• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи підлягає обкладенню військовим збором сума стипендії та інших заохочень із стипендіального фонду навчального закладу?

Згідно з пп. 1.2 п. 16 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК) об’єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК.

Так, об’єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи із джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Нагадаємо, що з початку запровадження військового збору об’єктом оподаткування були лише доходи, які нараховувались платнику у зв’язку із трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, а також виграші. Однак з 01.01.15 р. базу оподаткування цим збором суттєво розширено та майже прирівняно до бази обкладення ПДФО (різниця – декілька видів доходів).

Так, звільняються від обкладення збором доходи, що згідно з розд. IV ПК не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (пп. 1.7 п. 16 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Слід зауважити, що ця пряма норма з’явилася в ПК лише з 13.03.15 р. Проте такий підхід до бази обкладення військовим збором діяв ще з 01.01.15 р., виходячи з вимог ПК.

Зокрема, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (разом із сумою індексації), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але в межах граничного розміру доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги (пп. 165.1.26 ПК).

Граничний розмір доходу розраховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (абзац перший пп. 169.4.1 ПК). У 2015 році, як і минулого року, його розмір дорівнює 1 710 грн. (1 218 грн. помножуємо на 1,4 та округлюємо до найближчих 10 грн.).

Сума перевищення, за її наявності, підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) на загальних підставах (пп. 165.1.26 ПК).

Отже, якщо загальна сума нарахованої стипендії та індексації перевищує граничний розмір доходу (1 710 грн.), то із суми перевищення утримується ПДФО за ставкою 15 % (17 %), а також військовий збір за ставкою 1,5 %.

Що стосується будь-яких заохочень (премій, матеріальної допомоги тощо), які виплачуються студентам із стипендіального фонду навчального закладу, то оскільки ст. 165 ПК не містить прямих норм щодо їх невключення до оподатковуваного доходу платників податку, то вони підлягають обкладенню військовим збором на загальних умовах.

Таким чином, обкладенню військовим збором підлягає:

  • сума стипендії (разом з індексацією), що перевищує граничний розмір (у 2015 році – 1 710 грн.), яка виплачується з бюджету учням, студентам, курсантам військових навчальних закладів, ординаторам, аспірантам або ад’юнктам;
  • сума заохочень (премій) із стипендіального фонду в межах усієї нарахованої суми такої виплат.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали