• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як оплатити відпустку, якщо робота розпочалась із першого робочого, а не календарного дня місяця?


Працівник згідно з наказом про прийняття на роботу почав свою діяльність в установі з 4 травня 2016 року, тобто з першого робочого дня травня. Відповідно до закону він має право на щорічну відпустку в липні цього року, і вирішив ним скористатися. Чи включати травень до розрахункового періоду при визначенні суми оплати відпустки?


Ні, підстав для включення травня до розрахункового періоду немає.

Відповідно до абзацу другого п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі – Постанова № 100, Порядок № 100), працівникові, який пропрацював в установі менше року, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, у якому надається відпустка. Наведена норма є чіткою й однозначною. Оскільки йдеться про перше число відповідного місяця, то ми маємо справу суто з календарною датою, яка аж ніяк не залежить від того, який із днів місяця буде першим робочим. Тим більше, що всі норми Порядку № 100 щодо обчислення сум оплати відпустки передбачають використання при проведенні цих розрахунків показників у календарних, а не робочих днях.

Кількість відпрацьованих робочих днів враховується лише для розрахунку суми матеріальної допомоги на оздоровлення (п. 8 Порядку № 100).

Незважаючи на це, маємо лист Мінсоцполітики від 06.10.14 р. № 493/18/99-14 (далі – Лист № 493), у якому сказано: якщо перший день роботи працівника був першим робочим днем для всіх, зазначений місяць ураховуватиметься при обчисленні середньої зарплати для працівника, який пропрацював на підприємстві менше року. Якщо орієнтуватися на таку рекомендацію, то в нашому прикладі травень слід включити до розрахункового періоду.

Водночас у цьому самому листі Мінсоцплітики зазначає, що його листи не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони мають інформаційний, рекомендаційний характер і не встановлюють нових правових норм. А наведені в листі рекомендації містять нові додаткові норми, яких немає у Порядку № 100.

Тому застосування цих рекомендацій, очевидно, призведе до претензій із боку контролюючих органів у частині невиконання вимог Порядку № 100 та до незаконних витрат, якщо суми оплати відпустки збільшаться.

Так, достатньо звернути увагу на порушення вимог п. 7 Порядку № 100. У ньому передбачено: якщо працівником відпрацьовано менше року, середньоденний заробіток визначається шляхом ділення сумарного заробітку за відповідний період на кількість календарних днів відпрацьованого періоду (як було зазначено вище – з першого до першого числа), за винятком святкових і неробочих днів. Тоді в нашій ситуації в розрахунку візьме участь 3 травня, оскільки не належить до таких днів, унаслідок чого розрахунок буде проведено неправильно. Адже працівник на цю дату ще не був працевлаштований в установу і відпрацьованим календарним днем для нього цей день вважати не можна.

Але навіть якщо включення до розрахункового періоду місяців, у яких працевлаштування відбулося не з першого календарного дня місяця, а з першого робочого (якщо вони не збіглися), не призведе до перекручень у розрахунках, матимемо порушення наведених вище норм Порядку № 100. Адже в такому разі працівник не перебував у трудових відносинах цілий календарний місяць, що крім кадрової документації підтверджується ще й даними таблиці 6 Звіту з ЄСВ (додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.15 р. № 435).

Посилання на Лист № 493 не спасуть ситуацію. Адже згідно з п. 2 Постанови № 100 роз’яснення з питань обчислення середньої зарплати, якщо виплати за нею провадяться з бюджету, надаються Мінсоцполітики за участю Мінфіну. У нашому випадку лист має інший формат.

Отже, у ситуаціїї, викладеній у запитанні, суму оплати відпустки слід визначити, виходячи із заробітку червня – єдиного повністю відпрацьованого календарного місяця за період із початку працевлаштування до дати початку відпустки.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали