Невиїзна податкова перевірка: як подати документи?

Платник податків дізнався про призначення стосовно нього позапланової невиїзної перевірки. Як у цьому випадку йому подати податковій інспекції документи для перевірки?

Невиїзні документальні перевірки проводяться в приміщенні податкової інспекції. Обов'язковою умовою їх проведення є вручення платникові податків під підпис або направлення йому рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки і повідомлення про дату її початку та місце проведення (п. 79.2 Податкового кодексу, далі – ПК). Тобто початком проведення такої перевірки вважається дата отримання платником податків зазначених документів.

Згідно з п. 85.2 ПК платник податків зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня після початку перевірки подати перевіряючим документи, що мають безпосереднє відношення до перевірюваного періоду, зокрема:

  • документи обліку доходів і витрат, податкових зобов'язань і податкового кредиту;
  • первинні документи;
  • регістри бухгалтерського обліку;
  • інші документи, пов'язані зі сплатою податків і зборів.

Якщо платник податків належить до категорії великих, він зобов'язаний подати документи і в паперовому варіанті, і в електронній формі (якщо такі документи створюються ним в електронному вигляді). Нагадаємо, великим платником податків є юридична особа, у якої обсяг доходів від усіх видів діяльності за останні чотири послідовних податкових (звітних) квартали перевищує 500 млн грн. або сума сплачених за той самий період податків перевищує 12 млн грн. (пп. 14.1.24, п. 85.2 ПК).

Подати документи перевіряючим доцільно одним з таких способів:

Спосіб 1. Оформити передачу документів за актом або описом, у яких буде зазначено всі оригінали документів, що подаються. Акт (опис) можна скласти в довільній формі, оскільки законодавчо така форма не встановлена, або скористатися запропонованим нами зразком (див. нижче). Факт передачі документів підтверджують своїми підписами посадові особи підприємства або сам підприємець (або уповноважені представники платника податків) і перевіряючий (посадова особа податкової інспекції). Документи, які містять комерційну таємницю або є конфіденційними, слід передавати за окремим актом із зазначенням їх статусу.

Спосіб 2. Подати завірені платником податків копії документів у вигляді додатка до супровідного листа на адресу податкової інспекції. У листі потрібно зазначити кожний документ, що передається для перевірки. Лист бажано передати нарочним. Направляти документи поштою або кур'єрською доставкою не варто, оскільки в цьому випадку податкова отримає їх набагато пізніше, адже доставка може тривати від одного до 7 днів, а то й більше. На другому примірнику листа повинна бути зроблена позначка про його отримання податковою інспекцією.

При проведенні позапланової невиїзної перевірки присутність платника податків необов'язкова (п. 79.3 ПК). Така перевірка не може бути перенесена або продовжена. І якщо на початок перевірки документи не будуть подані, то податківці вкажуть в акті на відсутність документів, що підтверджують дані податкової звітності. Це, у свою чергу, послужить підставою для висновку про порушення платником податків податкового законодавства і заниження грошових зобов'язань, що підлягають сплаті до бюджету.

Якщо все ж таки акт невиїзної перевірки буде складений до подання вами документів (наприклад, якщо ви отримали копію наказу і повідомлення про проведення перевірки поштою, причому після початку перевірки), то відповідно до п. 44.6 ПК ви можете подати необхідні документи протягом п'яти робочих днів із дня отримання акта перевірки разом із запереченнями на зазначений акт.

Зразок

Опис (акт) від 24.02.15 р.

документів, що подаються для проведення

позапланової невиїзної документальної перевірки

Товариства з обмеженою відповідальністю «Ромашка»

1. Податкові накладні:

від 15.07.14 р. № 19 на 1 листі.

2. Видаткові накладні:

від 15.07.14 р. № 19 на 1 листі.

3. Договори:

від 08.07.14 р. № 14Д на 3 листах.

Передав: директор (підпис) Г. Д. Василенко

Отримав: головний податковий інспектор (підпис) Л. Є. Грицуняк