Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Перебування на держслужбі після досягнення 65-річного віку

17.05.2021 951 0 0

Законами від 15.12.20 р. № 1081-IX та від 23.02.21 р. № 1285-IX унесено зміни до Закону від 10.12.15 р. 889-VIII «Про державну службу» (далі – Закон № 889): вилучено обмеження щодо вступу на держслужбу особи, яка досягла 65-річного віку, передбачено умови вступу на держслужбу, а також проходження держслужби особами після досягнення 65 років.

Згідно із п. 4 ч. 2 ст. 34 Закону № 889 строкове призначення на посаду здійснюється в разі призначення особи, яка досягла 65-річного віку, на посаду держслужби – на один рік із правом повторного призначення без обов’язкового проведення конкурсу щорічно. Отже, на посаду держслужби може бути призначено (переведено) в порядку, передбаченому Законом № 889, особу, яка досягла 65-річного віку. Таке призначення здійснюється строком на один рік.

Нацдержслужба звертає увагу, що в разі оголошення конкурсу на посаду держслужби з умовами безстрокового призначення доцільно в умовах проведення конкурсу зазначати, що для осіб, які досягли 65-річного віку, строк призначення встановлюється відповідно до наведеного положення Закону № 889.

Держслужбовець звільняється з посади в останній день цього строку відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 83 та ч. 1 ст. 85 Закону № 889. Однак за рішенням суб’єкта призначення відповідна особа може бути призначена на цю саму посаду на такий самий строк без проведення конкурсу. Положення Закону № 889 не містять обмежень щодо кількості таких призначень.

Відповідно до ч. 4 ст. 83 Закону № 889 у зв’язку з потребами служби держслужбовець за рішенням суб’єкта призначення може бути залишений на держслужбі після досягнення 65-річного віку за його згодою. Рішення про продовження строку перебування на держслужбі приймається суб’єктом призначення щороку, але не більш як до досягнення держслужбовцем 70-річного віку. З огляду на викладене продовження проходження служби такого держслужбовця, на відміну від особи, яка була призначена на держслужбу після досягнення 65-річного віку, може бути здійснено за рішенням суб’єкта призначення без звільнення такого держслужбовця.

Законодавством не визначено форми пропозиції суб’єктом призначення держслужбовцю залишення на держслужбі та строку прийняття згаданого рішення.

Оскільки відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 83 Закону № 889 держслужба припиняється в разі досягнення держслужбовцем 65-річного віку, Нацдержслужби висловлює думку, що рішення про продовження строку перебування на держслужбі має бути прийняте до досягнення держслужбовцем 65-річного віку або у день досягнення зазначеного віку.

Рішення про продовження служби доцільно оформлювати наказом (розпорядженням). Продовження служби можливе на тій самій посаді або на іншій рівнозначній чи нижчій посаді держслужби, оскільки законодавець не обмежив перебування такого держслужбовця виключно на займаній посаді. 

Держслужбовця може бути переведено на іншу рівнозначну чи нижчу посаду держслужби згідно з умовами, визначеними ст. 41 Закону № 889, як після прийняття рішення про залишення його на службі після досягнення 65-річного віку, так і одночасно з прийняттям такого рішення.

У разі досягнення держслужбовцем 70-річного віку він підлягає звільненню на підставі п. 7 ч. 1 ст. 83 Закону № 889. Така сама підстава для звільнення має бути застосована до держслужбовця, щодо якого суб’єкт призначення не прийняв рішення про чергове продовження строку перебування на держслужбі.

Роз’яснення Нацдержслужби від 15.03.21 р. № 131-р/з.

Коментарі до матеріалу