Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підсумкова акцизна накладна: коли та як правильно скласти

25.05.2020

Хоча з підсумковою акцизною накладною має справу обмежене коло платників паливного акцизу, важливість її правильного складання ніхто не піддає сумніву Розглянемо, кому можна або ж треба складати такий документ, та як це зробити без помилок.


Коли складають підсумкову акцизну накладну

Так звана на професійному сленгу підсумкова акцизна накладна (далі – АН) – це акцизна накладна за щоденними підсумками операцій (п. 231.3 Податкового кодексу, далі – ПК). Її можна складати, якщо на операції з продажу пального не були складені звичайні АН. Отже, виписування підсумкової АН – не обов’язок, а право платника паливного акцизу. До того ж, особа, яка реалізує пальне на АЗС уроздріб через паливороздавальну колонку, може сама вирішувати, яку АН їй складати: зведену АН (не пізніше останнього дня місяця) чи підсумкову АН (щодня).

Умова оформлення підсумкової АН – реалізація пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є суб’єктом господарювання) зі здійсненням розрахунків через касу/РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне).

Зробимо невеличку паузу, щоб детальніше з’ясувати випадки складання підсумкової АН.

Чи обмежується складання підсумкової АН лише заправкою автомобілів на АЗС

Що таке «пальне», пояснює пп. 14.1.1411 ПК. Це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені в пп. 215.3.4 ПК.

В останній нормі згадують не лише пальне в побутовому сенсі, але й інші види продукції хімічної промисловості, наприклад уайт-спірит. Утім, реалізацію фасованого пального до 5 л (крім його продажу виробниками) не вважають реалізацією пального згідно з пп. 14.1.212 ПК. Тож продавці таких речовин здебільшого не мають справи з АН взагалі та підсумковими, зокрема.

Однак якщо взятися за реалізацію фасованого пального в ємностях понад 5 л за готівку кінцевим споживачам, то тут уже йтиметься про реалізацію пального, і доведеться складати АН. І тут-таки платнику паливного акцизу можна скористатися правом на оформлення підсумкових АН. Так само можна вчинити виробнику, який продаватиме пальне в ємностях до 5 л (включно) кінцевим споживачам за готівку. Проте погодьтеся: усе-таки йдеться про специфічні умови реалізації. Інша річ – продаж бензину чи пального на АЗС через паливороздавальну колонку. Справді, тут набагато ширше поле для використання підсумкових АН.

Порядок заповнення підсумкової АН

Підсумкову АН складають в одному примірнику, зазначаючи в заголовній частині код операції «6» (п. 4 розд. ІІ Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого наказом Мінфіну від 19.06.19 р. № 262, далі – Порядок № 262).

Умови оподаткування пального загальні – «0».

Якщо підсумкова АН пов’язана з роздрібною торгівлею пальним через паливороздавальну колонку, у ще одному спеціальному полі в заголовній частині фіксують напрям використання пального «6».

Якщо ж виробник продав кінцевому споживачеві пальне у споживчій тарі ємністю до 5 л (включно) (або особа, яка здійснила розлив пального у таку тару), то код буде «1». Для інших видів продажу кінцевим споживачам, наприклад фасоване пальне в ємностях поняд 5 л, напрям використання матиме код «0».

У «шапці» АН можна не заповнювати обов’язкові реквізити, що ідентифікують отримувача пального, а саме його ідентифікаційний код та ПІБ (п. 231.3, пп. «г», «ґ» п. 231.1 ПК). Водночас згідно з п. 15 розд. ІІ Порядку № 262 в АН з кодом операції «6» (див. вище) у полі з даними про покупця зазначають «Неплатник», а замість податкового номера – «1000000000». Якщо йдеться про зведені АН, то податківці рекомендують використовувати зазначені реквізити (див. ЗІР, категорія 114.11.03).

У разі роздрібної реалізації пального через паливороздавальну колонку в АН зазначають дані про акцизний склад або ж пересувний акцизний склад, на який відвантажено пальне (п. 7 розд. ІІ Порядку № 262).

Тепер про табличну частину. У підсумковій АН пальне групують за кодами товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД. І якщо протягом дня реалізовано різні види пального, п. 10 розд. І Порядку № 262 вимагає складати окремі АН для кожного коду УКТЗЕД. Тож підсумкових АН також буде декілька – окрема для кожного виду пального.

Зареєструвати АН, складену в разі реалізації пального через паливороздавальну колонку, треба не пізніш як протягом 15 календарних днів, що настають за датою її складання (пп. 231.6 ПК).

Наведемо зразок заповнення підсумкової АН на реалізацію через паливороздавальну колонку дизельного пального обсягом 1 000 л густиною 870 кг/м3 (див. зразок).

Зразок

Зразок_ПідсумковаАН.docx
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Статті за темою
12.05.2025
Як створити паперову копію електронного документа
У статті розповімо в яких випадках створення паперових копій електронних документів є обов’язковим, як засвідчувати такі копії, як описати процедуру їх створення у відповідному локальному положенні. Електронні документи – це зручно, екологічно, економно. Тому все більше суб’єктів г...
30.04.2025
Подання звітності з рентної плати за воду власниками та користувачами свердловин
Суб’єкти господарювання, які мають у власності чи користуванні свердловини для видобутку води, зобов’язані звітувати та сплачувати рентну плату за спеціальне використання води (далі – рентна плата). Звітність із рентної плати подається щокварталу протягом 40 календарних днів після ...
28.04.2025
Як подати і заповнити декларацію з податку на нерухомість у разі придбання/продажу нерухомості
Як відомо, декларація з податку на нерухомість подається на поточний рік. Тому в разі, якщо потім протягом року підприємство набуває або втрачає право власності на об’єкт нерухомості, виникає потреба в поданні уточнюючої декларації. У цій статті ми розповімо про строки подання та порядок запов...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
12.05.2025
Як створити паперову копію електронного документа
У статті розповімо в яких випадках створення паперових копій електронних документів є обов’язковим, як засвідчувати такі копії, як описати процедуру їх створення у відповідному локальному положенні. Електронні документи – це зручно, екологічно, економно. Тому все більше суб’єктів г...
12.05.2025
Безплатні передачі ЗСУ та іншим неприбутковим організаціям: як визначити суму податкової різниці та суму пільги?
Зі статті ви дізнаєтеся, як платнику податку на прибуток розрахувати та відобразити у декларації суму податкової різниці та суму пільги, якщо в одному звітному періоді ним здійснювалися безплатні передачі коштів або майна як звичайним неприбутковим організаціям, так і ЗСУ. Багато платників податку н...
12.05.2025
Помилки у додатку ПП до декларації або його неподання: що загрожує платнику податку на прибуток?
У статті розглянемо, як діяти платнику податку на прибуток, якщо у додатку ПП до декларації було виявлено помилку або додаток взагалі не подали. Бухгалтер підприємства при самоперевірці виявила помилки, пов'язані з відображенням у декларації з податку на прибуток (далі – декларація) суми подат...
Кращі матеріали