Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Витрати на Інтернет: облікові нюанси

17.05.2019 12332 0 1


У сучасних умовах без Інтернету не може обійтися жодне підприємство. У консультації розповімо про відображення в податковому та бухгалтерському обліку витрат на Інтернет, а також їх документальний супровід.


Загальні положення

Витрати на Інтернет зазвичай включають:

  • вартість створення локальної мережі для отримання кожним користувачем доступу до Інтернету;
  • разову оплату послуг підключення до Інтернету;
  • періодичну оплату інтернет-послуг.

Усі перелічені витрати можна відобразити в обліку тільки при наявності відповідних підтвердних документів. У загальному випадку це може бути акт виконаних робіт (наданих послуг), рахунок, чек РРО (товарний чек) і т. п.

Підтвердити факт використання Інтернету в госпдіяльності можна за допомогою наказу (розпорядження) керівника. У ньому можна окремо вказати, що Інтернет використовується тільки в госпдіяльності підприємства й установити заборону на його використання в особистих цілях працівників. У наказі можна також навести:

  • перелік посадових осіб, які мають право використовувати Інтернет;
  • перелік питань господарської діяльності, які вирішуються за допомогою Інтернету;
  • дозволений час користування Інтернетом співробітниками;
  • інші питання, пов’язані з використанням Інтернету.

Для обліку з ПДВ суб’єкту господарювання потрібно мати податкову накладну, зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, ЄРПН) (п. 201.10 ПК).

Створення локальної мережі

При створенні локальної мережі зазвичай використовують кабелі, маршрутизатори тощо. Професійне судження про кваліфікацію таких витрат для цілей бухобліку виносить бухгалтер. Тут можливі такі варіанти обліку:

  • варіант 1 – на суму понесених витрат формується окремий необоротний актив, тобто об’єкт основних засобів (далі – ОЗ) – передавальний пристрій;
  • варіант 2 – на суму понесених витрат формується малоцінний необоротний матеріальний актив (далі – МНМА).

Локальна мережа як об’єкт ОЗ

Бухгалтерський облік. За правилами бухобліку до первісної вартості такого об’єкта ОЗ (передавального пристрою) включають усі витрати, перелічені в п. 8 П(С)БО 7. У тому числі до цієї вартості входять витрати на транспортування, установку, монтаж, налаштування ОЗ (разову оплату послуг підключення до глобальної мережі).

Усі ці витрати акумулюють спочатку на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів», а потім у періоді введення об’єкта ОЗ в експлуатацію списують у дебет субрахунка 103 «Будівлі та споруди».

На такий актив нараховують амортизацію одним із методів, зазначених у п. 26 П(С)БО 7. Метод амортизації підприємство обирає самостійно з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигід від його використання (п. 28 П(С)БО 7). У зв’язку із цим для амортизації локальної мережі виробничий метод не підходить.

Амортизацію нараховують протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта, який установлюють у розпорядчому акті при визнанні цього об’єкта активом (при зарахуванні на баланс), і припиняють на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7).

Згідно з п. 24 П(С)БО 7 при визначенні строку корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ слід ураховувати:

  • очікуване використання об’єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  • передбачуваний фізичний та моральний знос;
  • правові або інші обмеження строків використання об’єкта та інші фактори. До таких обмежень можна віднести строк оренди приміщення, у якому створюється локальна мережа.

Амортизацію починають нараховувати з місяця, що настає за місяцем, у якому об’єкт ОЗ став придатним для корисного використання. Нарахування амортизації припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем вибуття об’єкта ОЗ, переведення його на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію (п. 29 П(С)БО 7).

Амортизацію такого об’єкта відображають у складі витрат тієї діяльності, у якій використовується локальна мережа. Зазвичай це адміністративні витрати (однойменний рахунок)Адже згідно з п. 18 П(С)БО 16 витрати на зв’язок (поштовий, телеграфний, телефонний, телекс, факс і т. п.) обліковують у складі адміністративних. Утім є й особливі ситуації. Так, якщо Інтернет використовується для обслуговування працівників збуту, амортизацію можна показати на рахунку 93 «Витрати на збут».

Податок на прибуток. В обліку із цього податку малодохідні платники (із річним доходом не більше 20 млн грн.), які не проводять коригувань фінрезультату, відображають такий необоротний актив виключно на підставі даних бухобліку (пп. 134.1.1 ПК).

Високодохідні платники податку на прибуток (із річним доходом понад 20 млн грн.) коригують фінрезультат на різниці, передбачені ст. 138 ПК. Тобто фінрезультат до оподаткування:

1) збільшують на суму (п. 138.1 ПК):

  • нарахованої на ОЗ амортизації відповідно до П(С)БО або МСФЗ;
  • уцінки і втрат від зменшення корисності ОЗ, включену до витрат звітного періоду згідно з П(С)БО або МСФЗ;
  • залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначеної відповідно до П(С)БО або МСФЗ, у випадку ліквідації або продажу такого об’єкта;

2) зменшують на суму (п. 138.2 ПК):

  • амортизації ОЗ, розрахованої відповідно до п. 138.3 ПК;
  • залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначеної з урахуванням положень ст. 138 ПК, у випадку ліквідації або продажу такого об’єкта;
  • дооцінки ОЗ у межах попередньо віднесеної на витрати суми уцінки відповідно до П(С)БО або МСФЗ;
  • вигід від відновлення корисності ОЗ у межах попередньо включених до витрат втрат від зменшення корисності ОЗ згідно з П(С)БО або МСФЗ.

При цьому зазначений актив включають до групи 3 ОЗ (передавальні пристрої), у якій мінімально допустимі строки корисного використання становлять 10 років.

ПДВ. В обліку з ПДВ підприємство на загальних підставах відображає податковий кредит за отриманими послугами (роботами) зі створення локальної мережі (п. 198.1–198.3 ПК). Якщо локальну мережу використовують в оподатковуваних операціях у рамках госпдіяльності підприємства, компенсуючі податкові зобов’язання не нараховують. У ситуації, коли локальна мережа використовується для здійснення операцій, що не обкладаються ПДВ, а також операцій, що не є госпдіяльністю, необхідно нарахувати компенуючі податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ПК.

Приклад 1

Підприємство понесло витрати на створення локальної мережі в сумі 7 200 грн. (у т. ч. ПДВ – 1 200 грн.). Разова плата за підключення до Інтернету становить 600 грн. (у т. ч. ПДВ – 100 грн.). Мережа використовується в адміністративних цілях в орендованому приміщенні. Строк оренди згідно з договором – 3 роки. На суму понесених витрат створено необоротний актив, амортизацію на нього нараховують прямолінійним методом (щомісяця в сумі 180,56 грн.).

В обліку ці операції відображаються так:

(грн.)

№ з/п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Перераховано передоплату постачальнику за роботи зі створення локальної мережі

Виписка банку

371

311

7 200

2

Відображено податковий кредит із ПДВ (на підставі ПН, зареєстрованої в ЄРПН)

ПН

641

644

1 200

3

Отримано роботи зі створення локальної мережі

Акт виконаних робіт

152

631

6 000

4

Списано розрахунки за податковим кредитом із ПДВ

Бухгалтерська довідка

644

631

1 200

5

Здійснено взаємозалік заборгованостей

Не оформляються

631

371

7 200

6

Перераховано передоплату за підключення до Інтернету

Виписка банку

371

311

600

7

Відображено податковий кредит із ПДВ (на підставі ПН, зареєстрованої в ЄРПН)

ПН

641

644

100

8

Підключено локальну мережу до Інтернету

Акт наданих послуг

152

631

500

9

Списано розрахунки за податковим кредитом із ПДВ

Бухгалтерська довідка

644

631

100

10

Здійснено взаємозалік заборгованостей

Не оформляються

631

371

600

11

Уведено мережу в експлуатацію

Акт уведення в експлуатацію

103

152

6 500

12

Нараховано амортизацію (6 500 : 36 міс.)

Розрахунок амортизації

92

131

180,56

Локальна мережа як МНМА

Бухгалтерський облік. Цей варіант можливий, якщо за вартісним критерієм необоротний актив, сформований на суму витрат зі створення локальної мережі, не дотягує до ОЗ і відноситься до МНМА. У бухобліку таку планку встановлює саме підприємство (п. 5 П(С)БО 7), але зазвичай її приймають на рівні податкової вартісної межі (6 000 грн.).

За правилами бухобліку амортизацію на такий актив можна нараховувати за одним із «прискорених» методів (п. 27 П(С)БО 7):

  • або в першому місяці використання об’єкта в розмірі 50 % амортизовуваної вартості, а інші 50 % – у місяці його виключення з активів (списання з балансу) через невідповідність критеріям визнання активом;
  • або в першому місяці використання об’єкта в розмірі 100 % його вартості.

Якщо амортизацію на МНМА нараховують цими «прискореними» методами (50 % х 50 % або 100 %), вони не підлягають переоцінці (п. 16 П(С)БО 7).

Податок на прибуток. В обліку із цього податку до МНМА відносять активи вартістю менше 6 000 грн. (пп. 14.1.138 ПК).

До відома: якщо особа не є платником ПДВ, то для зіставлення з порогом «6 000 грн.» беруть вартість МНМА з урахуванням ПДВ. Якщо ж суб’єкт господарювання – платник ПДВ, вартість активу для цих цілей слід брати без урахування ПДВ. Пов’язане це з тим, що активи кваліфікують як МНМА в момент їх уведення в експлуатацію (Дт 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» – Кт 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів»). А на субрахунку 153 активи вже обліковують без ПДВ. Тому в загальному випадку в платників ПДВ до категорії МНМА можуть бути зараховані активи вартістю 7 200 грн. із ПДВ (у т. ч. ПДВ – 1 200 грн.). Раніше це підтверджували й податківці (див. Лист ДПАУ від 05.11.04 р. № 21546/7/11-1117).

На МНМА коригування зі ст. 138 ПК не поширюються. На це вказують і податківці (див., наприклад, ІПК від 02.05.18 р. № 1961/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 23.06.18 р. № 2815/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 07.12.18 р. № 5158/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 28.12.18 р. № 5436/6/99-99-15-02-02-15/ІПК; ЗІР, категорія 102.05). Відповідно, податкову амортизацію на такі активи не нараховують.

Приклад 2

Підприємство створює локальну мережу власними силами. При цьому воно понесло витрати на придбання кабелів і з’єднань у сумі 1 200 грн. (у т. ч. ПДВ – 200 грн.). Зарплата працівнику за створення локальної мережі становить 2 000 грн. Разова плата за підключення до Інтернету – 600 грн. (у т. ч. ПДВ – 100 грн.). На вартість витрат зі створення локальної мережі з підключенням до глобальної мережі сформовано необоротний актив (МНМА). Амортизацію на МНМА нараховують у розмірі 100 % при введенні в експлуатацію.

Ці операції відображаються в обліку таким чином:

(грн.)

№ з/п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Видано кошти підзвітній особі на купівлю кабелів

Видатковий касовий ордер
(типова форма № КО-2)*

372

301

1 200

2

Складено підзвітною особою авансовий звіт і підтверджено понесені витрати на суму:

– без ПДВ

Чек РРО

153

372

1 000

– ПН, зареєстрованої в ЄРПН

ПН

641

372

200

3

Нараховано зарплату працівнику за створення локальної мережі

Розрахунково-платіжна відомість працівника
типової форми № П-7**

153

661

2 000

4

Нараховано ЄСВ на зарплату (2 000 х 22 %)

153

651

440

5

Утримано із зарплати:

– ПДФО (2 000 х 18 %)

661

641

360

– військовий збір (2 000 х 1,5 %)

661

642

30

6

Перераховано ЄСВ до ПФУ

Виписка банку

651

311

440

7

Перераховано до бюджету:

– ПДФО

641

311

360

– військовий збір

642

311

30

8

Виплачено зарплату працівнику

661

311

1610

9

Перераховано передоплату за підключення до Інтернету

371

311

600

10

Відображено податковий кредит із ПДВ (на підставі ПН, зареєстрованої в ЄРПН)

ПН

641

644

100

11

Підключено локальну мережу до Інтернету

Акт наданих послуг

153

631

500

12

Списано розрахунки за податковим кредитом із ПДВ

Бухгалтерська довідка

644

631

100

13

Здійснено взаємозалік заборгованостей

Не оформляються

631

371

600

14

Уведено мережу в експлуатацію

Акт уведення в експлуатацію

112

153

3 940

15

Нараховано амортизацію на МНМА в розмірі 100 % при введенні в експлуатацію

Розрахунок амортизації

92

132

3 940

* Додаток 3 до Положення № 148.
** Затверджено Наказом № 489.

Користування Інтернетом: окремі штрихи

Відповімо також на інші запитання, які можуть виникнути в підприємств, що користуються Інтернетом.

Як ураховують мережеві картки, модеми та роутери?

Окреме обладнання, яке використовується для передачі сигналів Інтернету, класифікують залежно від його функціональних особливостей. Зокрема, мережеву карту, яка забезпечує передачу сигналу всередині комп’ютера, можна враховувати як складову частину цього комп’ютера.

Роутери та модеми зазвичай відносять до самостійних об’єктів ОЗ у вигляді обладнання. Такі активи в бухобліку можна класифікувати як:

  • об’єкт ОЗ (обладнання), який відображають на субрахунку 104 «Машини та обладнання» (якщо активи за вартістю не відносять до МНМА);
  • об’єкт МНМА (якщо вартість активу не перевищує встановлений поріг віднесення до МНМА).

В обліку з податку на прибуток дані активи відображають у тому ж порядку, що й локальну мережу. Зазвичай вартість таких активів не перевищує 6 000 грн., тому вони враховуються як МНМА.

В обліку з ПДВ суб’єкт господарювання на загальних підставах показує податковий кредит на підставі ПН, зареєстрованої в ЄРПН (п. 201.10 ПК).

Як відображають в обліку періодичну (щомісячну) оплату інтернет-послуг?

Окрему плату, яку нараховують щомісяця за користування Інтернетом, включають до витрат звітного періоду. Як правило, такі витрати відображають у складі адміністративних (рахунок 92) як витрати на зв’язок (п. 18 П(С)БО 16). Але якщо Інтернет використовується, скажімо, для обслуговування працівників збуту, такі витрати можна показати на рахунку 93.

Як відобразити витрати на мобільний Інтернет?

На сьогодні витрати на мобільний Інтернет зазвичай включають до загального пакета послуг, який надає мобільний оператор. Але, навіть якщо такі витрати оплачують окремо, їх відображають у тому ж порядку, що й оплату інших витрат на мобільний зв’язок.

Висновки

На суму витрат зі створення локальної мережі формують необоротний актив (залежно від вартості – ОЗ чи МНМА). ПДВ включають до складу податкового кредиту на підставі ПН. Окреме обладнання, яке використовується для передачі сигналів Інтернету, класифікують залежно від його функціонального призначення: на суму внутрішнього обладнання збільшують вартість комп’ютера, зовнішнє обладнання визнають або ОЗ, або МНМА. Періодичну (щомісячну) оплату інтернет-послуг включають до витрат звітного періоду.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали