• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як визначити базовий місяць для новоприйнятого працівника?

Наталя Волкова

25.08.2015 3858 0 0

Погоджено з Жанною ЛАВРЕНТІЄВОЮ, головним спеціалістом відділу рівня життя та моніторингу бідності Мінсоцполітики України

Як визначити базовий місяць для новоприйнятого працівника?

Працівника прийнято на роботу у березні 2015 року. Який місяць для нього буде базовим – березень чи лютий цього року?

Особливості індексації зарплати новоприйнятих працівників викладені у п. 101 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.13 р. № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі – Порядок № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення). Суть їх в тому, що обчислення індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу. Тобто звертаємо увагу на те, що цими нормами такий місяць не названо базовим. Така норма з’явилася в Порядку № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення з 21.06.12 р. (із прийняттям постанови КМУ від 13.06.12 р. № 526). До цієї дати це питання на нормативному рівні не було врегульоване. Мінсоцполітики у своїх листах рекомендувало роботодавцям вирішувати це питання самостійно і, як варіант, пропонувало визначати базовим місяць прийняття працівника на роботу. Тобто для особи, прийнятої на роботу до 21.06.12 р., базовим цілком правомірно міг бути визначений саме місяць працевлаштування.

Звернемо увагу, що із появою особливої норми для новоприйнятих працівників з 21.06.12 р. переглядати базовий місяць для працівників, що прийняті до цієї дати, не треба. Підстава – ст. 58 Конституції України, згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, і ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

За діючої на сьогодні норми для працівника, що прийнятий на роботу в березні 2015 року, ми починаємо розрахунки для визначення місяця, у якому він матиме право на поточну індексацію, починаючи з ІСЦ березня 2015 року. Отже, ІСЦ березня = 110,8 %. Він перевищує поріг індексації (101 %). Це означає, що навіть не починаючи розрахунків ІСЦ наростаючим підсумком, ми вже можемо констатувати факт виникнення в новоприйнятого працівника права на поточну індексацію в розмірі 10,8 % (110,8 % – 100 %). Використати цю величину можна для проведення індексації доходів за травень, тобто в місяці, що настає за місяцем опублікування ІСЦ березня, яким є квітень 2015 року. Далі ми продовжуємо розрахунки, починаючи з ІСЦ квітня – місяця, наступного за березнем. Отже, ІСЦ квітня = 114,0. І знову констатуємо перевищення порогу індексації, а значить і наявність підстав для перерахунку відсотка індексації. Такий відсоток застосовується для індексації доходів червня, тобто місяця, наступного за місяцем, у якому був опублікований ІСЦ квітня. Для цього з урахуванням ІСЦ березня, що перевищив поріг індексації, розрахуємо такий відсоток:

[(1,108 х 1,140) х 100 – 100] = 26,3 %.

У подальшому розрахунки проводяться в аналогічному порядку.

Для того щоб спростити роботу бухгалтера в цій ситуації, часто пропонують скористатися вже готовими визначеними розмірами відсотка для індексації доходів у тому чи іншому місяці, які присутні в таблицях приросту ІСЦ (вони є у вільному доступі), використовуючи рядочок з даними для базового місяця, що передує місяцю прийняття працівника на роботу. Так, якщо звернутися до даних, наведених у рядочку з базовим місяцем «лютий 2015 року», ми знайдемо в ньому результати наведених вище розрахунків відсотків індексації для травня та червня. Безумовно, не можна зробити висновок, що лютий є базовим для працівника, що прийнятий у березні, оскільки в лютому ми про нього ще не знали. Але враховуючи, що розрахунки завжди починаються з ІСЦ місяця, наступного за базовим, у рядочку з базовим місяцем «лютий 2015 року» будуть наведені результати розрахунків, починаючи з ІСЦ березня, тобто місяця прийняття працівника на роботу, як того вимагає законодавство. А тому такими даними доцільно скористатися.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали