі – Порядок № 481). Причому підприємець самостійно вибирає, у якому вигляді він вестиме Книгу – паперовому чи електронному (п. 2 Порядку № 481). Незалежно від форми ведення Книги записи в ній робляться за підсумками робочого дня, протягом якого підприємцем отримано дохід (п. 5 Порядку № 481).
Книга реєструється в ДФС за місцем обліку підприємця. Строки реєстрації Книги в Порядку № 481 не встановлено. Але, за роз'ясненнями ДФС (ЗІР, категорія 104.08), підприємець зобов'язаний зареєструвати Книгу після своєї держреєстрації до початку провадження діяльності. При цьому ні ПК, ні Порядок № 481 не передбачають для підприємців можливості не реєструвати Книгу в разі відсутності діяльності.
За відсутність реєстрації (неведення) Книги встановлено відповідальність (ЗІР, категорія 104.13):
- згідно зі ст. 121 ПК – штраф у розмірі 510 грн., а при повторному порушенні протягом року – 1 020 грн.;
- згідно зі ст. 1641 КУпАП (за неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законом установлено обов'язкову форму обліку) – адміністративний штраф у розмірі від 51 до 136 грн., а в разі повторного порушення – від 85 до 136 грн.
Тому підприємець, який ще не розпочав свою діяльність, повинен:
- якщо він вибирає паперовий варіант – придбати Книгу і зареєструвати її в контролюючому органі;
- якщо він вибирає електронний варіант – отримати посилені сертифікати відкритих ключів у центрі сертифікації ключів, укласти договір із контролюючим органом про визнання документів в електронній формі, скласти заяву на отримання Книги в електронному вигляді і відправити її до органу ДФС за місцем податкового обліку, а потім отримати від контролюючого органу повідомлення про реєстрацію Книги із зазначенням її реєстраційного номера і дати реєстрації. Повідомлення повинне прийти протягом трьох робочих днів із дати подання заяви про реєстрацію.
Підприємець не робитиме записів у Книзі, поки не розпочне діяльність. Але, маючи зареєстровану Книгу, він зможе уникнути штрафів, а також «посиленої» уваги до його особи з боку податківців.
Крім того, хочемо попередити: є ще одна дуже вагома причина, з якої треба зареєструвати Книгу щонайшвидше. Припустимо, підприємець отримає готівку за реалізовані товари (роботи, послуги), а Книга на той момент ще не буде зареєстрована. Природно, отримані суми йому ніде буде відобразити. А якщо податківці дізнаються про це, то на підставі ст. 1 Указу Президента від 12.06.95 р. № 436/95 захочуть застосувати до підприємця 5-кратний штраф за неоприбуткування грошової виручки. Адже оприбуткуванням готівки вважається її відображення в Книзі в повній сумі в день отримання підприємцем (п. 1.2 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637).
Коментарі до матеріалу