• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Зміна ціни по договору: чи можна підвищити ціну договору про закупівлю на 10 %, якщо фактично її підвищено на 3 %?

11.09.2019 60 0 0

Ситуація із практики

Замовник закуповує бензин. Ціни на нього коливаються і переважно в бік збільшення. Чи обов’язково в разі коливання ціни бензину на 3 % на ринку підвищувати ціну виключно в межах цих 3 % або можна підвищити в межах 10 %, незалежно від того, що коливання нижче?

Насамперед зауважимо, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін та є істотною умовою договору. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, визначених договором або законом (ч. 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу, далі – ЦК).

Якщо сторони укладають договір про закупівлю в порядку, передбаченому Законом від 25.12.15 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон № 922), слід мати на увазі, що відповідно до ч. 4 ст. 36 цього Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім виключних випадків.

При цьому п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону № 922 установлено імперативну норму, згідно з якою зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % може здійснюватися виключно за наявності коливання ціни такого товару на ринку. Коливання ціни товару на ринку може відбуватися як у бік збільшення, так і в бік зменшення.

Як вбачається із зазначеної норми, законодавець надав право сторонам змінювати ціну за одиницю товару, тільки якщо вона коливається, тобто підставою для змін є фактичне коливання ціни товару на ринку.

Якщо ціна бензину на ринку збільшилась разово тільки на 3 %, то зміна ціни відбулась у межах цих відсотків, тож фактично збільшувати в договорі ціну бензину більше ніж на 3 %, зокрема на 10 %, немає підстав.

Таким чином, згідно з п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону № 922 сторони можуть вносити зміни до договору про закупівлю лише відповідно та в межах наявного фактичного коливання ціни товару на ринку.

Також пам’ятайте, що внесення змін до договору має бути обґрунтованим і документально підтвердженим.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали