Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Індексація в запитаннях та відповідях - доплата за нічні години, підвищення окладу, строки позовної давності, соціальні стипендії, робота на неповну ставку

23.12.2015 771 0 0

№ з/п

Запитання

Відповідь

1.

Чи враховується сума підвищення доплати за роботу в нічний час, обумовленого законодавчим підвищенням окладів, при коригуванні суми індексації у зв'язку з підвищенням окладів?

Ні, не враховується. Пояснюється це тим, що хоча такі доплати й відносяться до обов’язкових виплат, як правило, кількість відпрацьованих у нічну зміну годин у різні місяці різна, тобто це вид доплат, які не мають постійного характеру (п. 2 Порядку № 1078). Тому врахування їх при коригуванні сум індексації призведе до того, що в окремі місяці, коли годин буде відпрацьовано менше, ніж було передбачено при коригуванні суми індексації, працівник не отримає належної йому суми індексації

 

2

Як установити остаточну суму індексації за місяць працівникові, який на початок місяця мав право на індексацію, а його оклад збільшено не з початку місяця?

У такій ситуації спочатку визначається умовна сума індексації із розрахунку, що працівник працював з підвищеним окладом повний місяць. Після цього в місяці підвищення така сума виплачується пропорційно до відпрацьованого в цьому місяці робочого часу після підвищення окладу.

За період роботи з окладом до підвищення працівникові виплачується сума індексації, на яку працівник мав право на початок місяця,  визначена також пропорційно до відпрацьованого в таких умовах часу

3

Чи має виплата індексації обов’язковий характер аналогічно до інших складових зарплати та чи встановлено строк позовної давності в разі звернення до суду щодо її виплати працівникові?

Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.05.13 р. № 708/0/4-13:

«<...> Суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5. <...> Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою і, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком.»

4.

Серед студентів вишів із числа дітей-сиріт, що отримують соціальну стипендію в розмірі 1989 грн., є особи, які відносяться до категорії «діти у віці від 6 до 18 років». У межах якого розміру прожиткового мінімуму слід проводити індексацію стипендії: 1455 грн.  (установленого для вказаної категорії осіб) чи 1378 грн.
(установленого для категорії «працездатні особи»)?

Дійсно, у п. 4 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, установленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У той же час в абзаці другому цього пункту є пряма норма, якою визначено види доходів, індексація яких проводиться в межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб, до яких віднесено і стипендії. При цьому види стипендії не конкретизуються, тому вказана пряма норма поширюється і на соціальні стипендії. Тобто вони індексуються в межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб.

 

5.

Учителя тарифіковано на
13,5 годин, або 0,75 ставки. Чи потрібно можливу місячну суму індексації нараховувати пропорційно до відпрацьованого часу?

 

 

При проведенні індексації заробітної плати працівників слід керуватися Порядком № 1078. Так, абзацом сьомим п. 4 визначено, що в разі якщо особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно до відпрацьованого часу.

Отже, якщо педагогічний працівник працює на 0,75 ставки, то сума індексації нараховується пропорційно до відпрацьованого часу, тобто місячну суму індексації слід помножити на 0,75.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали