Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Роялті виплачено на користь ІСІ та неприбуткових організацій: чи потрібно коригувати фінрезультат?

14.12.2018 469 0 1

Платник податку на прибуток, який зобов’язаний коригувати фінрезультат на різниці, передбачені розд. III Податкового кодексу (далі – ПК), у певних випадках повинен збільшити фінрезультат звітного періоду на суму нарахованих роялті. Зокрема, якщо роялті нараховано на користь юрособи, яка звільнена від сплати податку на прибуток або сплачує податок за ставкою, відмінною від 18 % (пп. 6 пп. 140.5.7 ПК).

У платника виникло запитання: чи застосовувати коригування згідно з пп. 6 пп. 140.5.7 ПК, якщо роялті виплачуються інституту спільного інвестування (далі – ІСІ)?

Запитання було поставлене ДФС, яка, у свою чергу, звернулася до Мінфіну за відповідними роз’ясненнями. Свою позицію Мінфін виклав у листі від 11.10.18 р. № 11210-09-5/26481.

Але для початку Мінфін вирішив указати, кого ж уважати платниками, звільненими від сплати податку на прибуток.

І відповідь вийшла досить несподіваною. Нагадаємо, що нормами ПК прямо передбачене звільнення від оподаткування (у т. ч. тимчасове) прибутку:

  • підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх повною власністю – залежно від певних умов провадження ними госпдіяльності, чисельності працівників і витрат на оплату праці (п. 142.1);
  • Чорнобильської АЕС – за певних умов використання фінансування (п. 142.2)
  • підприємств, отримана за рахунок міжнародної технічної допомоги або за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті як внесок України в Чорнобильський фонд «Укриття» для реалізації певних заходів (п. 142.3);
  • (доходу) японських суб’єктів реалізації проекту «Реконструкція споруд очищення стічних каналізаційних вод і будівництво технологічної лінії з обробки та утилізації опадів Бортницької станції аерації» – на період реалізації цього проекту (п. 38 підрозд. 4 розд. XX);
  • підприємств – суб’єктів літакобудування, визначених ст. 2 Закону від 12.07.01 р. № 2660-III (п. 41 підрозд. 4 розд. XX).

Однак зверніть увагу: Мінфін цим переліком не обмежився. До «звільнених» платників він включив також:

  • неприбуткові організації:
  • платників єдиного податку.

І це незважаючи на те, що зазначені суб’єкти господарювання прямо названі в п. 133.4 і п. 133.5 ПК неплатниками податку на прибуток, а не платниками, чий прибуток звільнено від оподаткування.

Але якщо роялті на користь єдинників і так підпадають під коригування пп. 140.5.7 ПК (правда, згідно з іншим підпунктом – пп. 5, а не пп. 6), то роялті на користь неприбуткових організацій, ми вважаємо, сюди потрапляти не повинні.

Проте Мінфін висловився, а ДФС у листі від 12.10.18 р. №31825/7/99-99-15-02-02-17 приписала підлеглим органам ДФС ураховувати таке роз’яснення Мінфіну при податкових перевірках та апеляційних процедурах.

А що ж з роялті для ІСІ? А нічого. Мінфін так і не знайшов у ПК підстав для застосування в цьому випадку коригування згідно з пп. 6 пп. 140.5.7 ПК.
Тому витрати на роялті, нараховані на користь ІСІ, ураховуються для цілей податку на прибуток за правилами бухобліку. Тобто в повній сумі зменшують об’єкт оподаткування звітного періоду.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали