• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Індексація у запитаннях та відповідях – донарахування за минулі періоди; незалежність від фактичних виплат; зміна розміру надбавок за високі досягнення, «за престижність» для педагогічних працівників; індексація доходів демонстраторів пластичних поз.

з/п

Запитання

Відповідь

1.

Як відобразити у звіті з ЄСВ суми індексації, що були нараховані за попередні періоди, у місяці їх нарахування?

 

Згідно з п. 9 Розділу IV. «Формування Звіту»  Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.15 р. № 435, суми донарахованої за попередні періоди заробітної плати включаються до зарплати місяця, у якому було здійснено такі донарахування.

Такою схемою слід скористатися і при відображенні донарахованих сум індексації, оскільки вона є складовою фонду додаткової зарплати (п. 2.27 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5).

2.

Чи можна вважати постійною складовою зарплати та враховувати її підвищення при визначенні суми індексації  надбавку за високі досягнення у праці, що встановлюється строком на 3 місяці в одному розмірі, і в подальшому кожні 3 місяці її розмір змінюється?

 

Ні, не можна.

Це випливає з положень п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078, згідно з яким індексації підлягають доходи громадян, що мають постійний характер, тобто не мають разового характеру. А в наведеній ситуації про постійний характер якраз не йдеться. Це підтверджується висновками, наведеними в листі ГоловКРУ від 29.11.10 р. № 02-14/1818: «Якщо механізм установлення надбавки здійснюється згідно з наказом керівника установи щокварталу, в наказі вказано відповідний період, протягом якого діє надбавка (з ___ до ___) і при цьому кожного разу відсоток надбавки змінюється, то місяці поточного її встановлення не можна вважати базовими для проведення індексації». Аналогічну думку з цього приводу було висловлено також у листі Мінпраці та соцполітики від 09.04.04 р. № 024-65: «Поточні коливання сум встановлених надбавок та премії залежно від фінансових можливостей (включаючи й можливу відсутність виплати зазначених надбавок чи премії в окремі місяці) не можуть бути підставою для визнання звітного місяця, в якому були більші виплати, базовим.»

3.

Як проводити індексацію доходів демонстраторів пластичних поз, що працюють в академії мистецтв за строковим договором та з різною тривалістю роботи протягом дня чи місця, що визначається навчальним процесом?

Право на індексацію доходів таких працівників має визначатися шляхом перемноження наростаючим підсумком щомісячних індексів інфляції, починаючи з індексу місяця, наступного за місяцем підвищення окладу таких працівників (якщо це відбудеться) після прийняття їх на роботу. Це визначено п. 102 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі – Порядок № 1078). При виникненні права на індексацію її величину, визначену виходячи з мінімального прожиткового мінімуму, слід скоригувати пропорційно до фактично відпрацьованої в тому чи іншому місяці кількості годин у порівнянні з нормою, яка щорічно розраховується Мінсоцполітики для 5-денного 40-годинного робочого тижня (якщо в закладі застосовується 6-денний режим, таку норму слід визначити розрахунково). Висновок про такий режим зроблено виходячи з відсутності законодавчих норм, які б установлювали іншу норму робочого часу, як це було в період чинності наказу Мінкультури від 08.04.98 р. № 152. У п. 2.1 цього наказу було визначено скорочену в порівнянні із звичайною тривалість щоденної роботи для демонстраторів пластичних поз.

Радимо направити запит із цього питання розпоряднику бюджетних коштів вищого рівня – можливо є внутрішній, недоступний для загального користування, галузевий документ щодо встановлення таких скорочених норм. У такому разі пропорційне коригування індексації слід проводити виходячи з того, що за такими нормами працівник відпрацював повний робочий день.

4.

Чи враховувати при визначенні суми індексації розмір  збільшення надбавки педагогічним працівникам, передбаченої постановою КМУ від 23.03.11 р. № 373, у порівнянні з попереднім місяцем?

 

Ні, враховувати таке підвищення немає підстав. Це пояснюється тим, що починаючи з 11.04.14 р. згідно з постановою КМУ від 25.03.14 р. № 88 указана надбавка втратила свій фіксований характер і щомісячно її розмір може коливатися від 0 до 20 %.

Якщо керівник установи приймає рішення про можливість щомісячного коливання розміру цієї надбавки (наприклад, залежно від наявних коштів), то це означає, що така надбавка втрачає постійний характер. Виходячи з п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078, указана надбавка перестає бути об’єктом індексації, оскільки вже не має постійного характеру. Тому збільшення її розміру в окремі місяці порівняно з попереднім місяцем не може вважатися підставою для врахування такого збільшення при визначенні суми індексації. При цьому зміну підходів до порядку виплати такої надбавки слід відобразити в колдоговорі шляхом унесення до нього змін та у відповідних наказах по установі. Такий самий підхід доцільно застосовувати і в бібліотечних закладах, де згідно з постановою КМУ від 25.03.14 р. № 89 може прийматися рішення про щомісячне коливання розміру надбавки за особливі умови роботи виходячи з фінансових можливостей.

5.

Чи можна проіндексувати дохід працівника, що працює на 0,5 ставки, у межах фактичного заробітку 1 010 грн, який не перевищує прожиткового мінімуму для працездатних осіб?

 

Ні. Незалежно від того, яку зарплату виплачено за неповністю відпрацьований час, спочатку слід проіндексувати заробіток у межах прожиткового мінімуму, умовно виходячи з того, що місяць відпрацьовано повністю в режимі повного робочого дня. Після цього отриманий результат треба скоригувати пропорційно до відпрацьованого часу. Якщо при роботі на 0,5 ставки частину місяця працівник перебував у відпустці, необхідно повторно здійснити коригування з урахуванням цього фактору (п. 4 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078). У ситуації, про яку йдеться у запитанні, розмір індексації, наприклад, за серпень 2015 р. при базовому місяці – грудень 2013 року мав би дорівнювати 456,14 грн. [(1 218 грн. х 74,9 %) х 0,5 ставки]. Якщо цей працівник із 17 серпня був у щорічный відпустцы, сума індексації мала становити 228,07 грн. (456,14 грн. : 20 д. х 10 р. д., де 20 д. – норма робочого часу в серпні 2015 року)

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали