• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Надбавка за престижність: бути чи не бути?

28.08.2019 262 0 0

Оплата праці за професіями та галузями: запитання-відповіді (частина девята)


Практична ситуація

Через брак коштів педпрацівникам закладу загальної середньої освіти з 1 червня 2019 року не виплачують надбавку за престижність праці. Чи правомірно це?

Оплата праці педагогічних працівників установ і закладів освіти провадиться виходячи з установлених ставок заробітної плати (посадових окладів) з урахуванням підвищень, фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат і надбавок.

Розмір місячної зарплати цих працівників визначається під час тарифікації й затверджується штатним розписом закладу освіти. Основними нормативними документами, які регулюють умови оплати праці педпрацівників, є:

  • Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі – Інструкція № 102);
  • наказ МОН від 26.09.05 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (далі – Наказ № 557) тощо.

Відповідно до постанови КМУ від 23.03.11 р. № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I–II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» (далі – Постанова № 373) педпрацівникам установлюється надбавка за престижність праці. Загальні роз’яснення щодо встановлення цієї надбавки було надано в листі Міносвіти, молоді та спорту від 25.05.11 р. № 1/9-385.

Нагадаємо: обсяг педагогічного навантаження вчителів визначається керівником закладу і затверджується у державних і комунальних закладах відповідним органом управління освітою.

Оскільки педагогічне навантаження названої категорії працівників установлюється під час тарифікації обсягом більше або менше норми, що відповідає ставці зарплати, розмір надбавки обчислюється пропорційно до обсягу виконаної роботи.

До тарифікаційного списку вносяться також суми надбавок, зокрема надбавки за престижність праці. Ця надбавка виплачується у межах установленого граничного розміру – від 5 до 30 % посадового окладу (ставки зарплати). Конкретний її розмір установлюється керівником закладу в межах наявного фонду зарплати.

Отже, оскільки ця виплата визначається не у фіксованому розмірі, у закладі має бути розроблено положення про виплату надбавки за престижність праці, а конкретний її розмір працівникові встановлюється керівником у відповідному наказі по закладу.

Розмір надбавки за престижність праці може змінюватися у разі зміни посадових окладів (ставок зарплати) відповідно до п. 5, 76 Інструкції № 102, тобто якщо ці зміни пов’язані зі зміною педнавантаження. В іншому разі ця виплата не повинна змінюватися, а тим більше скасовуватися.

Розв’язати це питання можна за рахунок зменшення або скасування надбавок стимулюючого характеру, які встановлюються згідно з пп. «а» пп. 2 п. 4 Наказу № 557, а також доплат, передбачених пп. «а» пп. 3 п. 4 цього наказу.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали