• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи існують обмеження сум нарахованої індексації?

Суми поточної індексації, нараховані у квітні та травні 2015 року держслужбовцю з базовим місяцем лютий 2008 року, перевищила розмір мінімальної зарплати. Крім того, у цих місяцях такий держслужбовець мав право на визначену раніше фіксовану суму індексації, яка менша за розміром від поточної. Чи існують обмеження сум нарахованої індексації? Чи слід визначати суму перевищення поточної індексації над фіксованою задля встановлення її нового розміру?

Для відповіді на запитання скористаємося нормами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі – Порядок № 1078), що є чинним на сьогодні.

Порядок № 1078 не містить жодної норми, яка б обмежувала абсолютну суму індексації у гривнях. Єдине обмеження, наведене в п. 4 Порядку № 1078, стосується бази, на яку помножується приріст індексу споживчих цін, визначений для того чи іншого поточного місяця з урахуванням базового, а саме: індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, установленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Для працездатних осіб такий показник становить 1 218 грн., що не змінювався починаючи з грудня 2013 року. Тому працівник матиме право на нарахування суми індексації в будь-якому розмірі, якщо вона розрахована виходячи із розміру доходів, що не перевищує 1 218 грн.

Що стосується нарахування суми індексації держслужбовцю з базовим місяцем лютий 2008 року, що він матиме право на поточну індексацію у квітні в сумі 1 236,27 грн. (101,5 %), а а травні – 1 501,79 грн. (123,3 %). Отримання таких сум індексації цілком закономірно, адже мова йде про розрахований наротаючим підсумком індекс підвищення цін, починаючи з лютого 2008 року, тобто протягом більш ніж за 7 років. До того ж слід ураховувати стрімкий ріст цін у поточному році.

Що стосується фіксованої суми індексації, то Порядком № 1078 не передбачено її коригування
в залежності від того, більший чи менший розмір вона має в порівнянні з поточною сумою індексації.

Нагадаємо, що розмір фіксованої суми індексації може змінюватися у двох випадках:

  • фіксована сума індексації анулюється, якщо за умови відсутності у працівника у тому чи іншому місяці права на поточну індексацію сума підвищення постійних складових заробітної плати перевищує розмір фіксованої індексації. Місяць уважається базовим;
  • фіксована сума індексації визначається в новому розмірі, якщо за умови наявності у працівника в тому чи іншому місяці права на поточну індексацію відбувається підвищення постійних складових заробітної плати. Тоді нова фіксована сума індексації визначається як різниця між загальною сумою індексації, куди включено і поточну, і встановлену раніше фіксовану суму індексації, та розміром підвищення постійних складових зарплати. Місяць також уважається базовим. Після перерахунку виплачується підвищена зарплата і новий розмір фіксованої суми індексації.

Отже, ситуація, викладена в запитанні є цілком закономірною та складається при визначенні суми індексації за правилами, установленими законодавством.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали