Якщо орган ДФС відмовився визнати податкову декларацію: судова практика

Джерело: ухвала ВАСУ от 12.03.15 р., рег. № в ЕГРСР - 43407688

Обставини справи

Платник податків направив органу ДФС в електронному вигляді декларацію з податку на прибуток. Її прийняття було підтверджене другою квитанцією, отриманою в електронному текстовому вигляді. Надалі орган ДФС листом сповістив платника податків про відмову визнати подану ним податкову декларацію. Причини такого рішення орган ДФС у листі не зазначив. Платник податків звернувся до суду.

У ході судового розгляду орган ДФС свою відмову визнати вже прийняту ним податкову декларацію пояснив тим, що при поданні цієї декларації платник податків порушив вимоги п. 50.2 ПК. Тобто декларація з уточненими показниками була ним подана в період проведення органом ДФС позапланової документальної перевірки, призначеної за постановою слідчого, і в день початку планової документальної перевірки, у рамках яких перевірявся період, за який подавалася ця декларація.

ВАСУ, розглянувши спір між платником податків і органом ДФС, залишив у силі постанову окружного адміністративного суду та ухвалу апеляційного адміністративного суду, прийняті на користь платника податків.

Аргументи суду

1. Підтвердженням того факту, що органом ДФС отримано податкову декларацію, подану засобами електронного зв'язку, є перша квитанція. Вона направляється на електронну адресу платника податків, з якого була відправлена податкова декларація (п. 1 розд. I, пп. 7.4 розд. III Інструкції, затвердженої наказом ДПАУ від 10.04.08 р. № 233 (далі – Інструкція № 233).

2. Про прийняття або неприйняття податкової декларації орган ДФС сповіщає платника податків, направляючи йому в електронному текстовому вигляді другу квитанцію (п. 1 розд. I, пп. 7.5 та 7.6 розд. III Інструкції № 233).

3. Якщо декларація платника податків прийнята органом ДФС, то в другій квитанції зазначаються реквізити прийнятої податкової декларації в електронній формі, її відповідність формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова декларація.

4. Якщо декларацію оформлено з помилкою, тоді в другій квитанції зазначаються причини, з яких декларацію не прийнято. Тобто в разі заповнення податкової декларації з порушеннями вимог п. 48.3, 48.4 ПК, орган ДФС зобов'язаний направити письмову відмову в прийнятті декларації із зазначенням причин такої відмови (п. 49.11 ПК).

5. У цьому випадку декларація з податку на прибуток відповідала вимогам, установленим ПК, була подана позивачем своєчасно і прийнята органом ДФС без зауважень. Це підтверджується отриманою платником податків другою квитанцією в електронному вигляді в текстовому форматі.

6. Під час проведення документальних планових і позапланових перевірок платник податків не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій із відповідного податку і збору за звітний період, який перевіряється контролюючим органом (п. 50.2 ПК). Проте ПК не передбачає право органу ДФС не визнати податкову декларацію платника податків:

  • за іншими підставами, ніж зазначені в п. 49.11 ПК (у т. ч. навіть якщо декларація подана з порушенням вимог п. 50.2 ПК;
  • без пояснення причин відмови у визнанні податкової декларації.

Отже, орган ДФС порушив вимоги ПК, відмовивши платникові податків у визнанні раніше прийнятої декларації з податку на прибуток у зв'язку з її поданням у період проведення документальних перевірок і без зазначення причин такої відмови.

Висновки

Як бачите, аргументи від «БАЛАНСУ» надалі підтверджуються судовою практикою – збігаються з позицією ВАСУ. А отже, наші підказки допоможуть вам відстояти свою правоту у спорі з податковою інспекцією. Наприклад, якщо податківці відмовляться визнати вашу податкову декларацію податковою звітністю без наявності законних підстав для відмови.