Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як проводити індексацію доходів у лютому?

Наталя Волкова

29.01.2016 1023 0 1

Чи зміняться суми індексації у лютому поточного року порівняно з аналогічними січневими виплатами?

У більшості випадків суми індексації зарплати за лютий цього року будуть дорівнювати аналогічним виплатам за січень. Пояснимо нашу відповідь докладніше.

Передусім нагадаємо, що після набуття чинності постанови КМУ від 09.12.15 р. № 1013 (далі – Постанова № 1013) оклади окремих категорій працівників (працівників 1–3-го тарифних розрядів за ЄТС, окремих категорій спеціалістів, праця яких оплачується згідно із постановою КМУ від 09.03.06 р. № 268, деяких працівників, умови оплати праці яких установлено наказом Мінпраці від 02.10.96 р. № 77, тощо) у грудні минулого року не збільшилися порівняно з окладами, що діяли у листопаді.

За таких умов за цими працівниками залишилося право на індексацію у сумі, що виплачувалася у листопаді 2015 року (перше речення абзацу шостого п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078).

Виходячи з норми абзацу другого п. 3 Постанови № 1013, яка поширюється на всі категорії працівників (на тих, у кого залишилося право на індексацію, і тих, кому індексація у грудні вже не виплачувалася) для подальшої індексації обчислення індексів споживчих цін (далі – ІСЦ) починається з індексу за січень 2016 року.

З огляду на це сума індексації у січні для вказаних категорій працівників не змінилася, так само як і у лютому. Адже незалежно від того, яким буде ІСЦ за січень (на момент підписання номера до друку ще не визначений), у разі якщо він перевищить 103 %, величина приросту ІСЦ вплине на суму індексації лише за березень цього року. А саме: до суми індексації, що виплачувалася таким категоріям працівників у грудні, січні та лютому, додасться сума індексації, яка формується внаслідок перевищення ІСЦ порога індексації (друге речення абзацу шостого п. 5 Порядку № 1078), якщо таке відбудеться.

У таку саму ситуацію потраплять і працівники, оклади яких підвищилися у грудні минулого року, але сума підвищення постійних складових зарплати (разові виплати, наприклад, разова премія за грудень, до них не входить) не перевищила суми індексації у листопаді. Для них сума індексації була розрахована згідно з абзацом четвертим п. 5 Порядку № 1078 – як різниця між раніше визначеною сумою індексації та величиною підвищення доходу.

Для тих працівників, які втратили право на індексацію у грудні минулого року, у разі перевищення січневим ІСЦ порога індексації у березні виникне таке право: їх доходи за цей місяць будуть проіндексовані виходячи із величини приросту ІСЦ і розміру прожиткового мінімуму.

Тепер що стосується індексації стипендій студентів та учнів перших курсів, для яких сума індексації визначалася виходячи із ІСЦ вересня 2015 року (місяця призначення стипендії) і дорівнювала 2,3 %, або 14,31 грн. за листопад і грудень відповідно. За умови успішного проходження ними семестрового контролю, внаслідок чого раніше призначену стипендію буде підвищено, відсоток індексації стипендії у січні та лютому не зміниться. Тобто якщо стипендія студента першого курсу ВНЗ І рівня акредитації підвищиться на 70 грн. і дорівнюватиме 692 грн. (622 грн. + 70 грн.), то сума індексації стипендії, починаючи з місяця її виплати у підвищеному розмірі, становитиме 15,92 грн.

У студентів та учнів інших курсів, за якими після вересня 2015 року залишилося право на фіксовану індексацію, законодавчих підстав для збільшення суми індексації у зв’язку із підвищенням стипендії за результатами семестрового контролю на сьогодні немає. Зазначимо, що у попередніх публікаціях  ми вже звертали увагу законодавців на необхідність урегулювання порядку подальшої індексації стипендій таким категоріям студентів та учнів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали